Czy bakterie jelitowe sprzyjają tyciu? Fakty i Mity

, Tagi , , , ,

Osoby mające problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi poszukują wszelkich sposobów na zgubienie chociaż kilku centymetrów w biodrach i często starają się znaleźć wytłumaczenie swoich nieskutecznych wysiłków. Prawdą jest, że każdy organizm to indywidualna maszyna, a wśród wszystkich członków społeczeństwa znajdują się również tacy, u których większość czynników organicznych i genetycznych po prostu sprzyja powstawaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Może to być wynik wolnej przemiany materii, niskiego zapotrzebowania kalorycznego nawet przy aktywnym trybie życia czy też różnych schorzeń warunkujących otyłość. Za jedną z takich przyczyn uważa się też bakterie jelitowe.

[AdSense-A]

Flora bakteryjna jest naturalnym elementem naszego układu pokarmowego, a bez jej istnienia nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Nie bez powodu zaleca się spożywanie osłonowych leków podczas antybiotykoterapii, albo codzienne picie bogatych w kultury bakterii jogurtów, mających poprawiać trawienie. Obszar jelit to miejsce, w którym zachodzi wiele procesów trawiennych oraz wchłanianie substancji pokarmowych, a bakterie aktywnie w tych procesach uczestniczą.

Czy bakterie jelitowe sprzyjają tyciu?

Na czym polega związek bakterii jelitowych z przybieraniem na wadze? Otóż uważa się powszechnie, że to nie człowiek decyduje ile i co je, ale decydują o tym szczepy bakterii zagnieżdżone w jelitach. Przeprowadzono nawet stosowne badania, które wskazały, że zmiana flory bakteryjnej na inną może całkowicie zmienić potrzeby organizmu oraz efekty metabolizmu. Nie chodzi tutaj o jeden szczep, ale o kilkaset równych gatunków, które reprezentuje około 10 trylionów osobników. Można sobie wyobrazić, jaki wpływ ma taka kolonia na jeden organizm ludzki. Ich negatywny wpływ sprowadza się do tego, że rozkładają one substancje, których ludzki organizm nie potrafi strawić i normalnie musiałby je wydalić. Rozłożone przez bakterie wielocukry wchłonięte w jelitach to ładunek kalorii, którego organizm ludzki nie przyjąłby bez pomocy drobnoustrojów.

Zobacz także: jak usunąć złogi w jelitach

Innym szkodliwym działaniem flory bakteryjnej jelit jest udowodnione ograniczenie produkcji białka Fiaf, normalnie odpowiadającego za hamowanie procesu magazynowania cząsteczek tłuszczu. Dotychczasowe badania przeprowadzone na myszach wskazywały, że zwierzęta pozbawione całkowicie flory bakteryjnej jelit pomimo zjadania większych porcji nie tyły. Po wprowadzeniu bakterii sytuacja uległa diametralnej zmianie. Są to na razie wstępne badania, które sugerują, że flora jelitowa może mieć udział w procesie tycia. Nie jest to jednak jeszcze uznanym faktem naukowym, a jedynie wskazaniem kierunku badań nad otyłością.

Poprzedni

Jak usunąć złogi w jelitach?

Sterole roślinne i ich wpływ na cholesterol

Następny

Dodaj komentarz