Ćwiczenia rozciągające przygotowujące do szpagatu

, Tagi , , ,

Szpagat to dosyć widowiskowe ćwiczenie, dzięki któremu zrobimy duże wrażenie na znajomych. Niestety należy do trudnych ćwiczeń i można go osiągnąć jedynie po przeprowadzeniu odpowiedniego treningu. Jeśli jest to naszym celem, musimy zainwestować trochę czasu i wysiłku w ćwiczenia rozciągające do szpagatu. Należy nastawić się na stopniowy efekt, osiągany na zasadzie małych kroczków.

Czy na pewno chcesz to zrobić?

Zanim zaczniemy przygotowania do szpagatu, warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście tak bardzo zależy nam na wykonaniu tego ćwiczenia. Umiejętność wykonania szpagatu bez wątpienia pomoże nam, jeśli uprawiamy jogę, akrobatykę lub gimnastykę, ale zdarza się, że staje się również szkodliwa. Taka sytuacja ma miejsce gdy trenujemy sztuki walki lub taniec, ponieważ bierne rozciąganie może nas narazić na kontuzję. W takim przypadku lepiej zrezygnować ze szpagatu.

Jak ćwiczyć?

Przygotowanie do szpagatu wymaga pracy nad mięśniami przedniej i tylnej strony uda oraz mięśniami, które odpowiadają za pozycję kręgosłupa i miednicy. Wszystkie te grupy muszą być jednakowo rozwinięte. Ćwiczenia wymagają nieustannej pracy polegającej na wzmacnianiu i wydłużaniu mięśni. Muszą być przeprowadzane w sposób systematyczny i ostrożny. Ćwiczenia zawsze muszą rozpocząć się od odpowiedniej rozgrzewki. Należy pamiętać, żeby nie przekraczać granicy bólu, który zawsze stanowi sygnał ostrzegawczy. Pozycje rozciągające musimy wykonywać powoli, akceptując swoje ograniczenia. W żadnym wypadku nie możemy zmuszać się do tego, żeby rozciągnąć się bardziej niż jesteśmy w stanie zrobić to bezpiecznie. Przyspieszanie efektów kosztem zdrowia nie jest dobrym pomysłem. Od szybkości osiągania efektów ważniejsza jest systematyczność. Niektóre mięśnie bez ćwiczeń podtrzymujących efekt bardzo szybko wracają do stanu wyjściowego. Rezultaty treningu nie są trwałe, dlatego należy go regularnie powtarzać. Jeśli trenujemy jogę, niektóre asany nogą okazać się bardzo pomocne w przygotowaniu do szpagatu, są to na przykład virabhadrasana, eka pada raja kapotanasana, uttanasana.

Kiedy zobaczymy efekty?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele osób, które trenują do szpagatu, popełnia podstawowy błąd i narzuca sobie jakiś określony czas, w którym chcą zobaczyć konkretne rezultaty. Tymczasem elastyczność ciała jest cechą indywidualną. Zazwyczaj jest większa w przypadku kobiet, co wynika z działanie żeńskich hormonów. Co ciekawe kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne mogą mieć większy „luz” w stawach. To jak szybko zrobimy szpagat, będzie zależało także od poziomu rozciągnięcia naszych mięśni, gdy rozpoczynamy trening. Dlatego nie należy porównywać się z innymi. Warto także pamiętać, że niektóre osoby nigdy nie będą w stanie wykonać szpagatu ze względu na budowę ciała.

Dlaczego rozciąganie jest ważne?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że próby wykonania szpagatu bez odpowiedniego przygotowania, prawdopodobnie zakończą się mało przyjemną kontuzją. Dlatego jeśli chcemy wykonać to ćwiczenie poprawnie i bez ryzyka, powinniśmy zawsze poświęcić trochę czasu na znalezienie informacji dotyczących prawidłowego przygotowania. Należy też pamiętać, że jeśli bardzo się rozciągniemy, a później zaprzestaniemy ćwiczeń, możemy mieć problemy ze stawami.

Poprzedni

Czym jest zumba sentao?

Skuteczne ćwiczenia wyszczuplające

Następny

Dodaj komentarz