Jak Poprawić Wydolność Fizyczną?

, Tagi , , , , ,

Podczas rutynowych czynności w życiu codziennym o naszej słabej formie fizycznej przekonujemy się na ogół wchodząc po schodach, biegnąc na autobus lub na spóźnione spotkanie. Najczęściej dostajemy wtedy zadyszki, mamy problemy z oddychaniem, a nawet zaczyna nam się kręcić w głowie. Często potem dochodzimy do wniosku, że czas to zmienić i zacząć uprawiać sport, ale już pierwsze ćwiczenia czy biegi nie pozostawiają złudzeń – kondycja przepadła.

Wydolność fizyczna jest bardzo ważna w codziennym życiu. Stanowi ona o naszej ogólnej sprawności, możliwości podjęcia krótkotrwałego wysiłku, a w przypadku bardzo dobrej wydolności fizycznej o podjęciu wysiłku na miarę maratonu czy długich godzin przebywania w ruchu.

Obecne wygody nie sprzyjają dobrej formie

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o bycie w formie. W erze poruszania się samochodami, pracy przy komputerze i telefonie, supermarketów tuż za rogiem oraz zdobywania informacji za pomocą mediów wydolność ludzkiego organizmu nieustannie spada. Dziś możemy żyć praktycznie nie wychodząc z domu lub ograniczając się do wyjścia do pracy. Łatwy dostęp do pożywienia oraz szereg narzędzi umożliwiających bezproblemową komunikację międzyludzką sprawiają, że organizm człowieka staje się coraz bardziej ospały, rozleniwiony i coraz mniej zdolny do wysiłku fizycznego. Dlatego tak ważny staje się powrót do ruchu, do aktywności fizycznej i poprawy wydolności, które są gwarantem dobrego zdrowia i dłuższego życia.

Twoja wydolność fizyczna zależy przede wszystkim od trybu życia, jaki prowadzisz. Tak więc, jeśli pracujesz i spędzasz czas wolny na siedząco, to masz naprawdę sporo do zmiany! Podstawowa aktywność fizyczna rozpoczyna się od pozycji stojącej. Już zwykłe częste chodzenie sprawi, że nasza wydolność fizyczna ulegnie poprawie.

Jak poprawić swoją wydolność?

Na początek prób podwyższenia wydolności fizycznej spróbuj zacząć biegać truchtem. Ustal swoje tętno maksymalne. Możesz to zrobić za pomocą urządzenia o nazwie pulsometr. Podczas biegania truchtem zadbaj o to, aby twoje tętno nie przekraczało 60-70% tętna maksymalnego.

Trenuj regularnie! Nie szukaj wymówek usprawiedliwiających twój brak chęci do sportu, ponieważ taką postawą nie zmienisz twojej wydolności. Jeśli nie odpowiada ci bieganie, spróbuj innych dyscyplin sportowych. Możesz zacząć chodzić na basen lub postawić na proste ćwiczenia fitness, ale pamiętaj – systematyka jest najważniejsza!
Palisz papierosy? Nic dziwnego, że twoja wydolność fizyczna jest niska. Palenie papierosów wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję serca, mięśni oraz pracę układu krwionośnego. Palacze często skarżą się na szybsze męczenie się, zadyszkę, duszności oraz inne dolegliwości związane z próbą podjęcia wysiłku.

Wpływ alkoholu na wydolność

Wydolność fizyczna może znacznie spaść po wypiciu alkoholu – zwłaszcza wysokoprocentowego. Alkohol wpływa negatywnie na metabolizm mięśni, spowalnia ich rozwój, osłabia je oraz działa na nie jak toksyna. Częste picie alkoholu może nawet doprowadzić do zaniku mięśni. Aby pozostać fit, należy dbać nie tylko o aktywność fizyczną, ale również o odpowiednią dietę.

Systematyczne ćwiczenia na siłowni przyniosą pożądane rezultaty w kwestii poprawy wydolności fizycznej. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia musisz wykonywać solidnie. Pot będzie tego najlepszym dowodem. Jeśli zaś nie lubisz zwykłych ćwiczeń na siłowni, możesz spróbować innych form treningowych. Aerobik jest świetnym rodzajem hartowania ciała, która pomoże ci podwyższyć wydolność ruchową. Aerobik mogą uprawiać zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć to właśnie kobiety zdecydowanie częściej królują na salach fitness oraz aerobiku.

Alternatywne formy aktywności

Również taniec podwyższa wydolność fizyczną. Najbardziej popularną formą ruchu jest taniec towarzyski. Od kilku lat popularna stała się zumba, która jest mieszanką tańca i aerobiku. Zwykle tańczona w rytm muzyki latynoskiej znakomicie poprawia kondycję, gimnastykuje ciało oraz wprawia w dobre samopoczucie.
Osoby bardziej zaawansowane w sporcie mogą wykonać tzw. treningi wydolnościowe. Jest to znakomity sposób na zwiększenie wydolności pracy serca, powiększenie pojemności płuc oraz podniesienie progu tlenowego. Trening wydolnościowy polega na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których nasze tętno utrzymuje się na poziomie trochę niższym, a niżeli tętno maksymalne. W zależności od kondycji fizycznej, podczas treningu wydolnościowego serce osoby aktywnej ruchowo potrafi jednorazowo przepompować dwa, a nawet trzy razy więcej krwi, niż serce osoby mało aktywnej ruchowo. Profesjonalni sportowcy pracując nad swoją kondycją kierują się głównym miernikiem wydolności fizycznej, którym jest tzw. pułap tlenowy. Wskaźnik ten określany jest terminem VO2max i zwykle podawany jest w procentach. W celu obliczenia pułapu tlenowego należy wykonać progresywne badanie wytrzymałości tlenowej. Pomiarów dokonuje wykwalifikowany lekarz posługując się urządzeniem zwanym cykloergometr.

Wydolność a wiek

Długoletnie badania i obserwacje sportowców pozwoliły określić wiek, w którym VO2max osiąga najwyższy poziom 100% – jest to wiek ok. 18-20 lat. Następnie wraz z wiekiem pułap tlenowy obniża się osiągając w wieku ok. 70 lat poziom 50%. Jedynie wieloletnia aktywność fizyczna może spowolnić spadek maksymalnej wydolności tlenowej.

Nasza kondycja fizyczna zależy więc nie tylko od siły mięśni, ale również od silnego serca i możliwości tlenowych płuc. Siła serca i pozostałych mięśni zależna jest od naszego trybu życia, ilości aktywności fizycznej oraz jakości pokarmu, który spożywamy. Organizm, który otrzymuje pokarm najwyższej jakości moglibyśmy porównać do samochodu, który tankujemy najwyższej jakości paliwem. Szanse na jego dłuższą żywotność oraz dobrą kondycję wzrastają kilkukrotnie! Aktywne wysportowane ciało o wiele lepiej radzi sobie z infekcjami oraz innymi schorzeniami, szybciej się regeneruje, zaś sama wydolność fizyczna mimo problemów zdrowotnych nie ulega dużemu spadkowi.

Poprzedni

Fitoestrogeny W Żywności

Luźna Skóra Po Odchudzaniu

Następny

Dodaj komentarz