9 wczesnych objawów raka trzustki

Tagi , ,

Rak trzustki jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, a przy tym jest jednym z najczęściej występujących raków narządów wewnętrznych. Śmiertelność przy tej chorobie jest jedną z najwyższych wśród wszystkich rodzajów raka. Gdy zostaje wykryty w wielu przypadkach jest już za późno na leczenie, a lekarze mogą jedynie bezradnie rozkładając ręce oszacować jak dużo czasu zostało jeszcze pacjentowi. Wiele zależy od umiejscowienia guza, oraz od objawów jakie ono daje. Ofiarą raka trzustki padła w zeszłym roku aktorka Anna Przybylska. Jest to dowód na to, że nawet zdrowe osoby w kwiecie życia mogą być zagrożone tą chorobą, chociaż najczęściej chorują starsi. Warto zatem monitorować własne zdrowie i nie lekceważyć objawów, a także zapobiegać chorobie, prowadząc higieniczny tryb życia. Objawy raka trzustki łatwo pomylić z innymi, mniej groźnymi chorobami. Warto jednak zawsze mieć świadomość, że istnieje także i taka ewentualność i wybrać się na konsultację do więcej niż jednego lekarza. Oto kilka wczesnych objawów raka trzustki.

      1. Grupa ryzyka. Okazuje się, że osoby cierpiące na jakieś schorzenia związane z układem pokarmowym powinny uważniej monitorować stan trzustki. Szkodzi jej na przykład wysoka kwasowość w żołądku, wrzody żołądka. Ostrożność powinny zachować osoby z naturalną skłonnością do zaburzeń pracy trzustki, oraz jakie przeszły zapalenie trzustki. Na wystąpienie tego rodzaju nowotworu są także narażone osoby, które nałogowo palą papierosy oraz spożywają alkohol. W grupie ryzyka znajdują się osoby, których dieta oparta jest na dużej ilości tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów, spożywają dużo pokarmów wysokoprzetworzonych, a małą ilość błonnika w postaci zbóż oraz surowych warzyw. W diecie brak zazwyczaj naturalnych olejów nasyconych pochodzących ze źródeł roślinnych i zwierzęcych (świeża ryba). Narażone na nowotwór są osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia, bez ruchu, funkcjonujące w wysokim stresie. Ryzykiem obciążone są także w pewnym stopniu osoby, których krewni umierali lub chorowali w przeszłości na raka trzustki.
      2. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dolegliwości jak brak apetytu, bóle brzucha, nudności, biegunki, strata masy ciała mogą być pomylone ze zwykłą niestrawnością, szczególnie jeśli zdarzają się z początku sporadycznie. Jednak ból w przypadku problemów z trzustką jest charakterystyczny. Jest zwykle umiejscowiony w górnej części brzucha, lub lekko przesunięty pod prawe żebra. Oprócz tego charakterystycznie promieniuje na plecy oraz umiejscawia się pomiędzy łopatkami na grzbiecie.
      3. Charakterystyczny wygląd stolca. Obserwacja stolca jest bardzo ważna w celu ustalenia czy z narządami wewnętrznymi wszystko jest w porządku. Jeśli stolec jest ciemny i cuchnący, albo śliski i żółtawy z widocznymi tłustymi okami na powierzchni, to sugeruje to problemy w trawieniu tłuszczów, a co za tym idzie kłopoty z trzustką.
      4. Cukrzyca. To choroba jaka przyczynia się do powstawania raka trzustki. Trzustka jest narządem wydzielającym oraz gospodarującym hormonem jaką jest insulina. Wysoka glikemia, nietolerancja glukozy wpływają na stan narządu jakim jest trzustka. Sygnałem alarmowym są pojawiające się przy nietolerancji problemy jelitowe i żołądkowe.
      5. Żółtaczka. Zażółcenie skóry oraz gałek ocznych bywa wynikiem rozrastającego się guza na trzustce. Wszystko zależy od jego umiejscowienia, a żółtaczka nie występuje w każdym przypadku raka trzustki. Głowa trzustki jest obfita w kanały żółciowe, jakimi trzustka transportuje żółć do dwunastnicy. Rosnący guz uciska te kanały i powoduje żółtaczkę.
      6. Zmęczenie i brak chęci do życia. Charakterystycznym objawem dla chorych na raka trzustkę jest obniżenie aktywności życiowej, kiepskie samopoczucie, wynikające z zaburzeń pochodzących z układu pokarmowego. Należy zwrócić uwagę na nadmierne zmęczenie, jakiego nie można wytłumaczyć cięższą pracą, zmianą trybu życia, czy chociażby zmianą pogody, pory roku.
      7. Powiększony woreczek żółciowy. Woreczek żółciowy może być powiększony z różnych przyczyn, na przykład jeśli zalegają w nim kamienie żółciowe. Bywa jednak , że jego powiększenie jest spowodowane uciskaniem woreczka żółciowego przez rosnący guz. Przy stwierdzeniu powiększenia woreczka, co jest możliwie do wykrycia podczas zwykłego badania lekarskiego na podstawie wrażeń dotykowych konieczne jest jak najszybsze wykrycie przyczyny.
      8. Uczucie przejedzenia. Częstym objawem towarzyszącym chorej trzustce jest uczucie przejedzenia, odbijanie się. Objaw występuje najczęściej po zjedzeniu potraw tłustych. Objawy te mijają jakiś czas po jedzeniu, ale powracają często z każdym nowym posiłkiem. Sprzyja to utracie na wadze.
      9. Wodobrzusze. Zbieranie się wody w okolicy brzucha świadczy o wysokim zaawansowaniu choroby oraz o znacznym rozwoju guza. Objaw ten wskazuje już na to, że guz może być już nieoperacyjny.
Poprzedni

8 wczesnych objawów stwardnienia rozsianego

9 objawów świadczących o nadchodzącym zawale serca

Następny

Dodaj komentarz