Interpretacja pierwszych objawów ciąży

, Tagi , , , , , ,

Ciąża w życiu każdej kobiety to wielkie wydarzenie. Szczególnie te kobiety, które starają się o potomka mocno obserwują siebie w nadziei, że już niedługo będą matkami. Jednak pierwsze objawy ciąży nie są jednoznaczne. W niektórych przypadkach do złudzenia przypominają zwykłe napięcie przedmiesiączkowe. Gdy w końcu przychodzi co miesięczne krwawienie, wiele kobiet jest bardzo rozczarowanych. Nie wiedzą, że ciąża to taki stan, który w bardzo wielkim stopniu zależy od nastawienia i psychiki kobiety. Napięcie, stres związany z pytaniem czy tym razem się uda nie sprzyja zajściu w ciążę, wręcz przeciwnie. Niemniej jednak wsłuchując się w siebie intuicyjnie wiele kobiet potrafi odpowiedzieć na pytanie czy to już. Pamiętajmy ponadto, że każda kobieta jest inna oraz może inaczej odczuwać ten szczególny czas. Oto kilka symptomów, które mogą, ale nie muszą świadczyć o zapłodnieniu, kiedy na badanie USG jest jeszcze za wcześnie (do czwartego tygodnia ciąży).

    1. Miesiączka. Gdy okres się spóźnia pojawia się jedna myśl. W wielu przypadkach jest prawdziwa. Spóźniający się okres to sygnał, aby koniecznie wykonać test ciążowy. Często jednak brak okresu jest spowodowany czymś zupełnie innym. Kobiecy organizm reaguje opóźnieniem w tej kwestii w chwili, gdy w życiu dużo się zmienia. Zanim przesądzisz, czy to ten czas warto zastanowić się, czy w ostatnich kilku tygodniach w życiu nie działo się zbyt wiele, nie nastąpiły żadne znaczące zmiany. Może to być na przykład zmiana pracy, podróż, niekoniecznie daleka, zmiana miejsca pobytu, a nawet przeziębienie, grypa, lub inna choroba. Oczywiście traumatyczne i stresujące sytuacje również nie są bez wpływu na pojawienie się miesiączki. Bywa, że jest ona opóźniona nawet o dwa tygodnie, ale powodem nie jest ciąża.
    2. Krwawienie. Niewielkie krwawienie tydzień przed okresem niektóre kobiety interpretują jako miesiączkę. Jest to jednak tak zwane krwawienie implantacyjne. Zapłodniona komórka jajowa zstępuje z jajowodu do macicy i tam zagnieżdża się w jej ścianie. Występuje wówczas niewielka ilość zwykłej krwi, brązowe lub różowawe plamienie. Samo krwawienie w wyniku zagnieżdżania się zarodka nie jest traktowane jako symptom ciąży, ponieważ zdarza się stosunkowo rzadko. Jest jednak pewien symptom, który w większości przypadków pozwala rozpoznać ciążę. Jest to wystąpienie zarówno krwawienia implantacyjnego dokładnie na tydzień przed spodziewanym okresem, oraz wystąpienie niewielkiego krwawienia w dniu spodziewanego okresu. Krwawienie implantacyjne trwa czasami dwa dni. Oba te krwawienia to wyłącznie jednorazowe epizody, ilość krwi jest bardzo niewielka i nie następuje po nich żadne inne krwawienie.
    3. Test ciążowy. Jest to bardzo łatwy sposób na przekonanie się, czy kobieta jest w ciąży. Tak się przynajmniej wydaje. Jednak testy ciążowe nie zawsze są skuteczne. Bywa, że z jakiś powodów test nie wykrywa nawet już starszej ciąży, w szóstym tygodniu. Bywa, że mimo iż kobieta jest w ciąży to test pokazuje tylko jedną kreskę. Dzieje się tak w przypadku, gdy ciąża jest jeszcze bardzo wczesna, i nawet pomimo tego, że współczesne testy są w stanie wykryć zapłodnienie stosunkowo wcześnie. Dlatego nawet jeśli test pokazuje, że nie ma ciąży, warto wykonać badanie laboratoryjne z krwi na obecność hormonu ciążowego.
    4. Badanie USG. Badanie to powinno jednoznacznie ocenić, czy kobieta jest w ciąży. Warto jednak pamiętać, że w wypadku zarodka w wieku poniżej czterech tygodni badanie bywa nieskuteczne. Jeśli lekarz nie wie, czego szukać, łatwo może przegapić zarodek wielkości zaledwie kilku milimetrów. Dlatego najlepiej na badanie udać się dopiero po upływie pięciu tygodni, kiedy zarodek ma już ponad dziesięć milimetrów, w związku z czym jest lepiej widoczny, ale lekarz powinien zostać poinformowany o podejrzeniu ciąży.
    5. Piersi. Często przed okresem piersi są nabrzmiałe. Uważa się, że to również syndrom rozwijającej się ciąży. W tym wypadku bolesne są szczególnie sutki. Jednak to wcale nie reguła. W dużej ilości przypadków piersi kobiety we wczesnej ciąży nie bolą, ale zmieniają się w inny sposób. Sutki ciemnieją, a pod skórą zaczynają być widoczne niebieskie żyły. Mimo że piersi nie bolą i nie są ociężałe, rankiem i wieczorem mogą być nieco bardziej sprężyste i stwardniałe.
    6. Psychika. Ciąża obejmuje nie tylko fizyczną, ale i psychiczną stronę kobiety. Bywa, że nie kontroluje ona swojego zachowania, bez powodu wybucha gniewem. Denerwujące okazują się zbyt wysokie dźwięki, czyjeś głośne zachowanie. Każda emocja jest przeżywana o wiele mocniej. Kobiety we wczesnej ciąży mogą początkowo zupełnie nie mieć ochoty na zbliżenia z partnerem, lecz w około piątym tygodniu wszystko zaczyna się zmieniać. Nie są rzadkością intensywne sny i realistyczne sny o tematyce seksualnej, a nawet przeżywanie bardzo silnych orgazmów właśnie w czasie snu. Seks jest dla kobiet w ciąży bardziej satysfakcjonujący. Zdarzają się również sny o różnej tematyce, ale charakteryzuje je ta sama dosadność, występuje w nich często brutalność, a nawet sceny morderstw.
Poprzedni

7 naturalnych środków niszczących bakterie, wirusy i grzyby

9 błędnych przekonań na temat spalania tłuszczu

Następny

Dodaj komentarz