Ile czasu można brać kreatynę?

Tagi , , ,

Kreatyna to jedna z najbardziej znanych substancji w świecie sportowców. Jej zasługą jest znaczący wpływ na przyrost masy mięśniowej, który w rzeczywistości stanowi reakcję uboczną, wykorzystywaną dla osiągania konkretnych celów. Sama kreatyna to złożony związek chemiczny powstający w organizmie człowieka na skutek przemiany materii w obrębie ścięgien i mięśni. Jako naturalna z założenia też nie jest szkodliwa, ale zastanawiać może fakt. Czy jej przedawkowanie poprzez podawanie doustne nie wywiera negatywnego wpływu na organizm. Jak wiadomo każda substancja organiczna wytwarzana jest w określonym celu. A jej ilość ściśle zaprogramowana genetycznie, aby zachowała pełną równowagę organiczną. Nadprodukcja lub niedobór tych substancji odgrywających ważną rolę w wielu procesach zazwyczaj oznacza albo dysfunkcję, albo nawet stan chorobowy.

Badania na temat kreatyny

Kreatyna stosowana jest przez sportowców od ponad 50 lat. W tym czasie przeprowadzono wiele badań i obserwacji dotyczących jej efektów w organizmie. Poza jedyną reakcją uboczną, jaką jest przyrost masy ciała zauważono tylko nieliczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. A także skurcze mięśni, zwiększoną podatność na ich naciągnięcie lub nadwyrężenie. Niekiedy też notowano odwodnienie, jednak większość z tych problemów pojawia się tak sporadycznie. Że trudno je uznawać za zagrożenie będące wynikiem suplementacji. Z drugiej strony przyjmowanie kreatyny ma pozytywny wpływ na stres termiczny sportowców, wydatnie go zmniejszając. Odnotowano także mniejszą ilość kontuzji mięśniowo-szkieletowych u osób przyjmujących suplement.

Wieloletnie badania nad wpływem kreatyny na organizm wskazują, że jej przyjmowanie jest bezpieczne. I nawet nasycony organizm nie wykazuje żadnych skutków, które sugerowałyby konieczność odstawienia suplementu. Badania obejmowały grupy przyjmujące preparat przez pięć lat, co oznacza stosunkowo długi czas suplementacji. Nie zauważono również żadnego wpływu przedawkowania preparatu w przypadku trenujących nastolatków, a nawet dzieci. Ważne jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad, do których zalicza się m.in. zakończenie okresu dojrzewania, intensywny i zaawansowany trening fizyczny. Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta, suplementy z wiarygodnego źródła, a przede wszystkim systematyczna kontrola rodziców i lekarza.

Suplementacja kreatyną

Suplementacja kreatyną jest z jednej strony efektywna, z drugiej bezpieczna, z trzeciej stosunkowo prosta. Bo kreatyna dostępna bywa nie tylko w czystej postaci tabletek lub proszku. Ale również, jako dodatek do specjalnych batonów dla sportowców, cukierków, gumy do żucia, napojów. Kreatyny w postaci musującej możliwych do spożycia w każdych okolicznościach. Zaletą tego preparatu jest też zastępowanie o wiele bardziej szkodliwych i niebezpiecznych anabolików. Wniosek nasuwa się jeden – kreatynę można przyjmować w czasie nieograniczonym. Aż do uzyskania efektów, jeśli stosuje się odpowiednie dawki i dostrzega taką potrzebę.

Poprzedni

Podstawowe zasady budowania mięśni

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Następny

Dodaj komentarz