Jak wykryć cukrzycę?

, Tagi ,

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych naszego wieku. Choruje na nią coraz większa ilość osób. Może dotknąć każdego z nas, mylnie bowiem uznaje się często, że cukrzyca ma związek z genami i chorują przede wszystkim ci, których bliscy również chorowali.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których wspólnym mianownikiem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Powodem cukrzycy jest zaprzestanie wydzielania insuliny przez trzustkę, lub nieprawidłowe jej wydzielanie. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, może być niebezpieczny dla zdrowia i być przyczyną kolejnych chorób.

Rodzaje cukrzycy

Można wyróżnić dwa główne rodzaje cukrzycy. Pierwsza, to cukrzyca typu pierwszego, charakteryzująca się zakłóconym wydzielaniem insuliny, tkanki jednak wykazują normalną wrażliwość na ten hormon. Cukrzyca typu drugiego, zaczyna się zmniejszoną wrażliwością tkanek na insulinę. Trzustka, w tym momencie produkująca jej więcej, z czasem ulega uszkodzeniu.

Objawy cukrzycy

Jeśli od pewnego czasu odczuwamy zwiększone pragnienie, zmęczenie, często w nocy oddajemy mocz, zauważamy utratę wagi ciała bez specjalnego uzasadnienia, możemy podejrzewać, cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Oczywiście te podejrzenia nie mają nic wspólnego z diagnozą, powinny nas jednak skłonić do odwiedzenia lekarza i sprawdzenia, czy w naszym organizmie nie rozwija się cukrzyca.

Jak wykryć cukrzycę?

W celu wykrycia cukrzycy, konieczne jest oznaczenie poziomu cukru we krwi. Nie wystarczy jednak jednorazowy pomiar, choć wysokie poziomy cukru mogą być kolejnym sygnałem potwierdzającym przypuszczenia o cukrzycy. Aby potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, należy wykonać oznaczenie poziomu glikemii na czczo. Poziom cukru przekraczający 126 mg/dl może świadczyć o cukrzycy. Poziom mieszczący się w granicach 101-125 mg/dl może świadczyć o stanie przedcukrzycowym, niższy poziom oznacza, że nic złego się nie dzieje.

Krzywa cukrowa

Krzywa cukrowa jest wykonywana w celu oznaczenia tolerancji organizmu na glukozę i upewnienia się co do istnienia cukrzycy. Wykonanie jej nie jest trudne, wykonuje się ją u lekarza rodzinnego, lub przy okazji pobytu w szpitalu. Po 8-10 godzinach nie przyjmowania pokarmów, wykonuje się badanie poziomu cukru we krwi, po czym należy wypić w krótkim czasie napój złożony z wody i bardzo wysokiej dawki glukozy. Po 2 godzinach od wypicia napoju, wykonuje się kolejny pomiar cukru we krwi, często kolejne w późniejszym czasie, by odkryć, kiedy i jak szybko poziom cukru we krwi spada. Cukrzycę można zdiagnozować, jeśli w teście poziom cukru we krwi przekracza 200 mg/dl.

Cukrzyce należy leczyć

Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana cukrzyca lub stan przedcukrzycowy, należy po prostu podjąć się jego leczenia. W przypadku stanów przedcukrzycowych, najprawdopodobniej lekarz zapisze nam tabletki obniżające poziom cukru we krwi, w przypadku cukrzycy, leczenie zostanie dopasowane do jej rodzaju i poziomów cukru – na przykład poprzez zapisanie codziennej, ściśle określonej dawki insuliny. W każdym przypadku ważna jest również odpowiednia dieta.

Nieleczona cukrzyca może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci. Nie warto bagatelizować tej choroby, zamiast tego nauczyć się z nią żyć. Starając się, nauczymy się żyć z cukrzycą, a jej objawy będą mało zauważalne.

Poprzedni

Jakie ćwiczenia pomogą pozbyć się oponki?

Jak zgubić brzuszek?

Następny

Dodaj komentarz