Jak poprawić wrażliwość insulinową?

Tagi , , ,

Insulina jest jednym z najważniejszych hormonów produkowanych w naszym organizmie, odpowiedzialnym za stabilizację poziomu cukru we krwi. Mechanizm wydzielania insuliny, wytwarzanej przez komórki trzustki sprowadza się do odpowiedniego reagowania na poziom węglowodanów dostarczanych z pokarmem. Im wyższy ich poziom tym intensywniejsza jest produkcja insuliny, która z kolei zmniejsza poziom cukru, a w konsekwencji i swoja produkcję. To koło zamknięte funkcjonuje bez przeszkód, jeśli stosujemy odpowiednią dietę, ale w przypadku nadmiaru dostarczanych węglowodanów może dochodzić do jego zaburzenia.

Rola insuliny

Insulina wyposażona jest w receptory, które dokonują rozpoznania obszaru ciała, w jakim działają i wywołują pożądany efekt. W komórkach mięśni szkieletowych insulina zwiększa wówczas transport glukozy, jonów potasowych i fosforanowych, aminokwasów przyspieszając metabolizm.

W komórkach tkanki tłuszczowej zwiększa syntezę kwasów tłuszczowych a w wątrobie zwiększa syntezę glikogenu, białka i tłuszczu. Jeśli receptory zawodzą, żaden z tych procesów nie zachodzi, a substancje pokarmowe gromadzą się we krwi prowadząc do poważnych zaburzeń.

Na wrażliwość insulinowa ma wpływ wiele czynników, z których jedne są modyfikowalne, inne nie. Aby poprawić stan wrażliwości insulinowej możemy odpowiednim zachowaniem wpływać na te pierwsze.

  • Wyeliminowanie z diety cukrów rafinowanych. Ich nadmiar w konsekwencji prowadzi do insulinoodporności zaburzając mechanizm wytwarzania tego hormonu. Nie chodzi tu tylko o słodzenie herbaty, ale również wszystkie produkty zawierające glukozę, czyli słodycze, dżemy, słodzone napoje, białe pieczywo. Eliminacja powinna być całkowita i trwała.
  • Wyeliminowanie produktów zawierających tłuszcze przetworzone trans, a więc utwardzanych margaryn, fast-foodów, masła orzechowego, gotowych kremów do chleba, wyrobów cukierniczych, sosów.
  • Systematyczne spożywanie kwasów omega-3 i omega-6 zarówno w formie ryb, jak i kuchennych olejów używanych do przygotowywania posiłków. Eliminacja oleju słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia oleju lnianego. Uzupełnienie diety suplementami i tranem.
  • Dokładne wyliczenie dziennej dawki węglowodanów, zapobiegające ich odkładaniu się w tkankach i pobudzaniu trzustki do produkcji insuliny. Stosowanie okresowe diety niskowęglowodanowej.
  • Spożywanie dużych ilości herbaty i ziół przyprawowych. Czarna herbata zawiera tearubiginy i teaflawiny wpływające na gospodarkę insulinowo-glukozową.
  • Wskazane są suplementy zawierające witaminę D i kwasy omega 3, magnez, potas, cynk, kwas ALA i r-ALA, kwas koro solowy, chrom, cynamon.
Poprzedni

Dieta dr Dąbrowskiej

10 najlepszych ćwiczeń dla leniwych

Następny

Dodaj komentarz