Czy warto jeść kiełki?

Tagi , , ,

Istnieje cała gama powodów, dla których warto jeść kiełki. Niestety przez długi czas były one niedoceniane, jednak wraz z biegiem czasu ich popularność stale rośnie. Zobacz, dlaczego warto jeść kiełki i jakie płyną z tego korzyści.

Właściwości zdrowotne kiełków?

Różnego rodzaju kiełki stanowią źródło najlepszych składników pokarmowych, takich jak witaminy, aminokwasy stanowiące podstawowy budulec ludzkiego białka, błonnik, kwasy nukleinowe i chlorofil. Co więcej zawierają one również znaczne ilości magnezu i potasu. Wszystkie te składniki pozwalają na zachowanie naszego organizmu w odpowiedniej kondycji. Zjadając je razem z nasionkiem i ich łuską mamy możliwość zaopatrzyć swój organizm w substancje wspomagające trawienie i elementy bioaktywne. Ponadto świeże kiełki zawierają wystarczająco dużo witamin i minerałów, aby zlikwidować wszelkie ich niedobory w organizmie.

Zwyczaj jedzenie kiełków przywędrował do nas aż z Chin, gdzie ich cudowne właściwości odkryli tamtejsi żeglarze. Produkt ten doceniło również wiele innych krajów świata, takich jak Afryka, czy państwa europejskie.

Spożywanie kiełków nadal uznaje się w naszym kraju za mało popularne, choć ich sprzedaż wzrasta z każdym rokiem.

Kiedy warto jeść kiełki?

Okazuje się, że jedzenie kiełków jest szczególnie wskazane w okresie wiosennym, kiedy nasz organizm przystosowuje się do nowych warunków pogodowych. Kiełki zawierają duże ilości witaminy C, która w szczególny sposób pozwala wzmocnić nasz organizm i ochronić go przed infekcjami. Mówiąc inaczej regularne spożywanie kiełków dostarczy nam dodatkowy solidny zastrzyk energii do działania.

green and white flower buds
green and white flower buds, Liza Golyarchuk at Unsplash

Jedzenie kiełków jest również bardzo dobre podczas okresu odchudzania. Produkt ten jest przede wszystkim lekkostrawny, dobrze przyswajany przez ludzki organizm i co istotne dla osób walczących z nadwagą niskokaloryczny. Ponadto zawiera stosowne ilości flawonoidów, które pobudzają wydzielanie żółci w wątrobie, która jest niezbędna do prawidłowego i co najważniejsze szybkiego trawienia.

Co istotne kiełki powinny znaleźć się również w jadłospisie kobiet w ciąży. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, który ma działanie krwiotwórcze pomaga w kształtowaniu systemu nerwowego nienarodzonego dziecka.

Jakie kiełki możemy kupić w polskich sklepach?

Niestety w polskich sklepach nie ma zbyt bogatego wyboru rodzajów kiełków. Najczęściej dostać możemy kiełki rzodkiewki, słonecznika, czy lucerny. Na szczęście każdy z nas może na własną rękę zająć się hodowlą własnych kiełkowych produktów. Nie jest to zadanie wykraczające ponad siły przeciętnego człowieka, gdyż do jego realizacji potrzebne nam będą odpowiednie nasiona, temperatura nie spadająca poniżej 20 stopni C oraz odrobina troski i uwagi. Należy pamiętać, żeby kiełkujących nasion nie wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, gdyż zdecydowanie preferują półcień.

Poprzedni

Koktajle w diecie strukturalnej

7 najgorszych sposobów na odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz