Co to jest geranium?

Tagi , , , ,

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dosyć popularna roślina doniczkowa, jaką jest geranium, czy też nazywana inaczej pelargonią szorstką, poza niewątpliwymi właściwościami dekoracyjnymi ma również szerokie zastosowanie lecznicze. Sprawdź, jak wygląda, czym cechuje się geranium i jakie ma zastosowanie w lecznictwie.

Trochę historii

Geranium przywędrowało do krajów Europy z Maroka i Południowej Afryki dopiero w końcówce XVII wieku. Pierwotnie była to roślina głównie dekoracyjna, jednak po rozpoznaniu jej leczniczych właściwości francuscy plantatorzy rozpoczęli jej masową uprawę. Do dziś dzień w Polsce geranium nie jest oficjalnie uznane jako roślina lecznicza, jednak jak się okazuje, cenne właściwości olejku geraniowego są coraz bardziej doceniane.

Jakie właściwości ma olejek geraniowy?

Olejek geraniowy wykonany na bazie olejku eterycznego ziela zawiera geraniol, cytronelol, pinen i felandren oraz flawonoidy, gorycze, garbniki i różnego rodzaju kwasy organiczne. Wszystkie te składniki sprawiają, że olejek jest lekiem na wiele dolegliwości i co istotne, ma również zbawienne działanie na wygląd i kondycję naszej skóry.

Podstawową właściwością geranium jest jego silne działanie przeciwbakteryjne, gdyż substancja ta poradzi sobie nawet z tak groźnymi bakteriami, jakimi są gronkowce, czy paciorkowce. Co więcej jego działanie przeciwwirusowe pozwoli nam poradzić sobie z pospolitymi infekcjami (grypa, przeziębienie, katar, kaszel) oraz z infekcjami skórnymi, takimi jak młodzieńczy trądzik, opryszczka, czy łupież. To jeszcze nie wszystkie zalety tego niezwykłego specyfiku. Okazuje się, że geranium ma również działanie pozwalające na regulację ciśnienia krwi w organizmie człowieka, dlatego też używa się go przy problemach z zaburzeniach krążenia.

Stosunkowo niedawno naukowcy odkryli antydepresyjne właściwości olejku geraniowego. Masaż, kąpiel, czy inhalacja z udziałem tej niezwykłej rośliny zmniejsza napięcie nerwowe, łagodzi stany lękowe i bóle pochodzenia neuralgicznego.

Co ciekawe geranium ma również zastosowanie w kuchni. Świeże lub zasuszone liście tej rośliny dodaje się do herbaty, aby wydobyć z niej piękny aromat. W kulinarnym świecie krajów południowej Europy geranium to przyprawa używana do aromatyzowania sosów, słodkiego pieczywa, dżemów i wielu innych produktów. Kształtne listki są również bardzo efektowną ozdobą różnych ciast i innych potraw.

Liście geranium w kosmetyce

W przemyśle kosmetycznym liście geranium wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę. Niewiele osób wie, że stanowią one składnik zapachowy popularnych perfum i mydeł. Co więcej ich zawartość w kremach do twarzy i ciała pozwala łagodzić podrażnienia, działa ściągająco i oczyszczająco.

Co ciekawe ponoć palące się liście geranium skutecznie spełniają funkcję ochrony przed komarami!

Poprzedni

Cheatday na redukcji

Dieta a presja otoczenia

Następny

1 komentarz do wpisu “Co to jest geranium?”

Dodaj komentarz