Dlaczego należy unikać białego pieczywa?

Tagi , ,

Chociaż powszechnie wiadomo, że znacznie zdrowsze jest pieczywo z pełnego ziarna to wciąż jeszcze na wielu stołach podczas porannego śniadania pojawiają się chrupiące białe kajzerki czy jasny chleb z pobliskiego sklepu. Nie wiadomo, dlaczego utarło się przekonanie, że tylko świeżutka, jeszcze lekko ciepła bułeczka z masłem i miodem, albo dobrym twarożkiem może sprawić prawdziwą przyjemność i stać się smakową ucztą. Minęły już czasy, kiedy ciemne pieczywo sprzedawano wyłącznie w postaci suchego i średnio smacznego razowca. Wystarczy wybrać się do najbliższej piekarni i poszukać grahamek albo razowych bułeczek posypywanych ziarnem dyni czy słonecznika, a można się przekonać, że ciemne pieczywo jest tak samo dobre, jak zdrowe.

Biały chleb i bułki niestety mają wiele wad, które negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu.

Do tych najważniejszych można zaliczyć:

  • Znacznie mniejsze zdolności do nasycenia, co oznacza, że trzeba go zjeść więcej, aby poczuć się usatysfakcjonowanym.
  • Brak błonnika, który pomaga w procesach trawiennych oczyszczając jelita oraz zaopatruje organizm w wiele pożytecznych składników.
  • Niedobory witaminowe i mineralne białego pieczywa, które jest produkowane z wysoko przetworzonej maki i pozbawione wielu pożytecznych substancji.
  • Krótki termin przydatności do spożycia, który sprawia, że właściwie po 2 dniach pieczywo jest już niejadalne i podatne na zalążki pleśni. Pieczywo razowe nadaje się do spożycia nawet po tygodniu.
  • Wysoka kaloryczność. Pszenna bułka ma aż 170 kcal, kajzerka 140 kcal a bagietka nawet 300 kcal. Kromka chleba pszennego to 75 kcal podczas, gdy kromka razowca ma ich tylko 58 kcal. Biorąc pod uwagę jeszcze dodatek sycącego błonnika można stwierdzić. Że najadając się tak samo z białym pieczywem dostarczamy trzykrotnie więcej kalorii.
baked bread with yellow cream close-up photography
baked bread with yellow cream close-up photography, Brett Jordan at Unsplash
  • Szybki proces trawienia – wynika z używania wysoko przetworzonej mąki. Dzięki której pieczywo sprawia wrażenie nasycenia głodu a już po kilkudziesięciu minutach pozostawia pustkę w żołądku.
  • Duży dodatek substancji chemicznych, polepszaczy smaku, koloru i zapachu. Często jest to pieczywo określane, jako dmuchane, a taki efekt uzyskuje się dzięki środkom spulchniającym. W białym pieczywie znajdą się tez konserwanty przedłużające jego żywotność.
  • Indeks glikemiczny wyższy od czekolady w konsekwencji może nawet prowadzić do zaburzeń gospodarki insulinowej i narażenia na cukrzycę.
Poprzedni

Co zdrowsze – margaryna czy masło?

Dieta dr Dąbrowskiej

Następny

Dodaj komentarz