9 sposobów na kandydozę ogólnorozwojową

Tagi , , ,

Na ciele człowieka i we wnętrzu organizmu ludzkiego bytują tysiące różnych bakterii oraz grzybów. Jest to sytuacja zupełnie naturalna. Problem zaczyna się w momencie, w którym z jakiś powodów grzyby lub bakterie zaczynają się nadmiernie rozmnażać. Taka właśnie sytuacja jest przyczyną powstania problemów z grzybem candida albicanas. Jest to drożdżak powszechny w zdrowych jelitach, chroniący ich ściany oraz biorący udział w rozkładzie pożywienia, pomagają w ogólnej ochronie organizmu. Jednak jego nadmierna ilość powoduje przykre objawy, jakie są definiowane jako choroba zwana kandydozą ogólnoustrojową. Objawy pochodzą głównie ze strony układu pokarmowego. Są to wzdęcia, nudności, często przykry zapach z ust, jakiego nie da się zabić przy pomocy żadnych środków. Nieleczona kandydoza przenosi się do innych organów ciała, na przykład do jamy ustnej i gardła, pochwy, układu moczowego. Prowadzi do uciążliwych, nawracających infekcji. Lista zaburzeń wynikających z candidy jest bardzo długa i obejmuje objawy nawet psychiczne. Oto sposoby na walkę z tą wstydliwą i szkodliwą dolegliwością.

  1. Ogranicz tłuszcze oraz cukry. Mimo że grzyby z rodzaju candida odżywiają się cukrem również tłuszcz i produkty zwierzęce są tym, co powinno się ograniczyć w diecie. Ograniczenie spożywania wyłącznie cukru to błędne koło, ponieważ nawet spożywanie węglowodanów złożonych daje efekt w postaci cukru prostego. Zatem przerzucenie się wyłącznie na węglowodany złożone, a odrzucenie ciast, ciastek, czekolady oraz większości słodyczy nie daje większych efektów i nie prowadzi samo w sobie do zagłodzenia grzyba. Tłuszcz jest czymś, co blokuje wchłanianie się cukru z układu pokarmowego. Jego bardzo ograniczona ilość sprawi, że cukier będzie wchłaniał się kilkakrotnie szybciej, przez co grzyby nie będą miały szansy się najeść. Dzięki temu z pewnością zmniejszy się ich ilość. Niemniej jednak nie oznacza to, że można beztrosko jeść słodycze. Trzeba zamienić je na węglowodany złożone także dlatego, że większość zbóż, źródeł węglowodanów złożonych zawiera witaminy z grupy B, jakie są niezbędne do utrzymania zdrowia układu pokarmowego.
  2. Wyeliminuj alkohol. Używka ta jest połączeniem cukru oraz drożdży, czyli jest wspaniałą pożywką dla drożdżaków żyjących w układzie pokarmowym. Ponadto alkohol zabija ważne bakterie, jakie są odpowiedzialne za równowagę w układzie pokarmowym, wyjaławiając go. Normalnie baterie i grzyby regulują swoją ilość i wzajemnie współpracują.
  3. Sprawdź, czy nie cierpisz na cukrzycę. Nadmierne powracanie zakażeń, rozrost grzybów może być wynikiem rozwijającej się cukrzycy, dlatego gdy problemy z kandydozą powracają mimo leczenia warto zbadać się pod tym kątem.
  4. Zwalcz nadmierne zakwaszenie. Zakwaszenie organizmu jest zaburzeniem prowadzącym do rozwoju wielu chorób, wpływa również na psychikę, odbierając energię. Kwaśne środowisko jest bardzo lubiane przez grzyby candida. Dlatego warto robić wszystko, aby zmniejszyć zakwaszenie ciała. Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności zrezygnować z cukru przetworzonego, a także nadmiernego spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa. Należy także odstawić wielkie ilości soli kuchennej. Aby przywrócić odczyn zasadowy w układzie pokarmowym można zastosować picie sody oczyszczonej z jednej łyżeczki lub płukanie nią ust.
  5. Zadbaj o florę bakteryjną jelit. Równowaga w jelitach jest istotnym punktem na drodze wyleczenia z grzybów. Należy spożywać produkty zawierające pozytywne kultury bakterii, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Znajdują się w przetworach mlecznych, takich jak kefiry, jogurty naturalne, sery. Korzystniejsze są ponadto przetwory z mleka kozy lub owcy, niż z mleka krowiego. Nie powinny być one słodzone ani z dodatkami w postaci owoców.
  6. Dostarczaj błonnika. Również odpowiednia ilość błonnika odpowiada za dobry stan jelit. Chroni on je oraz sprawia, że flora jelit nie jest zaburzona. Źródłami błonnika są przede wszystkim produkty zbożowe oraz świeże warzywa.
  7. Zamień zwykły chleb na inny. Zwykłe białe pieczywo wyrasta na bazie drożdży, które są szkodliwe w przypadku namnażania się candidy. Zamiast zjadać chleb na drożdżach lepiej zamienić go na pieczywo żytnie na naturalnym zakwasie.
  8. Ogranicz spożywanie antybiotyków. Nadmierne spożywanie antybiotyków zaburza cały organizm, zaburzając równowagę pomiędzy bakteriami oraz grzybami żyjącymi w układzie pokarmowym. Mniejsza ilość baterii powoduje nadmierny rozwój drożdżaków, zwiększając ryzyko zachorowania na kandydozę.
  9. Nie rezygnuj. Objawy kandydozy są trudne w okiełznaniu. Wystarczy jedno załamanie, by sytuacja znacząco się pogorszyła. Dlatego leczenie wymaga wiele samozaparcia i wiary w to, że w końcu się uda. Z drugiej strony, gdy leczenie wreszcie przynosi efekty wielu ludzi rezygnuje z niego, wracając do dawnych nawyków. Wynik jest łatwy do przewidzenia. Dlatego osoby ze skłonnością do kandydozy muszą już przez całe życie pilnować odpowiedniej diety i uczynić styl życia zdrowym nie tylko z powodu mody, ale i z konieczności i dla własnego dobrego samopoczucia.
Poprzedni

7 rzeczy jakich nigdy nie wolno łączyć z alkoholem

Zasady diety i treningu dla endomorfika

Następny

Dodaj komentarz