Dieta mż

, Tagi , ,

Mniej jeść, więcej się ruszać – o te dwie zasady opiera się tak zwana dieta mż. Złośliwcy zwykli polecać ją osobom, które twierdzą, że nie udało im się schudnąć na żadnej innej diecie. Nie warto jednak przejmować się docinkami, gdyż odchudzanie na tej diecie jest zdrowe, smaczne i bardzo przyjemne. Ponadto dieta ta dopuszcza sporą dowolność w wyborze produktów, co powoduje, że nie jest ona monotonna i nie zmusza nikogo do spożywania posiłków przygotowanych na bazie składników, których nie lubi.

 Regularność posiłków

Dieta mż bazuje na regularności spożywania posiłków. Jest to bardzo ważne, by unikać wahań poziom cukru we krwi, które powodują, że nie możemy oprzeć się podjadaniu i przyjmowaniu większej ilości kalorii niż potrzebujemy. Na diecie tej zaleca się spożywanie pięciu posiłków: śniadania, drugiego śniadania, podwieczorku i kolacji w co trzygodzinnych odstępach. Należy również przestrzegać zasady, że śniadanie musi być zjedzone najpóźniej na godzinę po przebudzeniu.

 Nawodnienie organizmu

Stosowanie diety „mniej żreć” wymaga picia dużych ilości wody mineralnej – co najmniej 1,5 litra dziennie. Woda mineralna nie może być jednak jedynym źródłem płynów w ciągu dnia – ma stanowić uzupełnienie dla herbat owocowych i ziołowych, słabej kawy (maksymalnie dwóch filiżanek dziennie) czy soków owocowych. Ważne jest, by unikać słodzonych napojów gazowanych, coca-coli oraz soków dosładzanych. Herbatę i kawę należy pić bez cukru – słodzenie miodem również jest niedozwolone. Ograniczyć należy również spożywanie soli (do 5 gram dziennie), gdyż powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie i utrudnia utratę wagi.

Jakie produkty są dozwolone?

Dieta mż zezwala na jedzenie większości produktów w porcjach mniejszych niż do tej pory. Wskazane jest również ograniczenie ilości potraw smażonych na rzecz pieczonych, gotowanych na parze i duszonych. Wielbiciele smażonych dań mogą być jednak spokojni, gdyż mogą zajadać np. ulubione kotlety z piersi kurczaka pod warunkiem, że jest on smażony bez panierki i na kilku kroplach oliwy z oliwek (alternatywnie na oleju rzepakowym). Trzeba jednak pamiętać, że produkty zbożowe oraz kasze, makarony i inne bogate w węglowodany dania należy jeść tylko na dwa pierwsze posiłki. Śniadanie powinno składać się z dwóch kromek pieczywa (najlepiej razowego) z dodatkiem np. chudej wędliny i dowolnego warzywa. Na drugie śniadanie i podwieczorek dobrze jest zjeść świeży owoc lub sałatkę owocową oraz jogurt niesłodzony z dodatkiem 2 łyżeczek otrębów. Obiad i kolacja powinny składać się natomiast z porcji białka (mięsa, ryby, owoców morza, jajek, twarogu itp.) oraz z warzyw w dowolnej postaci. Produktów na poszczególne posiłki nie trzeba ważyć – obiad należy jeść na dużym talerzu, którego 1/3 zajmie produkt białkowy, a 2/3 warzywa, natomiast kolacja powinna być połową porcji obiadowej. Nie poleca się spożywania produktów wysoko przetworzonych, tłuszczy (w tym masła), słodyczy oraz ciast. Jeśli nie potrafimy oprzeć się tym produktom, zjedzmy ich bardzo niewiele (np. 2 kostki czekolady i pół łyżeczki margaryny roślinnej do posmarowania kanapki).

 Aktywność fizyczna

Skuteczność diety mż w znacznej mierze opiera się na zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej. Rodzaj ćwiczeń może być dowolny, dlatego można dostosować go do kondycji i sprawności fizycznej każdej osoby. Osoby, które unikały ruchu, na początek mogą dużo spacerować dość szybkim tempem, pływać lub jeździć na rowerze. W późniejszej fazie diety dobrze jest rozpocząć ćwiczenia aerobowe, które ułatwią spalanie tkanki tłuszczowej i ładnie wyrzeźbią ciało. Ruch jest również niezwykle ważny, by zapobiec efektowi jo-jo, dlatego warto znajdywać godzinę na ćwiczenia co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Poprzedni

Dieta CDK

Dieta na płaski brzuch

Następny

Dodaj komentarz