Jak gotować fasolkę szparagową ?

Tagi ,

Fasolka szparagowa to warzywo o niskiej kaloryczności za to dużych walorach smakowych i odżywczych, jako warzywo posiadające dużo białka jest doskonałym materiałem budulcowym dla naszych kości i mięśni, bez zawartości szkodliwych tłuszczów.
Fasolka to źródło żelaza witamin z grupy B a także błonnika ułatwiającego trawienie.

Różnice w gotowaniu

Fasolka to warzywo występujące w wielu gatunkach stąd i różne czasy w jej gotowaniu.
Również stadium wzrostu ma znaczenie podczas gotowania, to właśnie dlatego zalecane jest by od czasu do czasu podczas jej gotowania sprawdzać jej strukturę powinna być miękka i lekko krucha, zbyt długie gotowanie fasolki spowoduje, że będzie rozgotowana i „ciapowata”.

Jak gotować fasolkę szparagową

Należy ja dokładnie opłukać, usunąć końcówki wraz z włóknami, zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenie i gotować w zależności od gatunku i stadium wzrostu od pięciu do piętnastu minut. Wiadomo iż młoda fasolka będzie potrzebowała znacznie mniej czasu by być kruchą i miękką niż starsza. Kiedy stwierdzimy, że jest już gotowa odcedzamy na durszlaku i podajemy w zależności od własnych upodobań może to być samo masło lub z dodatkiem bułki tartej, mogą to być pomidory.

Fasolka z patelni

Jest to jeden ze sposobów jej gotowania polegający na rozgrzaniu oliwy na patelni następnie wrzucamy obraną fasolkę podsmażamy chwilę mieszając aż cała będzie otłuszczona i zacznie się rumienić. Tak podsmażoną fasolkę zalewamy wodą z dodatkiem soli, odrobiną cukru i przykrywamy. Gotujemy na wolnym ogniu do momenty wyparowania wody by fasolka była miękka. Doprawiamy według własnego uznania, taka wersja smakuje również na zimno.

Fasolka na parze

Jeśli posiadamy parowar to układamy w nim opłukaną i obraną fasolkę przykrywamy i zostawiamy na małym ogniu na dziesięć do piętnastu minut w zależności od rodzaju fasolki.
Po tym czasie sprawdzamy miękkość, jeśli jest odpowiednia wykładamy na talerz i polewami masłem z bułką tarta lub innym przygotowanym sosem.

Fasolka w zalewie

Można też wypróbować przepis na fasolkę gotowaną nie w wodzie a bulionie lub innym wywarze może to stanowić wspaniałą bazę do przygotowania potrwa na przykład chińskich.
Przygotowanie fasolki do takiego gotowanie polega jak zawsze na odcięciu końcówek i pokrojeniu jej na mniejsze kawałki.

Fasolka jako dodatek

Warzywo to ze względu na brak wyrazistego smaku jest doskonałym dodatkiem do wielu dań głównych zarówno do mięs pieczonych, duszonych czy smażonych bardzo dobrze komponuje się smakowo z rybami. Ale może też być daniem głównym gdyż w połączeniu z sosami jest sycąca.

Najważniejszą jednak cechą fasolki jest jej niska kaloryczność jest warzywem lekko strawnym bogatym w witaminy tak potrzebne naszemu organizmowi.
Możemy ją spożywać cały rok ale najlepsza jest młoda fasolka.

Poprzedni

Czy mleko tuczy?

Jazda na rolkach dobra na odchudzanie

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak gotować fasolkę szparagową ?”

  1. Muszę przyznać, że tytuł skłonił mnie do kliknięcia z ciekawości jak wiele można pisać o gotowaniu fasolki – i niestety tytuł nie oddaje pełni treści tego artykułu, który radzi również jak ją smażyć…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz