Co to jest bosu i jak ćwiczyć z tym urządzeniem

Tagi , , , , , , , ,

Bosu to proste i zarazem ciekawe urządzenie do ćwiczeń kształtem przypominające półkulę o elastycznym wierzchu i płaskiej stabilnej podstawie. Jest też niekiedy podobnie jak twister wyposażone w dwie linki z uchwytami, pozwalające na ćwiczenie rąk. Bosu powstało zaledwie kilkanaście lat temu a stanowi połączenie dwóch najbardziej podstawowych przyrządów gimnastycznych, jakimi są stepper i piłka, dzięki czemu zdecydowanie zwiększa możliwości wykonywania ćwiczeń oraz kształtowane partie ciała. Pomimo niepozornego wyglądu urządzenie doskonale sprawdza się zarówno w treningach kobiet, jak i mężczyzn.

Jak ćwiczyć z bosu?

Bosu doskonale sprawdza się, jako przyrząd do kształtowania sylwetki i eliminowania tłuszczu, a przy okazji z uwagi na niestabilne podłoże ćwiczy refleks, poprawia balans ciała, sprawność ogólną, jak również pozytywnie wpływa na kształtowanie mięśni. Wszystkie te elementy przydają się w takich sportach, jak narciarstwo, surfing, snowboard, jazda na deskorolce, sporty walki, tenis, a nawet gry drużynowe. Dzięki urządzeniu można ćwiczyć balans i wytrzymałość. Osiąga się to dzięki takim formom aktywności jak chodzenie, bieganie albo podskakiwanie na przyrządzie, a także elementy tańca z muzyką, czy sportowego treningu. Stopień trudności można zwiększać przez przyspieszanie tempa. Dzięki bosu ćwiczy się również mięśnie całego ciała, stosując różne przyrządy dodatkowe, jak hantle, sztangi, taśmy oraz wykorzystując inne pozycje poza stojącą. Kolejnym elementem, który można doskonalić jest gibkość i poczucie równowagi. Dobrze sprawdzają się ćwiczenia wykorzystywane też w przypadku piłki, leżenie, klęk czy podpieranie się oraz towarzyszące im powtarzalne ruchy. Dodatkowym plusem jest wykorzystywanie wielu partii mięśni i konieczność ich stałego napinania w celu utrzymania równowagi, co dodatkowo przyczynia się do ich wzmacniania.

Przykłady ćwiczeń z bosu:

  1. Ćwiczenie na mięśnie pośladków, ud i tułowia: Półprzysiady z pozycji stojącej na bosu do pozycji, w której uda są równoległe do podłoża. Ćwiczenie można utrudnić obciążeniem w dłoniach.
  2. Ćwiczenie na tricepsy, barki, mięśnie klatki piersiowej i brzucha: Pompki na bosu odwróconym półkulą do podłoża.
  3. Ćwiczenie na mięśnie ud, pośladków i tułowia: Wypady jedną nogą w bok z pozycji stojącej na bosu. Noga w wykroku znajduje się poza przyrządem. Ręce pozostają splecione za głową.
  4. Ćwiczenie na gibkość i równowagę: wymachy nóg w prawo i lewo ze stania na przyrządzie.
  5. Ćwiczenie na mięśnie brzucha i ud: Z pozycji siedzącej na bosu wychylenia tułowia w tył z trzykrotnym pogłębieniem i powrót do pozycji wyjściowej.
Poprzedni

Zalety ćwiczeń na kółkach gimnastycznych

Najciekawsze ćwiczenia Tae bo

Następny

Dodaj komentarz