Jakie aspartam skutki uboczne daje?

Tagi ,

Na co dzień spożywamy liczne substancje chemiczne, które są składnikiem wielu produktów spożywczych i farmaceutycznych. Mogą one wywoływać pewne negatywne skutki uboczne. Czy wśród tych substancji powinien znaleźć się sztuczny słodzik aspartam?

O domniemanej szkodliwości aspartamu

Aspartam jest sztucznym słodzikiem, nawet 200 razy słodszym od sacharozy, czyli białego cukru. Jego zaletą jest niska kaloryczność, która sprawia, że jest częstym dodatkiem do żywności dietetycznej. Korzystają z niego diabetycy i osoby odchudzające się, walczące z problemem nadwagi czy otyłości. Spożywamy go na co dzień, często nie zdając sobie z tego faktu sprawy.

Aspartam jest związkiem chemicznym, złożonym z dwóch białek – aminokwasów:

  • aminokwasu asparaginowego,
  • aminokwasu fenyloalaniny.

Zaliczany jest do grupy estrów peptydowych, które używane są jako dodatki do żywności. Aspartam to sztuczny środek słodzący, czyli sztuczny słodzik. Na etykietach produktów spożywczych i farmaceutycznych można znaleźć jego oznaczenie kodowe jako E-951. Dodawany jest do wielu produktów typu light czy produktów przeznaczonych dla diabetyków. Aspartam gwarantuje słodki smak przy kaloryczności niemal równej zeru. W związku z tym pomimo przyjemnego smaku, nie wpływa ona na wytwarzanie insuliny po spożyciu, jak produkty glukozowe, w tym cukier prosty.

Zaletą aspartamu jest to, że podlega procesom metabolizmu w organizmie człowieka. Po przejściu przez żołądek, jest on trawiony i rozkładany na dwa naturalne aminokwasy. Nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka, bez względu na wiek czy płeć. Jedyną toksyczną substancją, jaka jest produktem metabolizmu aspartamu jest metanol, choć jak wskazują badania, przy umiarkowanym spożyciu sztucznego słodziku, ilość metanolu w organizmie jest znikoma i nie wpływa na niego ujemnie.

Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności uznali, że aspartam może być spożywany bez obaw o zdrowie. W przeciwnym wypadku substancja ta w ogóle nie byłaby dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej.

Skutki uboczne regularnego spożywania aspartamu

Podobnie jak każdy inny produkt spożywany w nadmiernych ilościach, aspartam może powodować pewne skutki uboczne. Przedawkowanie aspartamu może grodzić pojawieniem się klasycznych objawów zatrucia.

Nie są one jednak tak poważne, jak przypuszczano jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Pojawiły się wówczas przesłanki mówiące o tym, że słodzik ten powoduje rozwój komórek nowotworowych w naszym organizmie. Naukowcy z Bolonii po przeprowadzeniu badań na szczurach określili nawet aspartam jako substancję rakotwórczą, ale ich praca okazała się nierzetelna. Stosowali oni na przykład znacznie większe dawki aspartamu w badaniach niż te, które używane są w przemyśle spożywczym. Późniejsze analizy dowiodły, że nie ma żadnego powiązania pomiędzy spożyciem aspartamu a rozwojem nowotworów.

Poprzedni

Borówka czernica ☯ zioła na odchudzanie

Borówka kanadyjska ☯ zioła na cholesterol

Następny

Dodaj komentarz