Choroby ludzi pracujących

Tagi , , , , , , ,

Większość pracujących ludzi nie przypuszcza, że mogą zachorować. Moment krytyczny zdarza się z resztą nawet po wielu latach. Choroba może zdarzyć się każdemu, i tym, którzy pracują w komfortowych warunkach, i tym, których miejsce pracy nie należy do najprzyjemniejszych. Choroby podzielone są w Polsce na choroby zawodowe, ale praca wywołuje setki innych schorzeń wynikających z przebywania w niekorzystnych warunkach przez wiele godzin dziennie. Oto najczęściej występujące w Polsce choroby zawodowe oraz choroby, jakie towarzyszą pracy zawodowej.

      1. Choroby układu oddechowego. Najczęściej występującymi chorobami w Polsce są choroby układu oddechowego. Do nich zaliczyć można wszystkie zakażenia bakteryjne i wirusowe, ale wynikają także z innych powodów. Znamienną chorobą jest na przykład pylica płuc. Choroba ta rozwija się nawet piętnaście lat, a jest spowodowana wchłanianiem dużej ilości pyłów różnego pochodzenia w zakładzie pracy. W zależności od tego czy pył jest toksyczny czy nie choroba staje się czasem zalążkiem innych problemów ze zdrowiem. Inną chorobą zawodową dotyczącą pośrednio układu oddechowego jest uszkodzenie głosu w wyniku wysokiej eksploatacji. Codzienne mówienie przez kilka godzin bywa przyczyną chrypki, rozwijania się chorób gardła, jego bólów. Uszkodzenie głosu czasem nawet uniemożliwia mowę. To choroba jaka często dotyka nauczycieli lub wykładowców akademickich. Choroby układu oddechowego swoją przyczynę biorą w długim przebywaniu w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Klimatyzacja powinna być co jakiś czas odkażana i czyszczona. Jeśli nie jest u pracowników rozwija się choroba legionistów wywołana zarazkami w niej żyjącymi.
      2. Choroby wynikające z niedoborów. Niedobory są bardzo częstą przyczyną niedomagania osób pracujących. Najczęściej są to niedobory podstawowych pierwiastków jak magnez albo żelazo. Wynikają z nieprawidłowej diety, zbytniego pośpiechu, nie dbania o swoje zdrowie. Chroniczny niedobór magnezu przeradza się w chorobę zwaną tężniczką. Szczególnie narażone na nią są osoby spożywające duże ilości kawy, niedosypiające, żyjące w wielkim stresie. Niedobór magnezu ma także odbicie w psychice. Osoby takie są smutne, przygnębione, mają wielkie problemy z koncentracją, brakuje im energii. Bywa, że osoby z tężniczką podejrzewają u siebie wypalenie zawodowe lub nawet depresję. Leczeniem jest oczywiście suplementacja magnezu. Niedobory są także przyczyną chorób, o jakich zdawać by się mogło, należałoby już zapomnieć. Gruźlica to choroba atakująca biznesmenów. Kiedyś atakowała głownie biednych ludzi, którzy byli niedożywieni i słabi. Dziś to zabiegana klasa pracująca jest w takiej sytuacji. Brak witamin, wyjałowienie organizmu oraz jego często skrajne wykończenie są przyczynami rozwoju pałeczek gruźlicy.
      3. Ubytki słuchu. Hałas to najczęściej występująca w pracy przyczyna chorób. Im dłużej przebywa się w wysokich decybelach, tym gorzej. Chroniczne przebywanie w hałasie powyżej 100 decybeli po kilku latach pracy może spowodować ubytek w słuchu rzędu nawet 30 procent. Jest to wartość nie mała i niestety nieodwracalna. Wysokie dźwięki powodują również u człowieka stałe napięcie, stres, gotowość do działania. Mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego, jak bóle brzucha, biegunki, wynikające z ciągłego napięcia. Pojawiają się trudność z uspokojeniem się, zaśnięciem, hałas przyczynia się do powstawania nadciśnienia.
      4. Choroby neurologiczne. Codzienne powtarzane setki razy czynności, jak na przykład klikanie w klawisze myszki komputerowej, albo czynności powtarzane podczas układania płytek, lub pracy przy taśmie w fabryce powodują mikrouszkodzenia w miejscach największego obciążenia. Krytycznymi miejscami są nadgarstek, łokieć, bark, biodro, kolano, staw skokowy. Właśnie w tych miejscach rozwijają się po wielu latach zwyrodnienia. Między innymi jest to choroba zwana zespołem cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, zapalenie stawów. Objawiają się chronicznym bólem, często nawet bardzo znacznym, powodującym niemożność wykonywania większości codziennych czynności. Upośledzona jest również jakość tych czynności, na przykład chwyt jest mocno niepewny, powoduje to upuszczanie przedmiotów. Niestety schorzenia te muszą być leczone chirurgicznie. Tylko takie rozwiązanie przynosi trwałą ulgę.
      5. Schorzenia układu wzroku. Do innych schorzeń neurologicznych należą schorzenia układu wzroku. Najczęściej są to wady wzroku wywołane wielogodzinną pracą przy komputerze, bez możliwości spojrzenia w dal. Powoduje to krótkowzroczność, ból oczu, podwójne widzenie, nadciśnienie w gałce ocznej. Znamienną chorobą oka wynikającą z długiej pracy przed komputerem bez możliwości przerwy jest zespół suchego oka. Wynika z nieodpowiedniego poziomu nawilżenia gałki ocznej. Powoduje to przykre uczucie szczypania, oraz tak zwanego piasku w oczach. Widoczne jest przekrwienie oczu oraz popękane naczynka.
      6. Choroby skóry. Choroby te są wynikiem kontaktu z toksycznymi substancjami na przykład w fabryce kosmetyków, w drukarni, w laboratorium chemicznym. Przyczyny to również promieniowanie jonizujące.
Poprzedni

Jak poprawić jakość snu?

Skutki uboczne stosowania syntetycznych sterydów anabolicznych

Następny

Dodaj komentarz