Domowe sposoby na zaparcia!

Tagi

Zaparcia to poważny problem, z którym boryka się znaczny procent społeczeństwa. Pojawiają się okazyjnie wywołane różnego typu zachowaniami, jak przejedzenie się podczas wystawnej kolacji czy okres zmiany diety, miejsca zamieszkania, czy też jako objaw chorób lub zmian hormonalnych. Zaparcia mogą też być problemem trwałym wynikającym ze złego stylu życia, braku aktywności czy pewnych predyspozycji organicznych. Kiedy zaparcia stają się problemem warto sięgnąć po jeden z domowych sposobów.

Domowe metody na zaparcia

1. Warzywa, czyli błonnikowa miotła – spożywanie warzyw zawierających duże ilości tego składnika pozwala na poprawienie perystaltyki jelit. Ważne jest systematyczne zjadanie warzyw wysokobłonnikowych przez osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia. Do najważniejszych zaliczają się: kiszona kapusta i sok z niej pity na czczo, buraki uważane za błonnikową bombę, najlepiej w postaci zjadanej na czczo papki z tartego buraka, mielonego kminku, soli i łyżeczki oleju oraz szpinak lub sok ze szpinaku.

2. Owoce – Powszechnie znane ze swoich właściwości zdrowotnych jabłka bogate w błonnik oraz śliwki zarówno te w postaci świeżej, jak i suszone. Truskawki z uwagi na zawartość bromeliny oraz właściwości moczopędne i przeczyszczające wpływają na procesy trawienne. Skuteczne bywają winogrona jedzone regularnie, namoczone wcześniej rodzynki, albo papaja na czczo.

3. Siemię lniane – jego dobroczynne właściwości znały już nasze prababcie. Zalewane wrzącym mlekiem lub wodą służyło nie tylko, jako wsparcie w procesach trawiennych, pomagało w przeziębieniach. Zawarta w siemieniu lecytyna ma też korzystny wpływ na układ krążenia, zmniejsza ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu. Na zaparcia pomaga napar z łyżki nasion, albo na czczo papka ze zmielonego siemienia, sezamu, słonecznika i migdałów.

4. Olej lniany – bogaty w kwasy Omega-3, zmniejsza zagęszczenie stolca, pokrywa jelita warstwą śluzu ułatwiając poślizg stolca, uszczelnia ścianki jelit nie pozwalając na przenikanie mikrobów i toksyn. Również oliwa z oliwek oraz inne oleje będą pomocne w tego typu problemach gastrycznych.

5. Kasze – bogate w błonnik, a przede wszystkim jego składniki: celulozę, hemicelulozy, ligniny. Poprawiają perystaltykę, zapobiegają zaparciom i nowotworom jelit.

6. Zioła i herbatki ziołowe odsuną w zapomnienie problemy z zaparciami. Do wyboru są przeczyszczające i poprawiające przemianę materii. Gotowe zestawy można kupić w każdym sklepie. Z ziół aptecznych skuteczne są rumianek, kminek, arcydzięgiel, melisa, mięta, glistnik, lukrecja.

7. Płyny – picie dużych ilości wody sprzyja pęcznieniu błonnika w jelitach i pobudzania ruchów robaczkowych. Nawodniony pokarm jest lepiej transportowany i wydalany.

8. Aktywność fizyczna – systematyczne uprawianie ćwiczeń, albo spacerowanie pobudza do pracy cały organizm, w tym również jelita, dlatego osoby cierpiące na zaparcia szczególnie powinny pamiętać o codziennej porcji ruchu.

9. Lewatywa i olej rycynowy – sposoby stosowane doraźnie, kiedy sytuacja już wymyka się spod kontroli. Agresywne, lecz skuteczne i działające natychmiastowo.

10. Czopki glicerynowe – również nie należą do domowych sposobów poradzenia sobie w problemem, jednak jeśli nic innego nie działa, czopki mogą okazać się bardzo pomocne. Mogą zadziałać od razu po aplikacji lub do godziny czasu.

Poprzedni

Czy nowalijki są zdrowe

Jak zmusić niejadka do jedzenia

Następny

Dodaj komentarz