Często ignorowane objawy raka

Tagi , , ,

Organizm człowieka jest jedną całością, stąd objawy niektórych chorób wcale nie muszą być oczywiste. Chociaż nadmierne zmartwienie o swoje zdrowie jest niepotrzebne, a diagnozowanie za pomocą internetu nikomu w niczym nie pomoże, to warto zwracać uwagę na niektóre objawy i zawsze konsultować je z lekarzem. Oto kilka objawów nowotworu, jakich wielu z nas nie łączy w ogóle z tą chorobą.

Krwawienia z otworów ciała

Krew jest sygnałem, że dzieje się coś poważnego. Szczególnie zaalarmowani powinni czuć się ci, którzy zauważają krwawienie z przewodu pokarmowego, a wcześniej zauważyli u siebie trudności w przełykaniu, co skutkowało niechęcią do spożywania posiłków, a w konsekwencji utratą wagi. Krwawienia mogą zdarzać się także z odbytu, co jest symptomem raka jelita. Z drugiej jednak strony u osób z hemoroidami krwawienia oznaczają po prostu ich pękanie, dlatego panika jest niewskazana. Krwawienie z dróg rodnych u kobiet, które są już w okresie menopauzy może oznaczać rozwój nowotworów narządów płciowych, ale również na przykład wahania i zaburzenia hormonalne. Także krew w moczu jest sygnałem, że należy natychmiast udać się do lekarza medycyny, by zbadał w czym tkwi problem.

Niepokojący wygląd moczu i kału

Rak trzustki długo nie daje żadnych poważnych symptomów, a gdy wreszcie zostanie wykryty, na leczenie często jest już po prostu za późno. Dlatego warto zwracać uwagę na dziwny wygląd kału, ponieważ jest to jeden z pierwszych objawów tego nowotworu. Zdarzają się wówczas stolce tłuste, czyli o jasnym kolorze i gładkiej konsystencji. Oprócz tego często pojawiają się dolegliwości żołądkowe, szczególnie niedługo po spożytym posiłku. Są to bóle, nudności, skurcze, biegunka, wymioty. Objawem jest również powiększenie obwodu brzucha, powiększona wątroba. Pojawia się ogromne osłabienie i niekontrolowana utrata wagi. Warto te dolegliwości jak najszybciej zbadać u lekarza. Jeśli chodzi o mocz, to objawami nowotworu bywa zmiana zapachu i koloru moczu na ciemnobrunatny, trudności z oddawaniem moczu mimo parcia na pęcherz.

Zmiany skórne

Nowotwory, nie tylko skóry, mogą dawać zmiany i odczyny na skórze, często w rejonie zupełnie innym niż usytuowanie największej ilości komórek rakowych. Początkowo problem jest mylony przez pacjentów z jakąś chorobą dermatologiczną. Zmiany objawiają się spuchnięciem, zaczerwienieniem i swędzeniem w miejscach, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa, czyli na twarzy w okolicach ust, pod pachami, w zgięciach kolan i łokci, w pachwinach. Zmiany skórne wskazujące na nowotwór mogą przypominać również zmiany trądzikowe. Inne przypominają siniaki ze względu na fioletowe zabarwienie. Ich obecność na czubkach palców i w okolicy uszu błędnie wskazuje czasami na chorobę serca. Problem objawia się również nadmiernym rogowaceniem skóry, tak zwaną „rybią łuską”, a także problemami z krążeniem, tworzeniem się zakrzepów, które z kolei przeradzają się w wrzodziejące, trudno gojące się zmiany na skórze. Także nagły, niekontrolowany rozrost włosów, nawet w miejscach, gdzie wcześniej dana osoba nie miała owłosienia lub nigdy nie miała z nim trudności, jest wystarczającym wskazaniem dla wizyty u lekarza.

Objawy najczęściej ignorowane

Powyższe objawy są na tyle poważne, że nie sposób ich nie zauważyć, ale istnieją również takie, które mogą zostać nawet nie zauważone lub zignorowane jako całkowicie niegroźne. Do nich należą:

Zmiany w rytmie metabolizmu. Większość ludzi wypróżnia się nieregularnie. Zmiany w tym zakresie zauważą tylko osoby, które spodziewają się wizyty w toalecie zawsze o tej samej porze. Pozostałym zmiany w tym zakresie, czy nawet lekkie zatwardzenie lub zmiany w wyglądzie stolca niewiele dają do myślenia.

Ból gardła. Wiązany jest najczęściej z jakimś wirusem, ze zmianą temperatury, korzystaniem z klimatyzacji. Najczęściej jeśli nie ma innych objawów, ludzie ignorują przewlekły ból gardła i uczą się z nim żyć. Tymczasem jeśli nie towarzyszą temu żadne inne objawy przeziębienia nie jest to wcale tak niewinne jak mogłoby się wydawać.

Stale powiększone węzły chłonne. Niepokój powinien budzić fakt, że węzły są powiększone tylko z jednej strony ciała. Często są niebolesne lub dają tylko lekki ból. Świadczy to z pewnością o tym, że organizm toczy jakiś bój, być może zbliża się infekcja. Lecz powiększone węzły przez okres kilku tygodni lub nawet miesięcy nie świadczą o niczym dobrym.

Tym się nie zamartwiaj

Nie ma potrzeby na siłę szukać u siebie objawów nowotworów, ponieważ najczęściej są to obawy niepotwierdzone. Wbrew temu co powszechnie się powtarza, uczucie zmęczenia, objawy podobne do przeziębienia, takie jak podwyższona temperatura nie są najczęstszym objawem rozwijającego się nowotworu. Mogą świadczyć na przykład o zmianach hormonalnych, a nawet o pierwszych objawach ciąży. Zanim wyda się diagnozę warto po prostu poświęcić nieco czasu na zadbanie o siebie, mniej się stresować, wyjechać gdzieś na urlop. Należy być w stałym kontakcie z lekarzem, jednak warto swoje podejrzenia zachować dla siebie, gdyż żaden lekarz nie traktuje samo diagnozy poważnie.

Poprzedni

Największe mity na temat ciąży

Choroba lokomocyjna? Poznaj sposoby na walkę z nią.

Następny

Dodaj komentarz