9 objawów świadczących o nadchodzącym zawale serca

Tagi , , , ,

Zawał serca coraz częściej dotyczy osób nawet całkiem młodych. Wszystkiemu winny jest tryb życia, jaki coraz częściej staje się codziennością setek osób. Stres, przeładowanie obowiązkami, brak czasu na wypoczynek, długie godziny spędzane w pracy nie służą sercu. Do tego dochodzi dieta uboga w kwasy nienasycone, jakie mają zbawienny wpływ na właściwie funkcjonowanie układu krwionośnego. Zamiast tego serce jest stale stymulowane do pracy na szybkich obrotach, za pomocą kawy, a coraz częściej także narkotyków takich jak kokaina. W dodatku nie każdy zawał serca charakteryzuje się takimi samymi objawami. Czasami o tym, że przeszedł zawał pacjent dowiaduje się dopiero w szpitalu. Każdy zawał serca upośledza przepływ krwi w organizmie, przez co jest on stale niedotleniony. Obniża to wydolność fizyczną i umysłową, prowadzi do ataków duszności. Oto kilka symptomów zawału.

    1. Grupy ryzyka. Jak przy wielu chorobach i zawał serca dotyka najczęściej tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka. Każdej chorobie powinno się zapobiegać, niestety współcześnie lekarze zamiast uczyć profilaktyki po prostu wypisują setki recept. Na szczęście wiedząc, że znajdujemy się na liście grupy ryzyka, w każdej chwili mamy szansę by ją skrócić oraz jednocześnie pomniejszyć ryzyko wystąpienia zawału. Zagrożone zawałem są osoby, jakie cierpią na nadciśnienie, palą papierosy, cierpią na miażdżycę, a przy tym są otyłe. Czynnikiem ryzyka jest również chorowanie na cukrzycę oraz przypadki zawałów serca w rodzinie. Kolejnym zawałem serca są zagrożone osoby, które już raz go przeszły.
    2. Ból. Wystąpienie bólu jest zwiastunem zawału. Trzeba jednak pamiętać, że nie musi to być wcale bolesność w miejscu serca, promieniująca na lewą rękę, chociaż to także się zdarza. Dolegliwości bólowe mogą mieć różną specyfikę, na przykład pacjent skarży się na ból brzucha, ramion, a nawet rąk w stawach barkowych oraz łokciowych. Ból promieniuje czasem na plecy, między łopatki, dotyczy nawet szyi, okolicy krtani czy żuchwy. Bywa że przez niektórych jest mylony z innymi dolegliwościami. Jest najczęściej opisywany jako piekący, kłujący. Jeśli osoba znajdująca się w grupie ryzyka zaczyna odczuwać podobne dolegliwości powinna natychmiast wezwać pogotowie.
    3. Utrata przytomności. Czasami zawał serca odbywa się bez typowych dolegliwości bólowych, wówczas diagnoza bywa jeszcze bardziej utrudniona dla laika. Osoby, szczególnie cukrzycy mogą osuwać się na ziemię w czasie przechodzenia zawału. Czasami objawy zawału mylone są ze zwykłym zasłabnięciem, na przykład jeśli panuje wyjątkowo upalna pogoda. Ale wysoka temperatura dodatkowo zwiększa ryzyko zawału ponieważ źle wpływa na układ krwionośny. Dlatego w przypadku osoby z cukrzycą, która zasłabnie nagle w upalny dzień nie należy zwlekać z wezwaniem pogotowia.
    4. Narastający niepokój. Zwykle osoby, które przechodzą zawał serca na chwilę przed wystąpieniem dolegliwości lub tuż po ich rozpoczęciu zaczynają odczuwać silne zaniepokojenie, niekiedy jest to paniczny strach. Osoby w tym stanie obawiają się o własne życie. Ważne aby w ich przypadku postępować zdecydowanie i szybko reagować.
    5. Nudności, wymioty. Pacjent przechodzący zawał może skarżyć się na silne bóle brzucha, być osłabiony oraz wymiotować. Mało ludzi wiąże ten fakt z wystąpieniem zawału, a skłonni są raczej podejrzewać jakieś dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zdarza się nawet, że pacjenci mają lekką biegunkę. Wielu ludzi nie jest skłonnych wzywać pogotowia do takich dolegliwości, ale w przypadku grupy ryzyka nie należy zwlekać.
    6. Wyjątkowo silne pocenie się. Jeśli dana osoba skarży się na ból a pot dosłownie zalewa jej twarz, ubranie jest mokre, jest to jeszcze jeden z symptomów świadczących o tym, że właśnie rozpoczął się zawał. Pocenie się nie wynika na przykład z wysokiej temperatury albo wysiłku fizycznego, a następuje na przykład w chłodnym pomieszczeniu. Przy tym pacjenci są bladzi, drżą, a ich kończyny mogą być zimne.
    7. Atak duszności. Pacjenci chorzy na serce, zagrożeni zawałem skarżą się często na duszności, niemożność zaczerpnięcia większej ilości powietrza do płuc, jakby coś je blokowało. To często jest przyczyną tego, że wpadają w przerażenie i nie rozumieją co się z nimi dzieje. Sygnałem alarmującym jest też wystąpienie zadyszki, jak przy silnym wysiłku fizycznym, ale bez jego udziału, w warunkach spoczynku.
    8. Osłabienie. Pacjent przechodzący zawał serca gwałtownie słabnie, najczęściej w ciągu kilku minut odczuwa silną potrzebę położenia się i ciężko go ruszyć. Przy tym wszystkim charakterystycznym objawem są silne zawroty głowy. Osoba nie jest w stanie sama bez podtrzymywania utrzymać się na nogach.
    9. Dziwne zachowanie serca. Oczywiście nie można zapominać o samym sercu. Z jego strony oprócz bólu pojawiają się takie dolegliwości jak nierówny rytm, kołatanie serca. Serce bije bardzo szybko. Warto zwrócić uwagę na silne kołatanie, szczególnie jeśli zdarzało się wcześniej, ale wyglądało inaczej. Nietypowa aktywność serca oznacza problemy z układem krążenia.
Poprzedni

9 wczesnych objawów raka trzustki

10 objawów świadczących o nadciśnieniu

Następny

Dodaj komentarz