Ból po prawej stronie brzucha

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Ból brzucha w pierwszej kolejności kojarzymy z problemami gastrycznymi.  Najczęstszymi przyczynami bólu brzucha są bowiem niestrawność, zatrucie pokarmowe lub alkoholowe czy też przejedzenie się. Jednak ból po prawej stronie brzucha może oznaczać, że w naszym organizmie doszło do stanu zapalnego, który należy jak najszybciej wyleczyć. Najczęstszymi przyczynami bólu po prawej stronie brzucha są choroby dróg żółciowych, nerek, wątroby, wyrostka robaczkowego lub jajników u kobiet. Sprawdź, co oznacza bolesność w danej części brzucha i dowiedz się, jak temu zapobiec! Ból brzucha po prawej stronie nie zawsze musi okazać się czymś poważnym, jednak jeśli jest on silny, długotrwały, kłujący lub promieniujący to na pewno nie możemy go zlekceważyć!

[AdSense-A]

Konieczna diagnoza lekarza

Niezależnie od tego,  w której części jamy brzusznej zlokalizowane jest miejsce bólu, należy skonsultować się z lekarzem internistą oraz lekarzem specjalistą (np. lekarzem chorób wewnętrznym, gastrologiem etc.).

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Przyczyn bólu po prawej stronie brzucha może być wiele. Przykładowo ból zlokalizowany w dolnej prawym podbrzuszu promieniujący do prawego biodra może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.[/colored_box]

Ból po prawej stronie brzucha w jego górnej części może świadczyć o toczącym się zapaleniu dróg żółciowych. Ból pod prawym żebrem często łączony jest z upośledzoną funkcją lub chorobami wątroby, tymczasem obok tego dużego narządu wewnętrznego znajduje się inny znacznie mniejszy organ, który potrafi dokuczyć nam wcale nie mniej aniżeli wątroba. Mowa o pęcherzu żółciowym, który potocznie nazywamy woreczkiem.

Pęcherz żółciowy jest organem stosunkowo niedużym (średnio ma on ok. 10cm długości), zaś swoim kształtem przypomina sakiewkę. Pomimo swoich niepokaźnych rozmiarów woreczek żółciowy potrafi nam nieźle zajść za skórę. Zapalenie dróg żółciowych najczęściej spowodowane jest utworzeniem się w naszych drogach żółciowych lub woreczku żółciowym złogów, tzw. kamieni żółciowych (tzw. zapalenie kamicze).

Ból pod prawym żebrem

Pęcherz żółciowy umiejscowiony jest właśnie po prawej górnej stronie brzucha pod ostatnimi żebrami. Jeżeli w naszym ciele dojdzie do powstania kamieni, to w dalszej kolejności mogą one doprowadzić do zatkania dróg żółciowych łączących pęcherz żółciowy z wątrobą oraz innymi ważnymi narządami układu pokarmowego.

Jak rozpoznać schorzenie pęcherza żółciowego?

Pierwsze symptomy chorego pęcherza żółciowego mogą być mało specyficzne, dlatego wiele osób zastanawia się, jaki organ wewnętrzny jest odpowiedzialny za nasze złe samopoczucie.

Bólowi pod prawym żebrem mogą towarzyszyć inne objawy wskazujące na to, iż w naszym organizmie dzieje się coś poważnego. Chorobom wątroby zwykle towarzyszą takie objawy jak zmęczenie, senność, osłabienie i świąd skóry. Obserwując pracę pęcherza żółciowego zwróć uwagę, czy ból ma zwyczaj pojawiać się po zjedzeniu czegoś tłustego, smażonego lub ostrego? Czy odczuwasz dziwne powiększenie się brzucha lub zwiększoną wrażliwość na ucisk w okolicach woreczka i wątroby? Jeśli tak, to powinieneś to skonsultować z lekarzem internistą.

Ból po prawej stronie brzucha a kamica nerkowa

Inną przyczyną bólu po prawej stronie brzucha może być kamica nerkowa. Ból towarzyszący kolce nerkowej jest typu kłującego (z przerwami jak w kolce) i może promieniować do pachwin lub narządów rodnych. Innymi objawami kolki nerkowej są krwiomocz, osłabienie, zmęczenie i podwyższona temperatura. W przypadku podejrzenia chorób nerek należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie USG nerek i okolic oraz/lub RTG jamy brzusznej.

