Interpretacja badania cholesterolu

Tagi , , , ,

Wysoki cholesterol to przyczyna wielu schorzeń oraz chorób współczesnych ludzi. Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań z krwi. Nie każdy jednak umie poprawnie zinterpretować takie badanie. Co więcej lepiej nie robić tego samemu, bez konsultacji lekarskiej. Warto jednak znać wstępne znacznie podanych wyników, ponieważ realia często nie pozwalają na szybką wizytę u specjalisty. Lekarze i pacjenci mają również coraz mniej czasu. Oto podstawowe informacje dotyczące badania krwi pod kątem wartości cholesterolu.

  1. Częstotliwość badania. Badanie cholesterolu wchodzi w skład podstawowych badań krwi. Zdrowe osoby powinny to badanie profilaktycznie wykonywać raz w roku. Istnieją jednak wyjątki. Badanie należy wykonać niezwłocznie jeśli wystąpią pewne czynniki chorobowe. Mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, nie tylko z powodu wysokiego cholesterolu. Te objawy to: nadmierne zmęczenie, niewyjaśnione straty na wadze, odczuwanie nadmiernego pragnienia, powstawanie niewyjaśnionych siniaków i wybroczyn. Badanie krwi pod kątem cholesterolu zaleca się osobom, które jedzą dużo pokarmów wysoko przetworzonych, zwierających duże ilości tłuszczu, smażonych. Osoby te cierpią w większości na otyłość brzuszną, co również jest wskazaniem do badania. Polecane jest wówczas badanie o nazwie lipidogram, badanie określające poziom lipidów.
  2. Co wykrywa badanie? Lipidogram bada stężenie we krwi następujących związków: HDL (lipoproteiny z wysoką gęstością, tak zwany dobry cholesterol), LDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości, tak zwany zły cholesterol). Wysoki poziom HDL jest z reguły dobrą informacją, ponieważ dobry cholesterol przeciwdziała powstawaniu złego cholesterolu, tym samym obniżając ryzyko powstania chorób.
  3. Interpretacja wyników. W wynikach badań podaje się wartości całkowite oraz poszczególne wyniki dla LDL oraz HDL. Dla cholesterolu całkowitego norma to 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l), wartości graniczne to 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l), natomiast wartości nieprawiłowe to powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l). Dla LDL wartości w tej samej kolejności to: 135 mg/dl (3,5 mmol/l), 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l), 155 mg/dl (4,0 mmol/l). Dla HDL wartości prawidłowe dla mężczyzn to 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l), dla kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l).
  4. Co oznaczają wysokie poziomy poszczególnych wyników? Wysoki wynik cholesterolu całkowitego może wskazywać na niewydolność nerek, problemy tarczycowe oraz łuszczycę. Wysoki cholesterol całkowity jest również charakterystyczny dla nałogowych alkoholików. Bywa, że jest to także wynik wrodzonych zaburzeń metabolizmu wątroby. Również zbyt niski cholesterol całkowity nie jest dobrą informacją. Dość wspomnieć, że występuje przy dużych uszkodzeniach wątroby, wskazujących już na jej marskość. Niski cholesterol może również wskazywać na rozwijającą się posocznicę. Taki wynik jednak wcale nie musi oznaczać od razu ciężkiej choroby. Niski cholesterol całkowity oznacza czasem na przykład spożywanie bardzo niewielkiej ilości cholesterolu w diecie (na przykład weganie). Bywa, że niski cholesterol całkowity mają również osoby bardzo intensywnie uprawiające sporty. Osoby stosujące głodówkę lub cierpiące na anemię także mogą mieć niskie wartości w badaniu.
  5. Czy podwyższony cholesterol to powód do niepokoju? Okazuje się, że podniesiony poziom cholesterolu nie oznacza jeszcze, że trzeba zacząć się bać. Nieznacznie podniesiony cholesterol nie jest uznawany przez lekarzy za powód do paniki. Powodem do niepokoju są dopiero wartości wyjątkowo wysokie lub niskie.
  6. Stosunek LDL do HDL. W badaniu liczy się również stosunek ilości złego cholesterolu względem dobrego. Uznaje się, że wartości nie przekraczające 3 to ryzyko chorób bardzo niskie, przekraczające 5 to ryzyko średnie, 7 i 9 to wartości określające umiarkowaną możliwość zachorowania. Wartości powyżej 11 dla kobiet i 23 dla mężczyzn to ryzyko zachorowania już bardzo wysokie.
  7. Kiedy wysoki HDL jest groźny? Chociaż odpowiedni poziom HDL jest uznawany za pozytywny, to tylko jeśli utrzymuje się w stanie naturalnym. Okazuje się, że wiele lekarstw syntetycznych zawierających dobry cholesterol jest przyczyną powstawania chorób serca. Ponadto odkryto nową formę cząsteczek HDL, jakie same się utleniają. W kontakcie z blaszkami miażdżycowymi ten rodzaj HDL nie powoduje, tak jak zwykle cząstki tego typu, rozpadu złego cholesterolu. Na domiar złego przyczyniały się rozwoju choroby.
  8. Poziom trójglicerydów. W badaniu możliwie jest określenie poziomu trójglicerydów. Wartości przedstawiają się następująco, norma to 150mg/dl (1,69mmol/l) oraz poniżej, 150-199 mg/dl (1,69– 2,25 mmol/l) jest wynikiem granicznym, 200–499 mg/dl (2,26 – 5,63 mmol/l) wynik wysoki, powyżej 500 mg/dl (5,64 mmol/l) to wartości bardzo wysokie. Wysoki poziom trójglicerydów może być spowodowany stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, ale wskazuje też na choroby takie jak dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, zapalenie trzustki. Niski poziom trójglicerydów występuje na przykład u osób chorych psychicznie.
Poprzedni

Sposoby na opóźnienie łysienia

Pytania na temat grypy

Następny

Dodaj komentarz