Dieta dla sportowców

, , Tagi , , , , ,

Każdy z nas jest inny oraz uprawia różne dyscypliny sportowe. Dobra dieta dla sportowców powinna być dostosowana indywidualnie do każdego z nich. Należy również wziąć pod uwagę poziom, na którym znajdujemy się w danej dyscyplinie. Czy jest to dopiero początek, czy może już jesteśmy na dalszej fazie treningu. Jednak jest kilka fundamentalnych zasad, które są takie same dla każdego sportowca i powinien się ich trzymać.

 

Węglowodany – źródło energii

Węglowodany są potrzebne każdemu sportowcowi. Dostarczają one niezbędnej energii przed treningiem, a po jego zakończeniu pomagają w regeneracji tkanki mięśniowej. Węglowodany powinny być właśnie jej podstawowym dostawcą w ciągu dnia. Szacuje się, że powinny one stanowić około 50-60% całkowitego, dziennego zapotrzebowania energii u osoby uprawiającej sport. Zatem posiłek powinien zawierać takie dodatki jak ryż, makarony, pieczywo pełnoziarniste, kasze czy płatki owsiane. Pamiętać jednak trzeba, żeby nie jeść bezpośrednio przed treningiem. Musi być zachowana granica od 2 do 4 godzin między tymi czynnościami. Z każdym posiłkiem powinna być dostarczana odpowiednia ilość witamin. Dobrze więc do każdego z nich dodać kilka warzyw czy owoców.

Białko – podstawowy budulec

Każdy sportowiec powinien przyjmować dużo białka. Odpowiada ono za rozwój tkanki mięśniowej. Duży wysiłek fizyczny znacznie zwiększa zapotrzebowanie naszego organizmu na białko. Skoro tak dobrze wpływa na rozwój mięśni, oczywiste jest to, że dostarczone musi być przed treningiem. Sportowiec dziennie powinien dostarczać swojemu ciału od 250 do 300 gram białka, Oczywiście, zależy to od uprawianego sportu i może być zwiększone. Jest to dobra wiadomość dla osób uwielbiających mięsno, bo to właśnie ono zawiera go właśnie najwięcej. Białe chude mięsa, takie jak drób, cielęcina czy wołowina są idealne dla każdego sportowca. Powinno się jednak unikać smażenia ich. Dziennie powinny być trzy posiłki składające się z tych mięs. Przy wyborze wędlin musisz kierować się tym, aby była w nich wysoka zawartość mięsa, powyżej 70%. Dzięki temu mamy pewność, że dostarczamy naszemu ciału pełnowartościowe białko. Kolejnym dobrym źródłem białka są oczywiście ryby. Powinny być one spożywane kilka razy w tygodniu przez każdego sportowca. Są doskonała alternatywą dla mięsa zwierzęcego dzięki kwasom Omega-3, które zapewniają rozwój tkanki mięśniowej oraz poprawiają pracę serca. Jajka, obok białego mięsa i ryb są kolejnym doskonałym źródłem białka. Ponadto dostarczają witaminę D, która odpowiada za dobre wykorzystanie wapnia w naszym organizmie. Do naszego jadłospisu warto dodać białe sery i produkty mleczne, które dostarczają właśnie wapń.

Suplementy to ciężki temat

Wielu sportowców stosuje suplementy diety, które pomagają w lepszej gospodarce białka i energii w naszym organizmie. Dzięki temu nasze treningi będą znacznie bardziej efektywne i szybciej będziemy rozwijać naszą tężyznę fizyczną. Również wspomagają regenerację mięśni po treningu. Jednak nie zawsze dobrze odbija się to na zdrowiu. Częstymi efektami ubocznymi przyjmowania suplementów diety są bóle i zawroty głowy, wymioty oraz ogólne złe samopoczucie. Wtedy niezwłocznie należy z nich zrezygnować.

Są to zasady dotyczące każdej osoby uprawiającej sport. Jednak dieta powinna być ustalona indywidualnie dla każdego sportowca. Najlepiej udać się z tym do profesjonalnego dietetyka, który pomoże nam w tym i doradzi, co jest dla nas najlepsze.

Poprzedni

Aminokwasy endogenne i egzogenne

Jadłospis dla diety płaskiego brzucha

Następny

1 komentarz do wpisu “Dieta dla sportowców”

  1. Ja zaczęłam chodzić coraz częściej na siłownię. Sportowce nie mogę siebie nazwać, ale zaczęłam bardziej dbać o ciało. Mój trener powiedział, żebym regularnie brała wit. d, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni. I faktycznie odkąd zaczęłam brać d-vitum forte nie mam już tak potwornych zakwasów

    Odpowiedz

Dodaj komentarz