Frittata ze szpinakiem i pomidorami

, , Tagi , , ,

Frittata jest daniem, które oryginalnie pochodzi z Włoch. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest bardzo prosta w przygotowaniu, dlatego idealna na śniadanie. Przy tym posiada znacznie mniej kalorii niż chociażby tradycyjne kanapki z białego sera lub szynki. Kolejnym plusem jest fakt, że to danie serwowane na gorąco. Przydaje się i zimą i latem, gdy wstajemy wcześnie. Aromatyczny zapach postawi na nogi nawet te osoby, które lubią dłużej pospać. Frittata oryginalnie nie jest daniem dietetycznym ze względu na to, że wykorzystuje się do niej na przykład tłustą śmietanę. Ale wykorzystując własną inwencję twórczą nie ma większego kłopotu by zamienić ten składnik na coś lżejszego.

Składniki do przygotowania frittaty:

3 jaja

80 gramów serka pleśniowego

100 gramów greckiego jogurtu naturalnego

mała cebula

świeży lub mrożony szpinak

suszone lub świeże pomidory

sól, pieprz

Przygotowanie:

Cebulę należy zeszklić na patelni razem ze szpinakiem, jeśli jest mrożony. W tym czasie pokroić pomidory, przedtem ewentualnie odparzając je we wrzątku by pozbyć się skóry. Nie jest to konieczne w przypadku suszonych pomidorów. Jajka rozbijamy w całości do miski i doprawiamy solą oraz pieprzem. W naczyniu żaroodpornym należy położyć przygotowane pomidory oraz pokrojony w plastry lub pokruszony ser pleśniowy, a także jogurt naturalny, równomiernie rozprowadzają łyżką. Następnie wlewamy do naczynia odpornego na temperaturę masę jajeczną wymieszaną ze szpinakiem oraz cebulą. Całość należy zapiekać w piekarniku przez około dziesięć minut.

Czym zastąpić ser pleśniowy:

Oczywiście nie każdy przepada za smakiem i aromatem sera pleśniowego. Dlatego można go zastąpić na przykład serkiem kozim. Jest nie tylko pyszny ale także znacznie zdrowszy niż tradycyjne przetwory mleczne z mleka krowiego. Ser kozi idealnie komponuje się ze smakiem pora, jaki nadaje się jako zamiennik szpinaku. Innym ciekawym zamiennikiem jest serek podpuszczkowy camembert, ale należy pamiętać, że zawiera sporo kalorii.

Poprzedni

Twarożek

Kasza jaglana z jabłkami i malinami

Następny

Dodaj komentarz