Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?

Tagi , , , , , , ,

Antykoncepcja hormonalna, czyli popularne tabletki to jedna z najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży na świecie. Jak żaden inny środek antykoncepcyjny nie daje stu procentowej gwarancji, lecz wiele par uważa, że ma wiele zalet. Pojawiają się nawet głosy postulujące, aby tabletki były refundowane przez fundusz zdrowia. Biorą je coraz młodsze kobiety, a przepisywane są nie tylko jako środek zapobiegający ciąży ale na przykład aby leczyć zmiany trądzikowe u nastolatek lub zapobiegać wahaniom hormonalnym. Do tej pory głosy świadczące o tym, że pigułka może być niebezpieczna, szczególnie zażywana przez dłuższy okres czasu, były zamiatane pod dywan lub lekceważone. Większość osób jest zdania, że problemy biorą się wyłącznie z nieodpowiedniego dobrania leku. Ale rośnie grono osób, zarówno lekarzy, jak i samych kobiet oraz ich partnerów, którzy zaczynają coraz bardziej nieufnie patrzeć w stronę tabletki. Mimo wielu zalet, istnieją również wady tabletki antykoncepcyjnej. Oto niektóre z nich.

    1. Tabletka to całkowicie sztuczny twór. Tabletka antykoncepcyjna znacząco różni się od hormonów, nie można syntetycznych składników porównywać do naturalnych hormonów sterujących naszym ciałem. A są one bardzo istotne, regulują wszystkie funkcje życiowe. Zażywanie tabletek zaburza całkowicie cykl menstruacyjny, a tak naprawdę zastępuje go sztucznym tworem. Nie występuje owulacja ani prawdziwe krwawienie miesięczne. Całkowicie zdrowe kobiety przyjmujące sztuczne hormony doprowadzają do znaczących zmian w swoim organizmie.
    2. Tabletka podnosi ryzyko zachorowania na raka sutka. Przeprowadzone badania, a następnie ich porównanie pomogło postawić tezę, że tabletka w pewnym stopniu przyczynia się do rozwoju raka piersi u kobiet. Nie bez znaczenia są spore ilości estrogenu oraz wpływ podniesionych hormonów na cały organizm. Ryzyko to jest tym większe, im więcej występuje czynników dodatkowych. Na przykład u kobiet, które miały w rodzinie przypadki zachorowalności na raka piersi jeszcze wzrasta. Inną kwestią jest na przykład styl życia jaki prowadzi dana osoba.
    3. Większe ryzyko zachorowalności na choroby płciowe. Współżycie z większą ilością partnerów bez dodatkowego zabezpieczenia podnosi ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, począwszy od zakażeń oraz grzybic, skończywszy nawet na rzeżączce i kile, czy HIV. Z kolei wirusy przenoszone drogą płciową zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
    4. Niezdrowy tryb życia a pigułka. Okazuje się, że prowadzenie niehigienicznego trybu życia, jaki jest współcześnie powszechny, w połączeniu z zażywaniem pigułki antykoncepcyjnej nie przynosi niczego dobrego. W dłuższej perspektywie działanie tabletek jest wyniszczające i po latach objawia się zachorowalnością na miażdżycę lub osteoporozę. Ponadto tabletki dodatkowo utrudniają przyjmowanie z pożywienia takich składników jak witaminy z grupy B, selenu, cynku, aminokwasów, upośledzając ich metabolizm w wątrobie. Wpływa to na wygląd kobiety. Jej skóra i włosy oraz paznokcie stają się słabe i matowe. Samopoczucie oraz zdolność uczenia się, jak również odporność na stres gwałtownie spadają. Aby zachować optymalne zdrowie przyjmując tabletkę hormonalną należałoby zażywać duże ilości suplementów, które także nie pozostają bez wpływu na organizm. Niezdrowy tryb życia to również zażywanie używek. Alkohol powoduje wymioty co znacząco obniża skuteczność antykoncepcji. Stan zdrowia matki wpływa również na zdrowie i sprawność jej przyszłych dzieci. Tabletka poprzez swoje działanie przyczynia się do słabszego rozwoju płodu.
    5. Możliwość rozwinięcia się depresji. Tabletki sprawiają, że organizm ma spore niedobory substancji odżywczych. Ponadto spore ilości progesteronu negatywnie wpływają na nastrój. Dlatego kobiety w drugiej fazie cyklu odczuwają takie dolegliwości jak znaczne obniżenie nastroju, a nawet myśli samobójcze. Może to stanowić podłoże do rozwinięcia się permanentnej depresji.
    6. Wpływ na układ krwionośny. Ulotki tabletek antykoncepcyjnych ostrzegają przed możliwością wystąpienia chorób układu krwionośnego. Podnoszą ciśnienie i oraz wywołują zakrzepicę żył, jaka nieleczona może skończyć się śmiercią, szczególnie u kobiet około czterdziestego roku życia. Nie jest do końca wyjaśniony mechanizm jaki odpowiada za zwiększone ryzyko zakrzepicy, jednak oczywisty związek pomiędzy antykoncepcją hormonalną a chorobami układu krążenia zauważono już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
    7. Wpływ tabletki na wątrobę. Wątroba jest organem bardzo wrażliwym na wszelkie zmiany z zewnątrz. Dlatego działanie tabletek odbija się na niej. Warto pamiętać, że głębokie zmiany w wątrobie bywają nieodwracalne. W wyniku zażywania tabletek pojawiają się na niej łagodne guzy.
    8. Zmiana flory bakteryjnej jelit. Tabletki antykoncepcyjne doprowadzają do zmian w jelitach, co łatwo kończy się kandydozą. Jest to zaburzenie polegające na nadmiernym rozroście grzybów naturalnie występujących w jelitach. Powodują wiele przykrych dolegliwości ujawniających się z czasem w całym organizmie. Objawia się to zakażeniami jamy ustnej, ale również narządów rodnych oraz dróg moczowych.
Poprzedni

9 objawów anoreksji w ciąży

8 prostych tricków, aby zachować zdrowie

Następny

Dodaj komentarz