9 błędów w rehabilitacji

, , Tagi , , , , ,

Sport to zdrowie – do pierwszej kontuzji. Niestety u osób ćwiczących regulanie lub uprawiających sporty kontuzja to najczęściej tylko kwestia czasu. Zdarzają się kontuzje mniej inwazyjne i takie, które wykluczają aktywność fizyczną na dłuższy czas. Okazuje się przy tym, że wiele zależy od samej osoby jakiej kontuzja dotyczy. To czy zareaguje odpowiednio na wdrożone leczenie, oraz czy będzie wiedziała co opóźnia i szkodzi w procesie rehabilitacji sprawi, że okres karencji od ćwiczeń będzie krótszy. Powrót do zdrowia nastąpi wcześniej. Oto najczęstsze błędy popełniane przez osoby jakie doznały kontuzji oraz w trakcie ich rehabilitacji.

  1. Brak reakcji w porę. Upadek lub nieprawidłowe stąpnięcie powodują ból, ale póki wszystko wydaje się działać dobrze, wielu ludzi go ignoruje. Mają tendencję do mówienia, że bez bólu to żaden trening. Zwlekają najdłużej jak tylko mogą z wizytą u lekarza w nadziei, że dolegliwości samoistnie znikną. Tymczasem jeśli na bolesność nie pomaga żaden z domowych sposobów, a dolegliwości nasilają się nie wolno zwlekać.
  2. Leczenie objawowe. Jeśli choroba nie dokucza to łatwiej ją znieść. W przypadku kontuzji najtrudniejszym do zniesienia jest również ból. Nawet średnio silny potrafi dokuczyć. Błędem jest łykanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty oraz smarowanie maściami o właściwościach likwidujących ból w sytuacji, gdy może chodzić nawet o złamanie kości. Tutaj niezbędne jest prześwietlenie rentgenowskie, aby ustalić przyczynę bólu.
  3. Zbyt długa przerwa między lekarzem a rehabilitacją. Rehabilitacja chorych i kontuzjowanych miejsc powinna z reguły zostać podjęta jak najszybciej. Niestety ze względu na wady systemu leczenia nie zawsze jest to możliwie. Dlatego warto rozważyć wybranie się do gabinetu prywatnie, zamiast czekać na termin przyjęcia do gabinetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Z drugiej strony rehabilitacja nie powinna być w niektórych przypadkach podejmowana zbyt szybko. Wszystko zależy od zaleceń lekarza oraz rodzaju kontuzji.
  4. Przerwanie leczenia. Bywa, że pacjenci po pewnym czasie uznają, że kontuzja jest już wyleczona, mimo że rehabilitacja dalej trwa. Dzieje się tak dlatego, że po prostu ból mija i wraca pełna sprawność. Jednak nie oznacza to, że ciało jest już w pełni sprawne. W tym okresie jest bardzo narażone na nawrót niedomagania, a ponowne podjęcie leczenia wcale nie musi być już tak skuteczne jak za pierwszym razem.
  5. Zbyt szybki powrót do intensywnych ćwiczeń. Rehabilitacja sama w sobie jest ćwiczeniem na dany obszar ciała. Wymaga wysiłku i skupienia, tak jak każdy trening. Zbyt szybko powrót do obciążających ćwiczeń, na wespół z wykonywaniem rehabilitacji powoduje najczęściej również powrót kontuzji. Nadgorliwość w tym wypadku przynosi więcej szkody niż pożytku.
  6. Brak współpracy z fizjoterapeutą. Kiedy z kontuzją trafiamy do lekarza a potem do rehabilitanta, bywa że nie współpracujemy z jego zaleceniami. Tymczasem aby leczenie przebiegło prawidłowo należy podporządkować się zaleceniom i skrupulatnie je wykonywać. Wymaga to sporej dawki samodyscypliny, dlatego często zdarza się, że nagle brakuje na to czasu, lub po prostu się nie chce. Trzeba pamiętać, że robi się to dla swojego zdrowia, w walce o pełną sprawność. Ważne jest także, aby korzystać z usług tylko jednego fizjoterapeuty na raz. Chodzenie do kilku miejsc jednocześnie wprowadza jedynie chaos i zaburza proces leczenia. Także zatajanie lub zapominanie o kluczowych sprawach dotyczących dolegliwości jest błędem. Nawet najlepszy fizjoterapeuta nie wie wszystkiego. Nie wystarczy mu tylko rzut oka na chory narząd ruchu by wiedzieć jakie wdrożyć leczenie. Szczera rozmowa jest bardzo istotna.
  7. Czerpanie wiedzy z internetu. Jeśli wystąpią dolegliwości, jakie trudno jest zignorować, pacjenci są skłonni do poszukiwania informacji w internecie. Bywa, że zasięgają języka u znajomych. I jedno i drugie źródło jest w większości przypadków nierzetelne, a wręcz zdarzają się informacje wprowadzające w błąd. Nie oznacza to, że fizjoterapeuta zawsze jest nieomylny, ale istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przez swoje doświadczenie w diagnostyce będzie umiał pomóc.
  8. Leczenie u osób bez wiedzy medycznej. Jak grzyby po deszczu rosną różne kliniki jakie mają być alternatywą dla leczenia medycznego. Jest to szczególnie popularne z powodu kiepskiej opieki medycznej w Polsce oraz spowodowane długimi kolejkami do lekarza. Czasem wizyta u sprawdzonych i wykształconych medyków naturalnych czy masażystów łączących w pracy naturalne metody jest właściwa i wskazana. Niestety wielu ludzi zajmujących się medycyną nie ma o niej zielonego pojęcia, a skończyli tylko krótkie kursy. Warto rozważnie dobierać osoby zajmujące się alternatywną medycyną przed wstąpieniem w progi ich przybytków.
  9. Brak działań profilaktycznych. Wiele zależy od samej osoby uprawiającej jakąś aktywność. Powinna ona zrobić wszystko, by uniknąć kontuzji, chociaż czasem mimo tego działania to się zdarza. Warto zatem dbać o rozgrzewkę, zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie treningu poprzez odpowiedni strój oraz narzędzia pomocnicze.
Poprzedni

9 zalet rodzinnego fitnessu

Jak się motywować, czyli psychologia sportu

Następny

Dodaj komentarz