Jak leczyć uraz stawu kolanowego?

, Tagi , , , , , , ,

Osoby uprawiające różne formy aktywności fizycznej często są narażone na różne kontuzje wynikające z niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, przetrenowania albo zwykłego przypadku. Do miejsc najczęściej ulegających kontuzjom należy staw kolanowy, jeden z najważniejszych w naszym organizmie, bo odpowiadający za poruszanie się. Budowa stawu kolanowego jest dość skomplikowana i składa się na niego wiele elementów takich, jak rzepka, łąkotki, więzadła odpowiadające za wielorakość ruchu nogi i spajające ze sobą kości uda i podudzia.

Skomplikowana budowa oznacza też wiele rodzajów urazów, jakim może ulegać staw kolanowy. Do tych najczęstszych zalicza się uszkodzenie więzadeł krzyżowych, rozerwanie łąkotek, zwichnięcie rzepki oraz niszczenie chrząstki stawowej.

[AdSense-A]

Każdy z tych urazów obejmuje inny rodzaj uszkodzenia, powiązany z różnymi konsekwencjami, do których zalicza się przede wszystkim ból i ograniczenie ruchu, a także wysięki, opuchlizny, krwiaki i zmiana naturalnej formy ruchu właściwej dla tego stawu. Zmienne uszkodzenia kolana wiążą się też z różnymi formami leczenia.

Podstawową czynnością, jaką trzeba podjąć po urazie kolana jest jego unieruchomienie i poszukanie specjalistycznej pomocy. Najczęściej trudno samodzielnie stwierdzić nie mając wcześniejszego doświadczenia, co uległo dysfunkcji, a więc również trudno podjąć działania naprawcze. Niektóre kontuzje wymagają specjalistycznej rehabilitacji, inne nawet zabiegów chirurgicznych, a są też takie, które nie pozwalają na stuprocentowy powrót do formy. Z tego powodu ważna jest profilaktyka, czyli odpowiednia rozgrzewka i nie forsowanie się podczas pierwszych treningów w sezonie.

Jak leczyć uraz stawu kolanowego?

Leczenie nie należy do prostych i jest uzależnione od diagnozy. Jeśli kolano ma wrócić do dawnej formy diagnoza musi być prawidłowa, a terapia podjęta od razu, zanim dojdzie do trwałych przemieszczeń czy odkształceń. Podstawowe zabiegi mają na celu ochronę uszkodzonego miejsca, uzupełnienie niedoborów, jakie powstały w wyniku urazu, oraz zapobieganie zanikom i przykurczom mięśni czy ścięgien. Leczenie sprowadza się też do likwidowania stanu zapalnego, obrzęków i bólu, a także usuwania ewentualnych krwiaków i wysięków. Ważnymi elementami terapii nieoperacyjnej są kinezyterapia i fizykoterapia, oraz odpowiednie farmaceutyki. Często stosowanymi metodami leczniczymi są te wykorzystujące niskie i wysokie temperatury, ultradźwięki, lasery, wodę i inne metody rehabilitacyjne. Do metod inwazyjnych zalicza się stosowaną dość powszechnie artroskopię, wykonywaną w poważnych urazach, kiedy zachodzi konieczność odtworzenia budowy kolana.

W warunkach domowych okazyjnie można też wspomagać leczenie specjalistyczne stosując kilka sprawdzonych metod. Poza środkami przeciwbólowymi warto stosować miejscowo działające żele oraz okłady przeciw obrzękom. Z bardziej domowych, naturalnych metod pomocnym może się okazać okład z takich składników, jak lód, liście kapusty, woda z octem, liście babki lancetowatej czy żywokost lekarski.

Poprzedni

Brązowy ryż po treningu

Wpływ czerwonego wina na zdrowie

Następny

Dodaj komentarz