Boczniak w panierce z otrębów

, , Tagi , , ,

Grzyby cieszą się w Polsce podwójną sławą. Z jednej strony zbieranie grzybów jesienią, tworzenie z nich przetworów to część kultury i tradycji, z drugiej strony wiele osób jest przekonanych, że oprócz walorów smakowych nie przedstawiają sobą żadnych wartości odżywczych. Tymczasem okazuje się, że to niekoniecznie poprawne wierzenie. Co prawda grzyb aż w ponad osiemdziesięciu procentów składa się z wody, to reszta zawiera czyste białko. Posiadają również dobrze przyswajalne węglowodany. Same boczniaki, grzyby pochodzące z Chin są stosowane jako panaceum na dolegliwości, między innymi obniżają poziom cholesterolu. Zawiera dużo witamin i mikroelementów, porównywalnych do tych zawartych w warzywach.

Boczniak w panierce z otrębów składniki:

jedno opakowanie boczniaków

2 jaja

pół szklanki otrębów zbożowych (pszennych, owsianych lub żytnich)

szczypta soli morskiej

pieprz

olej roślinny do smażenia (może być na przykład kokosowy).

Sposób przygotowania:

przed przygotowaniem dobrze jest boczniaki umyć, ponieważ może się w nich kryć piasek lub śmieci, które później będą nieprzyjemnie chrzęszczeć w zębach. Po umyciu dobrze jest je odsączyć z wody przy użyciu papierowego ręcznika. Do smażenia muszą być suche. W między czasie przygotowujemy panierkę. Jaja trzeba porządnie roztrzepać, dodać soli oraz pieprzu. Nie przesadzać z solą, gdyż grzyby chętnie ją pochłaniają co odbija się na smaku. Następnie boczniaki kolejno maczamy w jajku, następnie w otrębach i zaczynamy smażenie aż panierka zmieni kolor na złoty. Boczniaki można również upiec. Wtedy do doprawionych jajek należy dodać otręby, dodać całość do boczniaków i wstawić do piekarnika. Piec w temperaturze około dwieście stopni przez okres dwudziestu minut.

Dodatki:

boczniaki można podawać samodzielnie lub z surówką ze świeżych warzyw. Do poprawy smaku można je skropić odrobiną soku z cytryny. Dobrze smakują polane dietetycznymi sosami lub w dipie. Można je położyć na kanapkę.

Poprzedni

Sałatka z szynką i ananasem

Chleb na ciecierzycy

Następny

Dodaj komentarz