Jak odstawić alkohol?

Tagi , , , ,

Problem z odstawieniem alkoholu mają zwłaszcza osoby, które piją dużo i regularnie. Taki schemat picia jest bardzo niebezpieczny, bo w prosty sposób prowadzi do ciągu alkoholowego. Jeśli ktoś pije w ciągu, to mimo najszczerszych chęci może mieć ogromna trudność z jego przerwaniem. Objawy porannego kaca lub zespołu abstynencyjnego są tak nieprzyjemne, że skłaniają do ponownego sięgnięcia po kieliszek tylko po to, aby się ich pozbyć. I w ten sposób koło się zamyka. Poza tym samodzielne i gwałtowne odstawienie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zespół odstawiany bez wsparcia farmakologicznego i fachowej pomocy może wywołać padaczkę alkoholową labo delirium tremens. Dlatego specjaliści zalecają szczególną ostrożność i skorzystanie ze sprawdzonych metod.

Metody na odstawienie alkoholu

Oczywiście najskuteczniejsza metoda na skuteczne pozbycie się problemu z alkoholem jest poddanie się terapii. Obecnie w naszym kraju jest ona prowadzone w różnorodnych formach, a niemal w każdej miejscowości znajdują się poradnie i ośrodki oferujące pomoc w tym zakresie. Terapia może mieć formę stacjonarną, obejmującą kilkutygodniowy pobyt na oddziale połączony z zajęciami psychoedukacyjnymi, w trakcie których pacjent dowiaduje się, jak sobie radzić z głodem alkoholowym i unikać nawrotów. Dostępne są również zajęcia ambulatoryjne w postaci spotkań grupowych odbywających się z różna częstotliwością: codziennie albo kilka razy w tygodniu. Osoby oczekujące wysokiego standardu mogą zdecydować się na pobyt w ośrodkach prywatnych. Chociaż taka terapia bywa dość droga, to ekskluzywne warunki socjalne i bogactwo oferty bywa duża zachętą. Jednak zanim pacjent trafi na terapię konieczna bywa pomoc doraźna.

Detoksykacja pomaga odstawić alkohol

Do zaprzestania picia może okazać się konieczna detoksykacja pod kontrolą lekarza. To sprawdzony sposób na to, jak odstawić alkohol w bezpieczny dla zdrowia (i życia!) sposób. Osobie detoksykowanej podawane są w formie kroplówek płyny fizjologiczne, glukoza i witaminy, które uzupełniają składniki wypłukane z organizmu przez długotrwałe picie i pomagają wrócić do formy w ciągu kilku do kilkunastu dni. Czasami detoksykacja wymaga również podania leków, które zapobiegną padaczce. Z detoksu można skorzystać zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach, a ostatnio modne słały się również detoksykacje domowe, kiedy to lekarz przyjeżdża do domu pacjenta i czuwa nad przebiegiem całego odtrucia. To rozwiązanie wybierane przez osoby wygodne lub takie, które nie mają czasu na pobyt w ośrodku.

A może wszywka?

Ciągle popularnym sposobem wspierającym motywację do odstawienia alkoholu są tak zwane wszywki. Wszywa się je w pośladek, a zawierają one substancje, które w przypadku sięgnięcia po alkohol wywołują bardzo nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne. Mają zatem zniechęcać do picia poprzez odstraszenie. Działą zwykle przez okres około roku. Potem zabieg trzeba powtórzyć.

Poprzedni

Dieta tłuszczowa na masę

Rodzynki a dieta

Następny

Dodaj komentarz