Czy herbata z cytryną szkodliwa?

, Tagi , , ,

Herbatę z cytryną uznać można za nasz narodowy napój. Jesteśmy do niej przywiązani mocno podobnie jak do kanapki z ogórkiem i pomidorem, czy schabowego na obiad. Chętnie raczymy się nią w zimowe wieczory uznając, że jest dla nas zdrowa. A jaka jest prawda?

Herbata na przeziębienie? Niekoniecznie

Pijemy herbatę z cytryną w przekonaniu, że pomoże w przeziębieniu. Lecz prawda wygląda tak, że cytrusy wcale nie są najlepszym źródłem witaminy C, więcej zawiera jej na przykład chociażby ananas lub nasza swojska czarna porzeczka. Dodatkowo zalewanie cytryny wrzątkiem lub dorzucanie jej do gorącej herbaty powoduje kolejne straty w tej witaminie.

Czy herbata z cytryną szkodliwa?

Sama herbata nie szkodzi, chociaż znajdują się w niej śladowe ilości aluminium. Są one jednak w tej formie nieprzyswajalne dla organizmu a co za tym idzie nieszkodliwe. Problem zaczyna się w momencie, w którym do herbaty dodajemy sławetnej cytryny. Taka mieszkanka tworzy jak najbardziej przyswajalny dla organizmu glin.

Wpływ glinu na organizm

Uważano do tej pory, że związki glinu są dla organizmu obojętne. Informacja ta okazała się nieprawdziwa. Glin wchłania się przez układ pokarmowy i pozostaje w tkankach gdzie się odkłada. Toksyczność glinu nie została jeszcze do końca poznana. Odkładanie się tej substancji w mózgu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż doprowadza do nieodwracalnego niszczenia komórek nerwowych.

W stosunkowo krótkim czasie doprowadzić to może do zaburzeń utrzymania równowagi, a także zaburzeń pamięci. Uważa się to za jedną z przyczyn zachorowalności na alzheimera. Znany jest także związek glinu z występowaniem choroby Parkinsona. Glin hamuje dodatkowo uwalnianie dopaminy i serotoniny co może prowadzić do zaburzeń psychicznych i rozwoju chorób psychicznych, na przykład depresji.

Skąd glin w naszym jedzeniu?

Herbata z cytryną nie jest głównym winowajcą jeśli chodzi o źródła glinu, okazuje się, że dostaje się on do roślin spożywczych czyli owoców i warzyw z zakwaszonych i zanieczyszczonych gleb. Wyjałowione z potasu i magnezu gleby są szczególnie podatne na występowanie glinu, który zostaje następnie wchłonięty przez korzenie roślin. Glin obecny jest również w żywności, która miała styczność z aluminium. Napoje puszkowane, lub dania pieczone i przechowywane w folii aluminiowej posiadają w sobie związki glinu.

Czy pić herbatę z cytryną?

Picie herbaty z cytryną nie jest groźne o ile zachowane zostaną podstawowe zasady. Trzeba wybierać herbaty, które nie zostawiają fusów, a plaster cytryny dodawać gdy napój nieco już przestygnie.

Zdrowy organizm szybko usuwa z organizmu nadmiar glinu wraz z moczem. Dopuszczalna dzienna dawka glinu to 60 mg. Dopiero w przypadku zaburzeń nerek lub przemiany materii następuje groźne odkładanie się tego związku w organizmie. Niepokojącymi objawami zatrucia glinem są:

  • zaparcie
  • obfite pocenie się
  • nudności
  • problemy z przyswajaniem żelaza.
Poprzedni

Fasola – wartości odżywcze które dają radę!

Jak zapobiegać nowotworom?

Następny

Dodaj komentarz