Jak walczyć z uzależnieniem od jedzenia?

, Tagi , , , , , , , , , , , ,

Tym, którzy nigdy nie musieli zmagać się z tego rodzaju problemem wydaje się, że nie może istnieć coś takiego, jak uzależnienie od jedzenia. Tymczasem jedzenie bardzo często działa jak narkotyk, silnie uzależnia, a podczas walki z chorobą chory czuje efekty tak zwanego odstawienia. Podpowiadamy, jak walczyć z uzależnieniem od jedzenia tak, aby na dobre uwolnić się od nałogu i zacząć normalnie żyć.

Jak objawia się uzależnienie od jedzenia?

Osoby uzależnione od jedzenia miewają ataki wilczego głodu, którego za nic nie mogą powstrzymać, ani opanować. Bardzo często są w stanie wtedy zjeść dosłownie wszystko, co znajduje się w ich lodówce, żeby potem nie móc uporać się z wyrzutami sumienia i własnym ciałem. Bardzo często niekontrolowane jedzenie jest reakcją na stres, nazywa się to „zajadaniem stresu”. Dla osób chorych jest to jednak tylko chwilowe i co najgorsze nieskuteczne rozwiązanie, gdyż 10 minut obżarstwa nie rekompensuje następujących po nim efektów ubocznych.

[AdSense-A]

Jedzenie kompulsywne niesie ze sobą niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Objadając się nie zwracamy uwagi na jakość przyjmowanych posiłków oraz dostarczamy organizmowi ogromne ilości kalorii, które bardzo szybko objawiają się w formie tkanki tłuszczowej, nadmiernych kilogramów i pojawianiu się chorób wynikających z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Bardzo cierpi również ludzka psychika. Osoby uzależnione często zdają sobie sprawę ze swojego problemu, jednak nie są w stanie mu zaradzić. Rodzi się w nich poczucie winy, wstyd i niemożność akceptacji samych siebie. Ponadto często chory stroni od ludzki, zamyka się w sobie i brnie w swój problem.

Jak pokonać uzależnienie?

Istnieje kilka dróg prowadzących do wygranej walki z nałogiem. Na pewno pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie rangi problemu, z którym przyszło nam się borykać. Świadomość własnych słabości to połowa drogi do sukcesu.

Warto skonsultować się z psychologiem. Natura jedzenia kompulsywnego bardzo często zakotwiczona jest w ludzkiej psychice, dlatego rozmowa z osobą kompetentną na pewno może się przydać. Psycholog pozwoli nam uzmysłowić sobie rozmiary problemu oraz co najważniejsze jego przyczynę. Pomoże nam również w samej walce z chorobą, dlatego najlepiej jeśli nie będzie to jednorazowa wizyta ale cała terapia, gdyż takowe przynoszą najlepsze efekty.

Zwracaj uwagę na to, czym zapełniasz swoją lodówkę. Jeśli będziesz ostrożny i zrezygnujesz z kupowania drogich, ciężkostrawnych, wysokokalorycznych i co najważniejsze niezdrowych przekąsek istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolejny raz nie zapchasz swojego żołądka tak zwanymi śmieciami spożywczymi.

Zdecyduj się na prowadzenie dzienniczka, w którym to będziesz zapisywać wszystkie zjedzone w ciągu dnia posiłki. Wbrew pozorom jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż da ci większą kontrolę nad własnym życiem i świadomość tego, co ląduje w twoim żołądku.

Poproś o pomoc bliskich! Poinformuj bliskich o Twoim problemie i poproś o zwracanie uwagi w sytuacjach, gdy zjadasz więcej niż należy oraz pomiędzy posiłkami. Kontrola ze strony rodziny i przyjaciół pomoże Ci w analizie sytuacji, w których sięgasz po jedzenie oraz zaprowadzi dyscyplinę w Twoim jadłospisie.

Odrzucaj myśli o jedzeniu! Kiedy kolejny raz nachodzi Cię pokusa sięgnięcia po coś do zjedzenia, staraj się pomyśleć o czymś innym! Zajmij swoją głową czymś ciekawym, poświęć się pracy, rozmowie z przyjacielem lub idź na spacer. W czasie ataku wilczego głodu unikaj wchodzenia do kuchni, ciastkarni czy sklepu też z artykułami spożywczymi!

Poprzedni

Co można jeść wieczorem?

Jak sprawdzić niedobór witamin?

Następny

Dodaj komentarz