Co to jest fasolamina?

Tagi ,

Zapewne niewiele osób słyszało, jak działa substancja o nazwie fasolamina. Tymczasem jej pojęcie jest bardzo pomocne przy walce z nadmiernymi kilogramami i niechcianą tkanką tłuszczową. Sprawdź, czym jest fasolamina i jak wpływa na ludzki organizm!

Czym jest fasolamina?

Fasolamina to substancja pozyskiwana z fasoli, która coraz częściej staje się składnikiem popularnych suplementów diety. Jest to w stu procentach naturalny produkt, który hamuje działanie enzymów trawiących skrobię. Enzym ten blokuje aktywność wytwarzanego przez trzustkę enzymu, który odpowiada za przekształcanie skrobi w cukry proste, czyli substancje, które po pierwsze niekorzystnie wpływają na nasz organizm, a po drugie idealnie przekształcają się w tkankę tłuszczową. Można powiedzieć, że fasolamina to substancja, która sprawia, że niepotrzebne zapasy cukrów nie kumulują się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej.

[AdSense-A]

Każdy z nas, kto ma na celu zrzucenie nadprogramowych kilogramów i pozbycie się tłuszczyku powinien wiedzieć, że produkty bogate w skrobię ostatecznie powinny zniknąć z naszego jadłospisu. Do tego rodzaju artykułów spożywczych należą przede wszystkim ziemniaki, ciasta, makarony, pierogi, pizza, naleśniki, i wiele innych. Bardzo często ciężko nam jednak odmówić sobie tak smakowitych przyjemności, dlatego naukowcy odkryli właśnie fasolaminę. Nie bez powodu w końcu substancja ta nazywana jest również reduktorem tłuszczu.

Czy fasolamina jest szkodliwa?

Fasolamina to w stu procentach naturalny produkt, który w żadnym wypadku nie wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Wręcz przeciwnie poza tym, że sukcesywnie pozwala nam walczyć z odkładaniem się tłuszczu to jeszcze wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cukrów we krwi. Ta właściwość z kolei bardzo dobrze wpływa na pracę naszego serca i ogólne samopoczucie. Poza tym Podwyższony poziom cukru we krwi wymaga zwiększonej produkcji insuliny, która z kolei pobudza procesy zamiany nadwyżki kalorii w tkankę tłuszczową.

Gdzie kupić fasolaminę?

Fasolamina dostępna jest w formie kapsułek, dlatego miejscem gdzie na pewno ją dostaniemy jest pobliska apteka. Jedna kapsułka o zawartości 500 mg tej substancji potrafi zneutralizować do 1100 kcal pochodzących z węglowodanów złożonych. Na rynku farmaceutycznym istnieje również wiele suplementów diet, których składnikiem jest właśnie fasolamina. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile jest w produkcie samej fasolaminy. Zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej.

Kto nie powinien sięgać po fasolaminę?

Do grupy osób, które nie powinny stosować preparatów z fasolaminą należą przede wszystkim chorzy na hipoglikemię, którzy mają bardzo niski poziom cukru we krwi. Co więcej nie zaleca się tez jej stosowania kobietom w ciąży i matkom karmiącym niemowlę piersią. Szczególną ostrożnością należy wykazać się również przy podawaniu fasolaminy dzieciom. Najlepiej uprzednio skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy jest to substancja odpowiednia dla niego.

Poprzedni

Najciekawsze ćwiczenia Tae bo

Co można jeść wieczorem?

Następny

1 komentarz do wpisu “Co to jest fasolamina?”

  1. Nie mogę się oprzeć temu, żeby jednak skomentować ten artykuł – jego nierzetelność aż bije w oczy!
    1. To prawda, że nadmiar cukrów jest w organizmie przekształcany w tłuszcz, ale stwierdzenie:
    „fasolamina to substancja, która sprawia, że niepotrzebne zapasy cukrów nie kumulują się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej”
    wskazujące, że tkanka tłuszczowa to zapasowa forma cukrów jest zdecydowanie zbyt daleko idącym uproszczeniem.
    2. Twierdzenie, że: „produkty bogate w skrobię ostatecznie powinny zniknąć z naszego jadłospisu” jest co najmniej niebezpieczne. Węglowodany złożone (oczywiście w rozsądnych ilościach i najlepiej w postaci jak najmniej przetworzonej) są niezastąpione przy komponowaniu zdrowego jadłospisu. A zacytowane zdanie sugeruje, że skrobia to samo zło!
    3. Co oznacza stwierdzenie „kapsułka tej substancji”? Jaka duża kapułka? Ile zawiera czystej fasolaminy? Jakiego producenta? Nie sprawdzałam, ale nie wydaje mi się, żeby w każdej aptece, na prośbę o fasolaminę, dostawało się takie same kapsułki, z taką samą „mocą neutralizowania kalorii”…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz