Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

, , Tagi

Rower to doskonała rozrywka dla każdego, która pozwala na rozwinięcie mięśni nóg, przy okazji korzystając z uroków pogody. Nie zawsze jednak możliwe jest dosiadanie prawdziwego roweru, i trzeba przesiąść się na stacjonarny. Jak na nim ćwiczyć?

Kiedy rower stacjonarny?

Rower tradycyjny przynosi więcej korzyści niż stacjonarny, lecz nie zawsze pogoda dopisuje, człowiek może być starszy, chory, lub niedowidzący. W takich przypadkach samotne eskapady na rowerze są niewskazane, ponieważ łatwo o wypadek. W ten sposób także można idealnie spędzić aktywnie czas, na przykład oglądając ulubiony film. Zamiast sięgać po tuczące przekąski, wystarczy wskoczyć na rowerek.

Korzyści wynikające z ćwiczeń na rowerze stacjonarnym

Korzyści są tym większe, im trening dokładniejszy i częstszy. Korzyścią dla wielu osób może być możliwość schudnięcia. Rower stacjonarny wytrzymuje większe obciążenia niż rower na oponach. Jest to doskonałe ćwiczenie na początek, dla osób mających więcej niż dwadzieścia kilogramów nadwagi. Inne sporty w tym jazda na rowerze tradycyjnym mogą skończyć się wypadkiem, a osoby przy dużej tuszy na pewno o wiele bardziej w nim ucierpią. Rower stacjonarny minimalizuje to ryzyko.

Rowerek stacjonarny – jak ćwiczyć?

Istnieją dwa sposoby ćwiczeń – interwałowy i aerobowy. Ten pierwszy to seria intensywnej jazdy przerywana odpoczynkiem. Dłuższy, za to mniej intensywny trening (aerobowy) pozwala nie tyle przynieść szybkie efekty, co znacząco poprawić kondycję danej osoby w dłuższym okresie czasu. Aby efekty były lepsze,należy stosować odpowiednio dobraną dietę odchudzającą.

Dwa etapy ćwiczeń

Zanim zaczniemy ćwiczenia, trzeba zrobić niewielką rozgrzewkę. Powinna ona tradycyjnie składać się z kilku rodzajów ćwiczeń rozciągających na ręce nogi, kilku skłonów i krótkiego podbiegu w miejscu. Należy pobudzić puls zanim wsiądziemy na rowerek, gdy to już jest gotowe możliwe jest rozpoczęcie właściwych ćwiczeń o odpowiedniej, wybranej przez nas intensywności. Przy pulsie wysokości 120-140 uderzeń na minutę następuje najbardziej efektywne spalanie tłuszczu. Warto zaopatrzyć się w specjalny pulsometr, aby monitorować wysokość tętna. Po upłynięciu odpowiedniego czasu, należy zrobić przerwę, aby dać sobie czas na uspokojenie się. Przerwa powinna trwać pięć minut. Przed upłynięciem odpowiedniego czasu nie można przerywać.

Miejsce ćwiczeń

Ćwiczymy w zaciszu domowym, a także na siłowni. Oczywiście większość osób wybrałoby tą pierwszą opcję, lecz samodzielne wykonywanie ćwiczeń wiąże się z samodyscypliną. Pamiętajmy, że nikt nas nie ocenia, ani nie stymuluje do walki z nadwagą. Sami musimy siebie stymulować. Na siłowni trener chętnie doradzi rodzaj i intensywność ćwiczeń, a także wiedza, że ktoś to zrobił, będzie w nas rodziła poczucie obowiązku. Dzięki temu wzrośnie systematyczność, a co za tym idzie wyniki ćwiczeń będą lepsze

Poprzedni

Picie oleju lnianego na czczo

Przyczyny wilczego apetytu

Następny

Dodaj komentarz