Jakie diety są skuteczne?

Tagi , , , , , ,

Poprzez dietę rozumiany jest najczęściej specjalny plan jedzenia, który najczęściej ma na celu pozbycie się nadmiaru zbędnej tkanki tłuszczowej. Dla osoby z nadwagą lub otyłością dieta oznaczać będzie mnóstwo wyrzeczeń, począwszy od jedzenia a kończąc na używkach i napojach. Dla osoby szczupłej dieta to przede wszystkim zachowanie obecnej sylwetki, zaś dla sportowca takie skomponowanie posiłków. Aby dostarczały mu jak najwięcej cennych składników dających energię, siłę, dużą wytrzymałość na wysiłek oraz widoczny przyrost masy mięśniowej.

Osoby zawodowo zajmujące się sportem i zdrowym odżywianiem prześcigają się w wymyślaniu coraz to lepszych i skuteczniejszych diet. Jedne diety opierają się na ciągłym spożywaniu tych samych produktów lub posiłków, inne na znacznym ograniczeniu ilości przyjmowanego pokarmu, a jeszcze inne na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym lub małej kaloryczności.

Skuteczne diety

Poniżej przedstawiamy najbardziej skuteczne diety, przeznaczone przede wszystkim dla osób z nadwagą i otyłością:

1. Dieta kapuściana

Ten rodzaj diety polega na spożywaniu przez 7 dni wyłącznie zupy kapuścianej z dodatkiem określonych warzyw i owoców. Główną zaletą diety kapuścianej jest możliwość szybkiej utraty w krótkim przedziale czasowym, zaś największą wadą efekt jo-jo, który zauważa większość osób stosujących tą dietę. Dieta kapuściana pozwala pozbyć się ok. 5kg w tydzień, z czego większość stanowi woda zgromadzona w organizmie. Jest to idealny rodzaj diety, kiedy w niedalekiej przyszłości (czyli za tydzień) chcemy wyglądać szczuplej i smuklej, czyli np. z powodu imprezy rodzinnej, sylwestra lub balu studniówkowego. Osoby podążające tą drogą odchudzania w trakcie diety mogą skarżyć się na problemy żołądkowo-jelitowe, niestrawność, wzdęcia i bóle brzucha. W takiej sytuacji należy zaprzestać kontynuowania diety.

2. Dieta Dukana

Inaczej dieta białkowa lub proteinowa, przeznaczona dla osób, których celem jest pozbycie się nadwagi na stałe. Osoby stosujące metodę Dukana traciły od 10 do 20 kilogramów w pierwszym miesiącu. Plan żywieniowy diety proteinowej polega na spożywaniu dużej ilości białek, które organizm znacznie trudniej trawi, czyli tym samym do ich trawienia zużywa o wiele więcej energii. Plan Dukana składa się z czterech, różnej długości faz i w każdej z nich należy spożywać wyłącznie wyznaczone produkty w określonych ilościach. Wymienia się następujące fazy: fazę uderzeniową, naprzemienną (równomiernej utraty wagi) przejściową (utrwalania wagi) i ostatecznej stabilizacji. Dieta oparta jest przede wszystkim na dostarczaniu do organizmu produktów białkowych, znacznie zmniejszając przy tym ilości węglowodanów. Głównymi wadami diety Dukana są: nauka złych nawyków żywieniowych, restrykcyjny plan (nie można wprowadzać modyfikacji, jeść zabronionych produktów), długoterminowe niedobory węglowodanów (które prowadzą do znacznego osłabienia organizmu, uczucia otępienia, niskiej odporności na stres oraz wielu niekorzystnych zmian metabolicznych), efekt jo-jo pojawiający się w sytuacji, gdy nie uda nam się przejść przez wszystkie cztery fazy diety oraz możliwość uszkodzenia nerek i wątroby.

3. Dieta Montignaca

Polega na spożywaniu posiłków o tzw. niskim indeksie glikemicznym (IG), nieprzekraczającym wartości 55 IG, przy czym przykładowo biały chleb odpowiada 100 IG (podobnie jak czysta glukoza). Indeks glikemiczny to parametr, który informuje o zdolności danego produktu do podwyższenia glukozy we krwi. Stosując metodę Montignaca w pierwszym miesiącu można schudnąć nawet 10kg, natomiast w kolejnych 1-3kg. W tym rodzaju diety należy zjadać minimum 3 posiłki i wybierać wyłącznie te produkty z listy, których indeks glikemiczny nie przekracza 55 IG. Wadą tego programu żywieniowego jest przymus ciągłego „trzymania się” listy produktów z niskim indeksem glikemicznym oraz możliwość zjadania większych ilości produktów z niskim IG, która w konsekwencji prowadzi do mizernych efektów w odchudzaniu.

4. Dieta Atkinsa

inaczej dieta niskowęglowodanowa, polega na spożywaniu węglowodanów w ilości nie przekraczającej 100g dziennie. Metoda Atkinsa składa się z trzech zasadniczych etapów. Pierwszy etap to dwutygodniowa faza przygotowawcza, w której organizm przestawia się ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczów i białek. Drugi etap to chudnięcie – trwa aż do uzyskania wymarzonej wagi. Trzeci etap ma na celu zachowanie efektów diety. Zamiast węglowodanów należy wprowadzić tłuste mięso oraz wyznaczone owoce i warzywa. Głównym założeniem diety jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz wyrzutów insuliny. Według autora diety – w pierwszym tygodniu dzięki tej metodzie odchudzania możemy stracić ok. 7kg masy ciała, zaś w następnych średnio 2kg w tydzień. Dzienny plan żywieniowy zakłada spożywanie 3 posiłków oraz 2 przekąsek.  Przeciwnicy diety zarzucają jej autorowi,  że stosowanie jej niesie ze sobą poważne ryzyko pojawienia się ciężkich chorób, jak np. miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy serca oraz choroby nerek.

Zobacz także: skutki uboczne diety atkinsa

5. Dieta kopenhaska

Jest to bardzo restrykcyjna dieta, która trwa dokładnie 13 dni, w trakcie których należy spożywać 3 posiłki dziennie – na każdy dzień przewidziany jest konkretny jadłospis. Według planu żywieniowego diety kopenhaskiej, dziennie spożywamy jedynie ok. 500-600kcal. Zwolennicy tej metody odchudzania są zachwyceni jej szybkimi rezultatami, natomiast przeciwnicy krytykują już sam pomysł na tak absurdalną dietę, w której za główny efekt upatrują przede wszystkim olbrzymie osłabienie organizmu. Dieta kopenhaska może być stosowana maksimum raz na dwa lata, przy czym mogą ją stosować wyłącznie osoby zdrowe.

Poprzedni

Jak polepszyć regenerację po treningu?

Jaka woda mineralna jest najlepsza?

Następny

Dodaj komentarz