10 objawów choroby wieńcowej

Tagi , ,

Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca. Wieńcowa, ponieważ dotyczy naczyń krwionośnych, które oplatają serce. Tak określany jest stan zdrowia pacjenta, który nie ma wystarczającej ilości tlenu dostarczonej do serca, co powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Jest to jedna z najlepiej poznanych chorób i leczonych już od czasów początku medycyny. Choroba ta stereotypowo dotyczy osób, które są mocno emocjonalne, łatwo się denerwują. Odczuwają wtedy sensacje w okolicy serca. Początkowo choroba wieńcowa nie daje takich objawów, które świadczyłyby o konieczności natychmiastowej interwencji lekarskiej, ale nie powinny one być lekceważone. Rozwijająca się przez lata choroba doprowadza do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, które w wielu przypadkach kończą się śmiercią. Ponadto stałe niedotlenienie powoduje często nieodwracalne zmiany w ważnych organach ciała, gdzie najbardziej cierpi mózg. Bardzo ważne jest zatem wczesne wykrycie choroby i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

  1. Czynniki ryzyka. Chorują najczęściej osoby po ukończeniu czterdziestego i pięćdziesiątego roku życia. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Czynnikami, które powodują rozwój choroby są również wystąpienie wysokiego cholesterolu, nadwaga, nałogowe palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Nie bez znaczenia są przypadki zachorowalności na chorobę wieńcową w rodzinie i skłonności genetyczne.
  2. Ból w mostku. Ból w przypadku choroby wieńcowej nie jest jednoznaczny, ponieważ dotyczy obszaru w okolicy serca, ale bywa też nietypowy. Jednak charakterystyczne jest to, że jest umiejscowiony za mostkiem, przypomina gniecenie, rozrywanie lub jest palący. Ból nietypowy promieniuje na lewą stronę, dotyka stawów barkowych, a nawet szyi. Zdarza się, że jest zlokalizowany na przykład w nadbrzuszu. Ból występuje w dużej mierze przy wysiłku, ale zdarza się przy różnego rodzaju zmianie. Na przykład przy wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zimne, w czasie jedzenia gorących lub zimnych potraw, w przypadku przejedzenia. Charakterystycznie nasila się, kiedy człowiek znajduje się w sytuacji stresowej. Ból tego typu może być objawem pojawiającym się i zanikającym, ale także świadczy o wystąpieniu zawału serca. Tak jak w przypadku zawału, chorzy na cukrzycę mogą w ogóle nie odczuwać bólu pochodzenia odsercowego.
  3. Uczucie duszności. Duszność nie jest wywołana wysiłkiem fizycznym, a zdarza się głównie podczas spoczynku, a nawet w czasie snu. To samo dotyczy innego charakterystycznego objawu jakim jest zadyszka, czyli krótkie, szybkie, urywane oddechy. Chory budzi się przestraszony, czując, że nie może zaczerpnąć powietrza, a płuca są jakby wypełnione betonem. Takie dolegliwości powodują wzmożony stres, a nawet skrajną obawę o własne życie, dlatego często są połączone z bólem w klatce piersiowej pochodzenia stresowego. Uczucie lęku przed wystąpieniem kolejnego napadu duszności i dolegliwości bólowych sprawia, że objawy te na zasadzie samospełniającej się przepowiedni nasilają się. Wszystko to tworzy błędne koło powodując znaczne zmiany w psychice człowieka.
  4. Narastające uczucie zmęczenia. Pacjenci z chorobą niedokrwienną mogą czuć się dobrze rankiem, ale zmęczenie szybko zaczyna narastać i już koło godzin popołudniowych zaczynają słabnąć. Nie pomaga na to zmęczenie kawa, ani nawet krótki odpoczynek. Nie są w stanie podjąć aktywności, nawet jeśli by tego sobie życzyli.
  5. Nierówny rytm serca. Kołatanie serca, nierówny rytm to coś, co sami pacjenci są w stanie zauważyć na przykład w czasie spoczynku nocnego. Może zdarzyć się, że serce bije znacznie szybciej niż powinno, nawet jeśli dana osoba wydaje się spokojna i zapada w sen.
  6. Obrzęki. Objawem choroby wieńcowej bywają obrzęki kończyn dolnych, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie.
  7. Omdlenia. W czasie wzmożonego wysiłku lub w sytuacji stresowej serce zwiększa swój rytm, zatem potrzebuje więcej tlenu. W przypadku wadliwej pracy naczyń wieńcowych serca dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu jest utrudnione. Wówczas mogą zdarzyć się omdlenia lub uczucie słabości. Charakterystycznym objawem jest także silne drżenie całego ciała, kończyn i zimne poty. Jeśli chociaż raz w ciągu życia zdarzy się podobny epizod, bardzo istotne jest, aby udać się na konsultację medyczną. Świadczy to często o ukrytych chorobach serca.
  8. Zawroty głowy. W czasie wykonywania codziennych czynności osobom z chorobą wieńcową zdarza się odczuwać nasilające się zawroty głowy, kłopoty z utrzymaniem równowagi.
  9. Utrzymująca się gorączka. Gorączka lub stan podgorączkowy, jakie nie są związane z chorobą pochodzenia bateriologicznego lub wirusowego mogą pochodzić od sercowo. Szczególnie jeśli do stanów podgorączkowych dochodzą jeszcze inne objawy charakterystyczne dla choroby wieńcowej.
  10. Symptomy ze strony układu nerwowego. Symptomami alarmującymi w czasie przebiegu choroby niedokrwiennej serca są bóle głowy, szczególnie w okolicy potylicznej. Zdarzają się zaburzenia widzenia.
Poprzedni

10 objawów świadczących o nadciśnieniu

Jak radzić sobie z genetyczną otyłością?

Następny

Dodaj komentarz