Ból po prawej stronie brzucha a chora wątroba

Aby rozpoznać chorą wątrobę można zastosować tzw. ucisk Chełmońskiego. Jeżeli po uderzeniu w prawy łuk żebrowy odczuwamy bolesność, oznacza to, że nasza wątroba wymaga bardziej wnikliwemu przyjrzeniu się i zastosowaniu leczenia.

Jak samemu zbadać wątrobę?

Bada­nie objawu Cheł­moń­skiego polega na poło­że­niu dłoni na łuku żebro­wym pra­wym a następ­nie ude­rze­niu w dłoń pię­ścią dru­giej ręki. Jeżeli po uderzeniu poczu­jemy ból , to uznajemy objaw Cheł­moń­skiego za dodatni.

Typowymi objawami chorej wątroby są wymioty oraz biegunki. Bardzo częstym objawem u pacjentów z chorobami wątroby jest opuchlizna ciała spowodowana zaburzoną funkcją produkcji białek. Opuchlizna występuje przeważnie w dolnej części ciała.

Przyczyny nagłego bólu wątroby

Jeśli ból wątroby pojawia się nagle, jest silny i nie ustępuje, należy szybko skonsultować się z lekarzem internistą. Istnieje kilka chorób, które są bardzo poważne i nieleczone mogą zagrażać naszemu życiu. Do chorób tych należą: wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C i D, żółta febra, wiruz Ebola oraz kilka innych. Inną przyczyną bólu wątroby może być spożycie trujących grzybów, np. w sezonie grzybobrania. Spożycie muchomora sromotnikowego, który niejednego grzybiarza zmylił przesadnym podobieństwem do jadalnego grzyba o nazwie „kania” może zakończyć się tragicznie – poważnym uszkodzeniem wątroby, transplantacją lub w najgorszym przypadku śmiercią.

Kolejną przyczyną bólu po prawej stronie brzucha są zaburzenia w przepływie krwi u kobiet ciężarnych.

Następną przyczyną bólu po prawej stronie brzucha jest regularne wieloletnie nadużywanie alkoholu, którego konsekwencją jest wystąpienie marskości wątroby. Charakterystycznymi cechami marskości wątroby (czyli choroby alkoholowej) są: powiększenie się gruczołów łzowych i ślinianek, ginekomastia u mężczyzn, utrata owłosienia pachowego i łonowego oraz tzw. żółtaki (tłuszczowe nacieki) powiek, ścięgien, nadgarstków i kostek.

Ból po prawej stronie brzucha a przyjmowanie leków

Ból po prawej stronie brzucha może być spowodowany przeciążeniem wątroby przyjmowanymi lekami. Przyjmowanie silnego leku w dużych dawkach może silnie obciążyć wątrobę, co może objawić się bolesnością tegoż organu. Jeżeli mamy podejrzenie, że ból ten związany jest z przyjmowaniem leku, należy również skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.

Ból po prawej stronie podbrzusza u kobiet

U kobiet ból w dolnym prawym podbrzuszu może być sygnałem zapalenia przydatków. Zapalenia przydatków, czyli narządów rozrodczych kobiety (jajników) nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może przyczynić się do poważnych powikłań a nawet problemów z niepłodnością.

Poprzedni

Ból trzustki

Spalanie kalorii na rowerze

Następny

1 komentarz do wpisu “Ból po prawej stronie brzucha”

  1. Swego czasu prześladował mnie ból z prawej strony brzucha pod żebrem. Po badach okazało się, że przeciążyłem swoją wątrobę dietą i lekami. Na szczęście nie było potrzeby leczenia farmakologicznego. Dostałem Essentix na wspomaganie wątroby i po pewnym czasie stosowania ból kompletnie znikną, nawet po tłustych posiłkach już się nie pojawia. Więc nie zawsze jest potrzebne jakieś specjalne leczenie w przypadku wątroby, ale warto zbadać w jakim jest stanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz