Jak przygotować bakłażana?

, Tagi , ,

Bakłażan jest warzywem niedocenianym w Polsce. W kuchni włoskiej bije rekordy popularności, u nas zaś kojarzony jest głównie z goryczką. Okazuje się, że odpowiednia wiedza pozwoli nam smacznie i na wiele sposobów spożytkować to cenne warzywo. Podpowiadamy, jak przygotować je do jedzenia, by okazało się kulinarnym sukcesem.

Jak przygotować bakłażana

Odpowiednio wybrany bakłażan to niemal połowa naszego sukcesu. Jaki powinien być, by był najsmaczniejszy? Ma być niezbyt twardy. To decyduje o jego dojrzałości. Skórka bakłażanu ma nie błyszczeć, nie może być też pomarszczona. Znaczenie ma też rozmiar – im mniejsze warzywo, tym mniej goryczki będzie w sobie zawierać. Ważny jest również sposób przechowywania bakłażanu w lodówce: musi leżeć na najniższej półce.

Bakłażan na wiele sposobów!

Bakłażan może być spożywany na wiele sposobów. Można go podawać usmażonego, grillowanego, gotowanego, duszonego oraz panierowanego. To, o czym warto pamiętać: warzywa nie myjemy. Pozbywamy się jedynie gniazda kwiatowego z wewnątrz. Następnie solimy, aby wypuścił sok z dwóch stron i umieszczamy w durszlaku lub na sitku, wówczas sok z niego wypłynie i znajdzie ujście. Można też skropić go cytryną. Po wszystkim, porządnie spłukujemy i wycieramy ręcznikiem papierowym. Przed przystąpieniem do smażenia, również warto go posolić. Zyskamy wówczas pewność, że miąższ straci właściwości chłonące tłuszcz.

Bakłażan na patelni

Aby dobrze go usmażyć, należ pozostawić na patelni przez 5-7 minut z każdej ze stron. Wówczas jego kolor zmieni się na złoty i bakłażan zmięknie. Z powodzeniem można go smażyć w panierce, wtedy ryzyko wchłonięcia zbyt dużej ilości oliwy również zniknie.

Grillowany bakłażan

Warzywo na grilla należy przygotować podobnie jak na patelnię. Posolić, posmarować oliwą, przyprawić i grillować na nie za dużym ogniu średnio po 10 minut po każdej stronie. Podobna procedura obowiązuje przy pieczeniu na ruszcie. Wyjątek stanowi jednak czas pieczenia: średnio po 5 minut na każdą ze stron.

Bakłażan faszerowany

Faszerowany bakłażan to wbrew pozorom również nic trudnego. Należy wybrać z niego miąższ i odsączyć goryczkę ze ścian wewnętrznych. W tym celu należy naciąć bakłażan w kostkę i wykrojone kawałki umieszczać w durszlaku. Następnie trzeba posolić je z każdej ze stron i skropić sokiem z cytryny. Dzięki temu nie ściemnieje. Skorupy także należy posolić od strony wewnętrznej oraz ułożyć je na papierowym ręczniku wierzchem do góry. Z kolei miąższ trzeba wypłukać i odsączyć, wyciskając w dłoniach.

Tak przygotowane warzywo należy piec w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut. Warto pamiętać, by wysmarować oliwą blachę piekarnika.
Bardzo dobrym pomysłem kulinarnym jest zapiekanie bakłażana z serem i pomidorami. Aby potrawa wyszła smaczna, należy podpieczone wcześniej plastry bakłażana przekładać pozostałymi składnikami zapiekanki. I voila!

Poprzedni

Leczenie alergii skórnej

Lecznicze właściwości dyni

Następny

Dodaj komentarz