Jak uniknąć zakwasów

, , Tagi , , , ,

Zakwasy to mało przyjemna przypadłość, szczególnie u osób, które wyczynowo uprawiają sport. Zakwasy, czyli dotkliwy ból mięśni czasami całkowicie wyklucza daną osobę z treningu. Wielu ludzi sądzi, że nie da się im zapobiec, a jedynie łagodzić, gdy się już pojawią. Na szczęście są na to sposoby.

Jak powstają zakwasy?

Zakwasy, jak popularny mit powtarza, wcale nie mają sporo wspólnego z kwasem, a dokładniej rzecz biorąc z kwasem mlekowym. Co prawda przy intensywnym treningu, gdy w mięśniach brakuje tlenu jest on wytwarzany, lecz po około dwóch godzinach znika z mięśni. Tak naprawdę przyczyną bólu jest to, iż podczas intensywnego ruchu mięśnie szybko rozciągają się i kurczą, przez co powstają mikro urazy. Ból w tym wypadku jest odczuwalny najczęściej po około dobie od intensywnego wysiłku, po nocnym spoczynku. Co do kwasu mlekowego to jest on potrzebny w mięśniach, ponieważ, jak pokazują badania naukowe, jest w stanie pobudzać większą ilość energii, potrzebną do kontynuowania treningu.

Unikanie zakwasów

Trenując można wiele zrobić, by uniknąć zakwasów. Aby uniknąć bolesnych mięśni należy dostosować trening do swoich możliwości. Gdy mięśnie są już wyćwiczone i wzmocnione, mikro urazy nie powstają tak często. Przydarzają się częściej osobom, które pragną większych efektów w krótszym czasie. Najczęściej takie osoby są pełne zapału i przetrenowują się. „Karą” za to jest konieczność odpuszczenia treningu na kilka dni z powodu niemożności poruszania się. Zatem zaczynać należy powoli stopniowo, zamiast rzucać się z motyką na słońce. Szczególnie, jeśli do tej pory ćwiczenia wykonywane w życiu nie były zbyt intensywne. Innym ważnym elementem każdego sportu jest oczywiście rozgrzewka. Lecz niewielu ludzi wie, że ćwiczenia rozciągające jest potrzebna nie tylko na początku, ale i na końcu treningu. Na jego zakończenie warto jest zrobić kilka takich ćwiczeń. Dobrym sposobem na uniknięcie bólu mięśni jest wykorzystanie dobroczynności wody. Ważne są masaże naprzemienne, z użyciem zimnej i gorącej wody, korzystanie z sauny, jak również pływanie, relaksujące mięśnie. Dobrze jest przed treningiem skorzystać z automasażu na wszystkie dostępne mięśnie, szczególnie nóg, gdyż one są najczęściej najbardziej narażone na zakwasy. Ważna jest także odpowiednie dieta. Nie powinno spożywać się produktów, które zbyt mocno zakwaszają organizm, ponieważ wówczas mięśnie są słabo dotlenione oraz odżywione. To z kolei powoduje ich długą regenerację. Szczególnie źle na mięśnie wpływa nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, ponieważ powodują one odwodnienie. Dlatego słynne picie piwa po treningu nie pomoże na zakwasy, a może zwiększyć problem, jeśli będzie go dużo. Wynika z tego, że o wiele lepiej jest więcej pić przed treningiem czystej wody i dbać o ogólne nawilżenie organizmu. Osoby uprawiające sport niestety powinny zrezygnować z palenia papierosów. Powodują one kurczenie się i kruszenie naczyń krwionośnych, przez co ból jest intensywniejszy. Wypłukują również witaminę C, która przyśpiesza odprowadzanie toksyn z ciała.

Suplementy diety pomocne w zakwasach

Istnieje szereg środków, które są w stanie pomóc w zapobieganiu zakwasom. Niektórzy doradzają niedługo przed treningiem połknąć aspirynę, która rozszerza naczynia krwionośne. Jednak może być groźna dla niektórych osób uczulonych na nie. Warto więc po prostu zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów, pijąc napoje izotoniczne naturalne takie jak sok pomidorowy, woda kokosowa. Należy dbać o odpowiedni poziom sodu, potasu. Nie zaszkodzi również odpowiednia dawka magnezu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie witamin z grupy B, o działaniu przeciwzapalnym. Witamina B3 zwiększa ilość krwi i rozszerza naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie mięśni. Dzięki temu znacznie mniej bolą. Istotnym elementem dla osób chcących pozbyć się zakwasów jest zażywanie aminokwasów rozgałęzionych. Są one w stanie wzmacniać mięśnie. Innym środkiem zmniejszającym bolesność mięśni są kwasy tłuszczowe nienasycone. Są bardzo pomocne w odbudowie i regeneracji mięśni. Warto zadbać również o dobry poziom kwasów w mięśniach, które pomagają w zwiększyć ich wydolność. Są to kwasy nukleinowe, wysyłające sygnał do komórek, by szybciej się regenerowały, kwas glukonowy, zwiększający odprowadzanie toksyn z mięśni, kwas szczawiowy pobudzający komórki do działania, kwas węglowy wyrównujący poziom PH krwi.

Jak ulżyć sobie w bólu?

Niekiedy początkujący sportowcy nie są świadomi konieczności przygotowania się do treningu, w celu uniknięcia zakwasów. Innym razem jesteśmy po prostu zmuszeni do nadmiernego ruchu i nie ma szans, żeby się przed tym ustrzec. Gdy już zdarzą się zakwasy, większość ludzi nie podejmuje żadnych kroków, czekając aż samo przejdzie. Tymczasem można sobie ulżyć. W ekstremalnych przypadkach z pewnością pomogą maści dostępne w aptece. Dobrym pomysłem są gorące okłady, ciepłe prysznice. Spróbować można wypić pół szklanki wody z łyżką sody oczyszczonej, jeść więcej buraków oraz dyni o właściwościach zasadowych. Dobrze jest samemu wykonywać sobie masaż, lub poprosić o to znajomą osobą.

Poprzedni

Technika uważności dla zdrowia psychicznego

Zwalczanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Następny

Dodaj komentarz