Jak walczyć z anemią?

, Tagi

Anemia jest chorobą, która dotyczy krwi, w której znajduje się zbyt mało czerwonych krwinek oraz zachodzi problem z poziomem hemoglobiny, odpowiedzialnej za przenoszenie tlenu w organizmie.

Przyczyny anemii

Anemia może być w tej chwili określana mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ pojawia się głownie w przypadkach, kiedy osoby są przepracowane, nie mają czasu na spożywanie wartościowych posiłków, piją dużo kawy i nie dosypiają. Stres i szybkie tempo życia nie sprzyjają zdrowiu. Przepracowanie dotyka coraz większej ilości osób. W takich warunkach łatwo o zachorowanie na anemię. Inną przyczyną zachorowań może być zbyt drastyczna dieta odchudzająca, lub nieumiejętnie prowadzona dieta wegetariańska i wegańska, które bez suplementacji mogą nie dostarczać wystarczającej ilości składników odżywczych.

Objawy anemii

Z początku mogą wydawać się nie oczywiste. Zmęczenie jest przecież niczym zadziwiającym. Jeśli jednak potrzebujemy spać znacznie więcej niż zwykle, zaraz po wstaniu czujemy się wykończeni, jakbyśmy w ogóle się nie kładli, jest nam stale zimno i czujemy się jakbyśmy złapali paskudne przeziębienie jest to powód do niepokoju. Innymi objawami anemii są bladość, także odbarwienie ust oraz powiek (które wewnątrz mogą być mocno czerwone). Objawy to niemożność podjęcia większego wysiłku fizycznego bez natychmiastowego zmęczenia, kruchość paznokci, wypadnie i łamliwość włosów. Anemia odbija się na wydolności umysłowej człowieka – ma on problem z zapamiętywaniem i przetwarzaniem informacji oraz ze skupieniem uwagi. Pojawiają się zawroty głowy, dziwne zachowanie serca, a nawet stany depresyjne.

Jak walczyć z anemią?

Ponieważ anemia wynika z nieodpowiedniego żywienia, pierwszym krokiem powinno być uzupełnienie mikroelementów i witamin za pomocą pożywienia i suplementacji. Mówi się, że głównie żelaza – jest on bowiem głównym składnikiem hemoglobiny. Jednak jeszcze bardziej ważny w leczeniu anemii jest naturalny chlorofil, który reaguje z hemoglobiną i oczyszcza krew, ma wyższą skuteczność niż żelazo. Spora jego ilość znajduje się w algach morskich jak spirulina i chlorella. Niezbędna okazuje się także miedź, której niedobór także prowadzi do rozwoju anemii. Innymi mikroelementami niezbędnymi człowiekowi są cynk i selen i jod, który odpowiada za równowagę hormonalną organizmu co nie jest bez znaczenia w leczeniu anemii.

Istotne witaminy

W leczeniu niezbędne jest dostarczenie sobie odpowiedniej ilości witaminy C oraz witamin z grupy B, szczególnie zaś witaminy B9 i B12, której źródła znajdują się głównie w potrawach pochodzenia zwierzęcego, jak mięso i ryby. Część obowiązków witaminy może przejąć w organizmie kwas foliowy, lecz jest ona niezbędna do tworzenia DNA krwinek.  Powyższe składniki muszą być elementem codziennej diety, jeśli chodzi o osoby z anemią zapotrzebowanie na nie wzrasta.

Poprzedni

Jak efektywnie ćwiczyć?

Jak zrobić zakwas na chleb?

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak walczyć z anemią?”

  1. Ja mam od wielu lat problem z żelazem. Kiedyś odchudzałam się przez kilka miesięcy i nabawiłam się ciężkiej anemii. Skończyło się to wizytą w szpitalu i przetoczeniem krwi. Na chwilę udało się przywrócić prawidłowy poziom żelaza i hemoglobiny. Jednak nie mogłam się wyzbyć mani odchudzania i problem anemii powrócił. Lekarz zalecił mi brać Chela ferr aby unormować poziom żelaza. Faktycznie pomaga 🙂 Biorę go do dziś, chociaż już się nie odchudzam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz