Dieta niskopurynowa

Tagi

Kwas moczowy to substancja, która powstaje w naszym organizmie w wyniku metabolizmu zasad purynowych, jakie dostarczamy z pokarmami. Kwas utrzymuje się we krwi, wątrobie i śledzionie w postaci trudno rozpuszczalnych kryształów, które w 75% wydalane są z moczem, a w około 25% przetwarzane w jelicie cienkim przez bakterie jelitowe. Standardowe stężenie przy prawidłowym odżywianiu wynosi u dorosłego człowieka 3-7 mg/dl. Jeśli jego ilość wzrasta, może dochodzić do odkładania się kryształów tworzących niebezpieczne kamienie moczanowe w nerkach. Mamy wówczas do czynienia z dną moczanową, a niekiedy też ostrą niewydolnością nerek. Poziom kwasu moczowego może również zaburzać przyjmowanie leków moczopędnych przy stwierdzeniu nadciśnienia tętniczego. W mniejszym stężeniu kwas moczowy wywołuje choroby stawów i inne dolegliwości, uznawane dziś już za chorobę cywilizacyjną.

[AdSense-A]

Nerki są niezwykle ważnym organem, którego uszkodzenie prowadzi do całkowitego zatrucia organizmu produktami przemiany materii oraz w konsekwencji do śmierci, dlatego kontrolowanie poziomu kwasu moczowego jest ważne. Kiedy wskazania sugerują podwyższony poziom kwasu moczowego,  konieczna jest systematyczna dieta niskopurynowa. Puryny są substancjami, z których powstaje kwas moczowy, dlatego dieta powinna składać się z produktów, które zawierają ich jak najmniej.

Zasady diety purynowej:

  • Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i dostarczać niezbędnych substancji pokarmowych w ilościach wymaganych przez organizm.
  • Dania powinny być lekkostrawne i przyrządzane z produktów świeżych, wysokiej jakości, gotowane w wodzie lub na parze.
  • Ostatni posiłek trzeba spożywać nie później niż 3-4 godziny przed snem. Zalecane jest spożywanie 3-5 posiłków dziennie.
  • Dietę trzeba wspomagać intensywnym nawilżaniem. Dzienna norma to min. 3 l. wody, zielonej herbaty i ziół.
  • Produkty podzielone zostały na trzy grupy, z których każda charakteryzuje się innym poziomem zawartości puryn. Grupa I to produkty o zawartości w porcji ilości puryn, z której powstaje poniżej 50 mg kwasu moczowego, dozwolone w diecie, grupa II, to wartość puryn dla powstania 50 – 100 mg kwasu, stosowane z rozwagą i w ograniczonych ilościach, grypa III to produkty o zawartości puryn powyżej 100 mg kwasu, wykluczone z diety.
  • Produkty dozwolone w diecie, to: makarony, kasze, mąka, pieczywo, mleko i chude sery, jaja, gotowane ziemniaki, warzywa prawie wszystkie, owoce, miód i cukier, dżemy, słaba herbata
  • Produkty w ograniczonych ilościach: mięso z kurczaka bez skóry, chuda baranina, ryby, masło i śmietana,
  • Produkty zakazane: tłuste sery, mięso, podroby, wyroby garmażeryjne, tłuste ryby, wędzone i z puszek, śledzie, makrele, sardynki, owoce morza, warzywa strączkowe, szpinak, brukselka, szparagi, suszone morele, wszystkie mocne napary, kakao, nasiona, drożdże, tłuste ciasta, tłuszcze w czystej postaci.
Poprzedni

Dieta ajurwedyjska – Wady i zalety

Anemia u biegaczy

Następny

Dodaj komentarz