Dlaczego z wiekiem tyjemy?

, Tagi , , , , ,

Lata lecą i z czasem zauważamy, że wraz z ich upływem przybywa nam zbędnych kilogramów. Zaczynamy się denerwować i doszukiwać się przyczyny, zmieniamy swoje nawyki żywieniowe stosując drakońskie diety, tymczasem wzrost wagi wraz z wiekiem nie jest niczym nadzwyczajnym. Zobacz, dlaczego z wiekiem tyjemy i czy istnieją sposoby, żeby zahamować ten proces.

Z biegiem lat stajemy się coraz mniej aktywni

Płynący czas często zmusza nas do zmiany swojego stylu życia. Często nie mamy czasu na poświęcenie swojej kondycji fizycznej zbyt wiele uwagi. Rodzina, dzieci, wnuki, praca i obowiązki domowe pochłaniają całą naszą uwagę, podczas gdy nasze ciało odchodzi na dalszy plan. Niestety z wiekiem jesteśmy również coraz bardziej leniwi i zwyczajnie nie chce nam się biegać, czy uprawiać inne formy aktywności, gdyż znacznie bardziej preferujemy zasłużony odpoczynek na kanapie.

[AdSense-A]

Tracimy masę mięśniową

Nieubłagany upływ czasu powoduje, że tracimy wypracowaną wcześniej masę mięśniową. Ciało człowieka pozbywa się około pięciu procent jej ilości na każde 10 lat życia. Jej utrata jest bezpośrednią przyczyną przybierania na wadze. Mięśnie spalają największą ilość kalorii w naszym organizmie, analogia jest więc nadzwyczaj prosta – im są one słabsze, tym mniej kalorii potrafią spalić.

Metabolizm ulega spowolnieniu

Ludzki metabolizm odpowiada za przemiany biochemiczne zachodzące w naszym organizmie. Jeśli jego tempo spada, to sposób żywienia, który dotychczas był przez nas praktykowany i nie przynosił żadnych efektów ubocznych może stać się przyczyną nadwagi. Najprostszym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, tak aby nasz organizm zdążył sobie z nimi poradzić.

Nie zwracamy uwagi na to, co jemy

Bardzo często przekraczając magiczną czterdziestkę, czy pięćdziesiątkę zwyczajnie dajemy za wygraną. Nie przykładamy zbyt dużej wagi do tego, co znajduje się w naszych lodówkach. Błąd! Odpowiednie odżywianie i zbilansowana dieta pozwolą nam utrzymać odpowiednią sylwetkę i korzystnie wpłyną na stan naszego zdrowia.

Kobiety tyją po menopauzie

Nie dość, że menopauza świadczy o tak zwanym przekwitaniu kobiety i bardzo często powoduje melancholijny nastrój, a w niektórych przypadkach nawet depresję, to powoduje również, że przybieramy na wadze. Podczas menopauzy w organizmie kobiety spada poziom estrogenów. Organizm, który za wszelką cenę chce zachować jego odpowiednie wartości gromadzi więc tłuszcz, który obok jajników ma zdolność do wytwarzania tego właśnie hormonu. Co więcej równoczesny spadek progesteronu zatrzymuje wodę w organizmie i jest przyczyną zaokrąglenia i powiększenia naszej sylwetki. Podczas menopauzy zwiększa się również poziom androgenów, które mogą być przyczyną odkładania się tłuszczu w okolicy talii i między narządami wewnętrznymi.

Poprzedni

Dieta ektomorfika

Jak objawia się uzależnienie od adrenaliny?

Następny

Dodaj komentarz