Jak biegać aby się nie męczyć?

, , Tagi ,

Jeżeli do tej pory nie uprawiałeś systematycznie aktywności fizycznej, dobrym pomysłem wydaje się rozpoczęcie od biegania. Nie potrzebujesz specjalnych akcesoriów, wystarczą tylko wygodne buty, zapal i trasa, którą możesz biegać. Zanim jednak zaczniesz biegać pamiętaj o rozgrzewce – wykonaj kilka przysiadów i skłonów, rozgrzej kostki u stóp. Dopiero teraz możesz rozpocząć prawdziwy trening.

Jak biegać żeby się nie męczyć?

Bieganie będzie stanowiło przyjemność tylko wtedy, gdy będziesz robić to właściwie. Jakie zasady warto stosować podczas biegania? Podczas biegania skup się na tym, co znajduje się przed Tobą, głowę powinieneś wyciągać w górę. Cały tułów utrzymuj wyprostowany, pamiętaj jednak, że nie powinien być on usztywniony. Twoje ramiona powinny być rozluźnione, najlepiej będzie jeżeli zegniesz je w łokciach pod kątem około 90 stopni. Podczas biegu poruszaj nimi do przodu i do tylu, dzięki temu szybciej złapiesz rytm i wygodniej będzie Ci się biegło. Każdy krok powinien rozpoczynać się od od zetknięcia śródstopia z podłożem.
Pamiętaj również o tym, że bieg ni musi być bardzo intensywny. Gdy wybierzesz bieg w wolniejszym tempie, ale za to dłuższy nie zmęczysz się tak bardzo, łatwiej też będziesz mógł kontrolować swoją postawę podczas biegania i korygować ewentualne błędy. Pamiętaj również o tym, że każdy biegacz posiada własną technikę biegania, która, choć innym może wydawać się utrudniająca bieganie, jest dla niego najlepsza.

Oddech na wagę złota

Na nic najlepsza nawet technika biegania, jeżeli zaniedbujemy przy tym kwestię oddychania. Dzięki miarowemu oddychaniu do płuc trafia odpowiednia dawka tlenu, gdy jednak nie oddychamy prawidłowo tylko łapiemy powietrze haustami, tlen nie jest dostarczany w odpowiedniej ilości. Podczas biegu staramy się oddychać naturalnie, swobodnie i miarowo. Bardzo ważne jest, by wciągać powietrze nosem i wydychać ustami. Na początku może Ci być ciężko przyzwyczaić się do takiego układu, po pewnym czasie dostosujesz swój oddech do Twojego rytmu biegowego. Zazwyczaj rytm ten ustawia się na poziomie dwóch kroków na wdech i dwóch kroków na wydech.

Kto powinien biegać?

Odpowiedź brzmi: każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę w uprawianiem aktywności fizycznej, każdy, kto lubi różnorodność ( można często zmieniać trasy), każdy kto chce pracować nad swoją sylwetką. Prawdopodobnie u większości osób początki będą trudne – trzeba przyzwyczaić organizm do wysiłku. Dlatego więc należy pamiętać o tym, by trening był dostosowany do możliwości biegacza – jeżeli od razu założymy przebiegnięcie długiej trasy może to skończyć się zakwasami lub kontuzją, z całą pewnością doświadczenie to nie wpłynie pozytywnie na naszą motywację. Pierwsze treningi powinny obejmować około dziesięciu minut truchtu, dopiero po pewnym czasie można wydłużyć czas treningu.

Poprzedni

Ćwiczenia rozciągające uda

Jak ćwiczyć aby szybko schudnąć?

Następny

Dodaj komentarz