Dieta w alergii pokarmowej

, Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Alergia pokarmowa to innymi słowy uczulenie na dane produkty spożywcze. Przypadłość ta dotyka najczęściej dzieci, których organizm nie jest jeszcze przystosowany do spożywania niektórych produktów, jednak jest spora grupa osób dorosłych, które również zmagają się z tym problemem. Najczęstszymi alergenami są białka zawarte w mleku, jajach, orzechach, rybach, skorupiakach, soi i pszenicy. U dzieci jednak najczęściej alergię powodują: mleko krowie, jaja, soja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, ryby i skorupiaki. Zobacz, na czy polega dieta w alergii pokarmowej (tzw. dieta eliminacyjna)oraz dlaczego jest skuteczna w walce z alergią.

[AdSense-A]

Co to jest dieta eliminacyjna?

Dieta eliminacyjna, jak sama nazwa wskazuje eliminuje z naszego codziennego menu alergeny, czyli produkty, na które źle reaguje nasz system immunologiczny. Nawet śladowe ilości substancji uczulającej mogą skutkować pojawieniem się przykrych objawów alergii pokarmowej. Nie możemy rozpocząć stosowanie diety przed uprzednia konsultacją z alergologiem, który wykona wszystkie niezbędne testy mające na celu wyjaśnić, jakich produktów nasz organizm nie toleruje. Przeciwciała te znajdują się w krwi, którą wcześniej należy pobrać od pacjenta.

Pamiętajmy, że jadłospis diety eliminacyjnej musi zostać ustalony indywidualnie dla każdego przez specjalistę w osobie dietetyka. Najczęściej taka dieta trwa około trzech miesięcy, w trakcie których ma za zadanie wyciszyć nasz organizm, uspokoić reakcje alergiczne i poprawić procesy trawienia. Niestety w niektórych przypadkach dieta eliminacyjna może być powodem pojawienia się niedoborów pokarmowych, co oczywiście jest warunkowane rodzajem substancji na którą jesteśmy uczuleni.

Jak objawia się alergia pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa objawia się między innymi poprzez różnego rodzaju zmiany skórne (wysypki, opuchlizna), bóle pochodzenia migrenowego, wzdęciami brzucha, zaparciami, biegunką, czy otyłością.

Co jeżeli dieta eliminująca alergeny nie przynosi efektów?

Czasami zdarza się, że mimo uważnego przestrzegania założeń diety nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku niezbędne okazuje się zastosowanie farmakoterapii, która w każdym przypadku będzie jedynie leczeniem wspomagającym.

Ostatecznym rozwiązaniem u osób z naprawdę silnym uczuleniem jest tak zwane odczulanie, czyli mówiąc językiem medycznym immunoterapia swoista. Polega to na podawaniu osobie chorej alergenu w formie podskórnej. Terapia rozpoczyna się od małych dawek, które stopniowo zostają zwiększane Powoduje to niejako „uśpienie” reakcji organizmu na daną substancję, poprzez przyzwyczajanie go do niej. Wywołuje również wzrost tolerancji układu immunologicznego chorego na dany alergen. Tego rodzaju terapia trwa zwykle od roku do kilku lat, ale jej skuteczność jest bardzo wysoka zwłaszcza przy uczuleniach na alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza, grzyby) oraz na jady owadów.

Poprzedni

Najciekawsze ćwiczenia Tae bo

Co pobudza apetyt i sprzyja nabraniu masy ciała?

Następny

1 komentarz do wpisu “Dieta w alergii pokarmowej”

  1. Niewiele będzie dało się osiągnąć jeżeli cierpiąc na alergię pokarmową nie wyeliminujemy z diety produktów na które jesteśmy uczuleni. W drugiej kolejności należ zadbać o prawidłową pielęgnacje skóry i stosowanie probiotyków dla alergików np. Latopicu. Zwykle takie działanie powinno pomóc.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz