Dieta bogata w żelazo

, Tagi , ,

Dieta bogata w żelazo odgrywa istotną rolę nie tylko w walce z anemią. Jest bardzo ważna dla kobiet z obfitą miesiączką, w ciąży, jak również po urodzeniu dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, jakie produkty bogate są w ten ważny dla zdrowia składnik.

Przyczyny spadku poziomu żelaza

Niewłaściwe nawyki żywieniowe, nadmierne odchudzanie się i stosowanie nieodpowiednich diet są najczęstszą przyczyną niskiego poziomu żelaza w organizmie. Czasem występowanie dodatkowych chorób może przyczynić się do powstania anemii. Celiakia, intensywne miesiączki, okres dojrzewania, karmienie piersią, czy też stany po zmniejszeniu żołądka bardzo często przyczyniają się do spadku żelaza. Jeżeli czujesz się wyczerpana, masz bladą skórę, szybko się męczysz, pojawiają się kołatanie serca i bóle głowy to najprawdopodobniej cierpisz na anemię. Spadek poziomu żelaza towarzyszy prawie połowie przyszłych mam. Składnik ten potrzebny jest nie tylko samej kobiecie, ale również rozwijającemu się dziecku i łożysku. W tym czasie ciężarna potrzebuje znacznie więcej żelaza niż zazwyczaj. Zaburzenia przyswajania pierwiastka, pojawiające się nudności, nieodpowiednia dieta, wymioty i brak apetytu utrudniają podaż żelaza. Anemia w tym ważnym czasie może wiązać się z nieprawidłowym rozwojem płodu i łożyska, a nawet spowodować poronienie.

Podstawowe zasady zdrowego żywienia przy anemii

Jeżeli cierpimy na spadek poziomu żelaza we krwi, najlepiej skontaktujmy się z lekarzem bądź dietetykiem w celu opracowania właściwego sposobu leczenia. Dieta bogata w żelazo powinna zawierać produkty pełnowartościowe, bogate w substancje odżywcze, a także w minerały. Musi ona opiewać w warzywa i owoce, najlepiej w formie nieprzetworzonej, naturalnej, jak również produkty bogate w żelazo. Do takich produktów należą podroby, w szczególności wątróbka, mięso, ryby, żółtka jaj, orzechy, kiełki pszenicy, buraki, suche nasiona roślin strączkowych, dynia i słonecznik. Zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, sałata, brukselka, koper, nać pietruszki również przepełnione są tym pierwiastkiem. Jak w przypadku każdej prawidłowej diety powinno się zminimalizować ilość przyjmowanego cukru prostego i dań typu fast food. Należy pamiętać, że spożywane przez nas żelazo, nie jest w całości przyswajane. Zależy to przede wszystkim od produktu. Żelazo z warzyw i nasion nie jest aż tak dobrze absorbowane, jak z podrobów, czy też cielęciny i ryb. Podczas przyjmowania żelaza trzeba pamiętać, że znacznie lepiej jest przyswajane w środowisku kwaśnym, dlatego też należy podawać produkty bogate w witaminę C.

Wpływ witaminy B12 i kwasu foliowego

Witaminy B12 odgrywa istotną funkcję w każdym żywym organizmie. Odpowiedzialna jest za utrzymanie równowagi psychicznej, tworzy osłonki mielinowe, a przede wszystkim wspomaga proces tworzenia erytrocytów. Nic więc dziwnego, że w przypadku niedokrwistości zalecane jest przyjmowanie produktów bogatych w kobalaminę. Można ją spotkać w chudym mięsie, nerkach, sercach, wątrobie wieprzowej i wołowej, a nawet w niektórych produktach mlecznych, jajach i u ryb. Naturalną witaminę B12 można przyjmować w dużych ilościach, gdyż nie można jej przedawkować. Do tej pory zauważono jedynie nieodwracalne skutki jej niedoboru. Brak kobalaminy w organizmie przyczynia się do powstania choroby neurodegeneracyjnej takiej jak Alzheimer, a także zaburzeń pracy mózgu. Kwas foliowy jest szczególnie ważny u kobiet z obfitą miesiączką, jak również odchudzających się, gdyż zapobiega niedokrwistości. Prawdziwa kawa, alkohol i tabletki antykoncepcyjne zmniejszają zawartość witaminy B9 w organizmie, dlatego też należy ograniczyć ich przyjmowanie przy niedokrwistości. Produktami bogatymi w tę witaminę są rośliny zielone.

Poprzedni

Ćwiczenia rozgrzewające

Jakie są skuteczne diety na odchudzanie?

Następny

Dodaj komentarz