8 wczesnych objawów stwardnienia rozsianego

Tagi , ,

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego o nieznanym pochodzeniu. Istnieje kilka hipotez dotyczących źródeł jej powstania. Jest to także choroba, której objawy są specyficzne, a każda osoba przeżywa ją nieco inaczej, dlatego diagnoza należy wyłącznie do lekarza. Układ nerwowy jest najbardziej złożonym elementem ludzkiego organizmu, rodzi się tutaj bardzo wiele schorzeń i zaburzeń, wiele z nich jest do siebie łudząco podobna. Dlatego już w przypadku zauważenia pierwszych, niepokojących objawów ważne jest by zrobić podstawowe badania. Nawet w przypadku diagnozy stwardnienia leki i wdrożenie trybu leczenia we wczesnej fazie znacząco przedłużą sprawność pacjenta. Wbrew pozorom stwardnienie rozsiane nie dotyczy wyłącznie osób starych, tak naprawdę dotyka kobiety około trzydziestego roku życia, a nawet małe dzieci. Dlatego pewnych zaburzeń, jakie są przypisywane wiekowi starczemu, a zdarzają się młodym osobom nie wolno lekceważyć. Poniżej niektóre z typowych objawów stwardnienia rozsianego.

  1. Zburzenia pracy mózgu i funkcji poznawczych. Osoba, u której postępuje stwardnienie może mieć różnego rodzaju zaburzenia funkcji mózgu. Oznacza to, że będą jej się zdarzały dziwne wypadki, na przykład zapominanie tego, gdzie zostawiło się klucze lub telefon komórkowy. Mogą zdarzać się problemy z przypomnieniem sobie znaczenia słów, lub znalezieniem wyrażeń by stworzyć przekaz myślowy. Pojawiają się problemy z podejmowaniem decyzji. Z początku są to niewielkie trudności, zdarzające się sporadycznie, co nie przykuwa zbytniej uwagi, z czasem jednak nasilają się.
  2. Zburzenia funkcji ruchowych. Powodem do niepokoju jest zawsze nagła czasowa utrata kontroli nad własnym ciałem. Są to na przykład przejściowe paraliże w nogach lub rękach, uczucie mrowienia, pieczenia, lub wrażenie rażenia prądem. W różnych miejscach ciała mogą pojawiać się również bóle nieznanego pochodzenia, nagłe napięcie mięśniowe, niekontrolowane skurcze. Charakterystyczne jest wrażenie przebiegania impulsu elektrycznego wzdłuż kręgosłupa podczas ruchów głowy w tył i do przodu. W początkowym etapie choroby pojawiają się lekkie zaburzenia równowagi, orientacji przestrzennej, jak również zaburzenia zmysłu czucia. Osoby chore na stwardnienie rozsiane mogą wydawać się niezdarne, nieporadne. Odczuwają problemy związane z zawrotami głowy, jakie prowadzą często do upadków, często używają plastrów i chodzą posiniaczone.
  3. Zaburzenia funkcji fizjologicznych. Charakterystycznym objawem SM są zaburzenia w obrębie fizjologii. Zaczynają zawodzić zwieracze co prowadzi do nietrzymania moczu oraz kału. Jest to objaw specyficzny do którego ciężko się przyznać ze względu na wstyd nawet lekarzowi. Jednak nawet jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, trzeba skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci dalsze badania.
  4. Zaburzenia nastroju. Chociaż diagnoza jaką jest stwardnienie rozsiane z pewnością jest przyczyną do obniżenia nastroju, rozwinięcia się lęków a nawet depresji, to okazuje się, że osoby chore na SM mają większe skłonności do zaburzeń emocjonalnych niż zdrowe. Dlatego coraz częstsze zaburzenia nastroju, połączone z innymi objawami mogą wskazywać na SM. Handra, nieuzasadniony smutek, rozchwianie emocjonalne są obserwowane przy SM. Pojawia się euforia, a następnie głębokie przygnębienie.
  5. Zburzenia wzroku. Oczy są jednym z pierwszych organów, jakie cierpią pod wpływem SM. Wzrok zaczyna się pogarszać, może wystąpić kiepskie widzenie w dali i z bliska. Obraz staje się zamglony, zdarzają się przypadki podwójnego widzenia, oczopląs, niemożlność ustabilizowania spojrzenia. Zaburzeniami objęte bywa tylko jedno oko. Mogą pojawiać się problemy w rozróżnieniu koloru, kontrastu, a nawet kształtu danych przedmiotów.
  6. Nadmierne zmęczenie. Nie jest to zwykłe zmęczenie wynikające z codziennych czynności. Po części wynika z trudności ze snem, snem przerywanym, jakiego doświadczają chorzy na stwardnienie rozsiane. Jednak mocno różni się od zwykłego zmęczenia. Jest uzależnione od pogody, szczególnie nasila się w dni, kiedy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Ten rodzaj znużenia uniemożliwia wykonanie zaplanowanych zadań, ale nie ma wiele wspólnego z depresją czy handrą.
  7. Zaburzenia czynności seksualnych. Wszystkie czynności seksualne są nieodłącznie związane z układem nerwowym oraz psychiką. Zależą od właściwie w stu procentach. Dlatego, szczególnie dla mężczyzn, zaburzenia w sferze seksualnej są jednym z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby. Mężczyźni mają niemożność osiągnięcia erekcji, kobiety nie potrafią się podniecić ani osiągnąć orgazmu. To kolejny trudny temat, ale ważna jest szczera rozmowa i kontakt z lekarzem.
  8. Nasilenie objawów w drugiej fazie cyklu mentruacyjnego. Przeprowadzono badanie, w którym siedemdziesiąt procent badanych kobiet stwierdziło, że objawy chorobowe nasilały się gdy zbliżał się termin krwawienia miesięcznego. Dlatego kobiety, które zauważyły u siebie nasilenie takich objawów jak nadmierne zmęczenie, znaczne pogorszenie nastroju włącznie z myślami samobójczymi powinny udać się po poradę do lekarza.
Poprzedni

9 objawów świadczących o zakażeniu HIV

9 wczesnych objawów raka trzustki

Następny

Dodaj komentarz