10 objawów przetrenowania

, , Tagi , , , ,

Aby osiągnąć wyniki trzeba się zmuszać do ćwiczeń. Ta opinia nie jest do końca prawdziwa. Ważne jest, by pokonywać własne ograniczenia, czasem trzeba się zmusić do aktywności, ale także łatwo przekroczyć granicę i doprowadzić do przetrenowania. Żadna skrajność nie jest dobra, a tym bardziej nadmierny wysiłek. Jeśli trening będzie źle dobrany to przyniesie więcej szkody niż korzyści. Praca ponad siły jeszcze nikomu nie wyszła na dobre. Przetrenowanie jest dość ciężko rozróżnić od zwykłego zmęczenia, ale istnieją czynniki, które w tym pomagają. Zmęczenie po treningu wynika po prostu z zastosowania złej diety, lub niedostarczania odpowiedniej ilości kalorii. Jeśli jednak mimo poprawnych tych czynników odczuwane są następujące objawy, oznacza to najczęściej właśnie przetrenowanie.

    1. Mała wydolność fizyczna. Dotyczy nawet osób, które już od jakiegoś czasu ćwiczą. Mimo że wszystko do pewnego czasu szło w odpowiednim kierunku, z dnia na dzień kondycja zdaje się słabnąć. Sfrustrowani tym sportowcy często próbują ćwiczyć jeszcze więcej, co nie jest mądrym pomysłem, ponieważ pogłębia tylko problem. Bardzo istotna jest odpowiednia regeneracja. Zamiast dokładać ćwiczeń, czasem warto po prostu odpowiednio wypocząć, robiąc dzień lub dwa przerwy. Zbyt krótka regeneracja nie pomoże, dlatego na to czy wystąpi przetrenowanie pracuje się od pierwszego dnia jakichkolwiek treningów. Nie można zapominać o odpowiednim wypoczynku.
    2. Mniejsza sprawność seksualna. To objaw bolesny dla wszystkich, szczególnie dla mężczyzn. Nadmierny wysiłek i stres z nim związany sprawia, że mężczyźni nie są w stanie być w pełni sprawni seksualni. Mogą mieć problemy z osiągnięciem erekcji lub orgazmu. Podobnie kobiety nie mają chęci na stosunek seksualny i sprawiają wrażenie oziębłych. Doprowadza to do konfliktów w związku.
    3. Kiepski apetyt. Dieta to bardzo istotna część każdego treningu. Przetrenowanie jednak sprawia, że nie chce się jeść. Jedzenie powoduje wręcz odruch wymiotny. Czasami po treningu mogą zdarzyć się nudności, kiedy ciężko wchodzi nawet zwykła woda. Jest to związane z wyjątkowym napięciem organizmu. Jest on nastawiony na przetrwanie, a trawienie zabiera bardzo dużo cennej energii, jaka powinna być poświęcona na zwiększenie wytrzymałości.
    4. Spadek zdolności umysłowych. Ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego jeśli organizm jest przetrenowany, następują problemy z podstawowymi funkcjami mózgu. Osoba często się w czymś myli, ma słabszą koncentrację, słabiej przetwarza informacje, nie potrafi sprawnie przyswajać wiedzy i zapamiętywać. Często nie rozumie co się do niej mówi, gubi słowa, wydaje się rozkojarzona.
    5. Oddziaływanie na psychikę. Osoba, która pilnie potrzebuje odpoczynku od treningów jest zniechęcona, mimo że wcześniej wydawała się pełna zapału. Zaczyna odczuwać niepokój i stres przed kolejnym treningiem. Podświadomie czuje, że coś jest nie tak i obawia się klęski. Dotyczy to szczególnie zawodowych sportowców, nastawionych na wynik. Dlatego mniej chętnie biorą udział w rywalizacjach, woląc na przykład ćwiczyć w samotności. Pojawia się nawet bezsenność, uczucie wzmożonego napięcia, jakby coś za chwilę miało się wydarzyć, na co trzeba być przygotowanym. Taka osoba nie przyznaje się często innym, a nawet sama przed sobą, że coś jest nie tak. Bywa, że na pytania o przyczyny takiego stanu rzeczy odpowiada agresywnie. Osoba przetrenowana unika kontaktu z kolegami, aby nie musieć rozmawiać o sporcie oraz sukcesach.
    6. Częste kontuzje. Kontuzje zdarzają się przy przetrenowaniu częściej niż normalnie. Wówczas taka osoba może odczuwać lęk, że nie jest już tak sprawna jak jeszcze do niedawna, że najlepszy czas ma już za sobą.
    7. Bóle mięśni. Przy przetrenowaniu popularne jest wystąpienie bólów mięśni, ścięgien, a nawet wrażenie bólu kości czy narządów wewnętrznych. Człowiek zaczyna odczuwać dziwne dolegliwości. Co więcej nie mijają one prędko, a potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację.
    8. Brak przyjemności z ćwiczeń. Do tej pory aktywność fizyczna zawsze przychodziła łatwo i była potrzebna, a po zakończeniu treningu zadowolenie z ćwiczeń wzrastało. Tym czasem jednak zaczyna dokuczać coraz większy brak zapału do zajęć sportowych, aktywność nie przynosi przyjemności ani nie poprawia nastroju. Dawniej sposób na poradzenie sobie z problemami przestaje być skuteczny, nie likwiduje już stresu, a staje się jego źródłem.
    9. Codzienny trening. Codzienne trenowanie wydaje się niektórym oczywistością. Tymczasem konieczne jest zapewnienie sobie chociaż jednego dnia w tygodniu wolnego od wysiłku, poświęconego wyłącznie na relaks. Już taka przerwa jest w stanie znacząco pomóc.
    10. Obniżenie funkcjonowania układu immunologicznego. Nadmierny wysiłek przyczynia się do zwiększenia podatności na działanie wirusów, bakterii i grzybów. Nie dziwi zatem częstsze przeziębianie się, nawet latem, angina. Objawem chorobowym jest także ból głowy i stan podgorączkowy. Ból gardła, gorączka, to sygnały, że należy odpocząć i odpuścić sobie trening.
Poprzedni

Powody, dla których warto ćwiczyć w ciąży

Dres, buty i witaminy, czyli jakie suplementy dla biegacza?

Następny

Dodaj komentarz