Jakie są sposoby na odchudzanie?

, , Tagi , ,

Jednym ze sposobów na szybką utratę masy ciała jest ograniczenie ilości spożywanych każdego dnia węglowodanów. Wprawdzie dietetycy proponują rożne rozwiązania, większość z nich przyznaje jednak, że diety zalecające spożywanie produktów o niskiej zawartości węglowodanów są o wiele skuteczniejsze, zwłaszcza jeżeli chcemy odchudzić się szybko.

 Rodzaje diet

W przypadku diet z małą ilością węglowodanów, które trwają do sześciu miesięcy, stwierdzono są one o wiele bardziej efektywne, niż diety nisko tłuszczowe. Najczęściej wybierane metody prowadzenia diety można podzielić na trzy rodzaje: nisko węglowodanowa dieta bez makaronu i chleba; tradycyjna dieta o niskiej zawartości tłuszczu; zrównoważona dieta śródziemnomorska, z mnóstwem warzyw, oliwy z oliwek, roślin strączkowych i z pieczywem pełnoziarnistym. Każdy rodzaj diety ma kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt wersji.

 Kontrowersje i znaki zapytania

Specjaliści oceniający rożne sposoby na odchudzanie mają niekiedy zastrzeżenia co do diety nisko węglowodanowej. Nigdy nie przeprowadzono dużych kompleksowych badań, z których jednoznacznie wynikałoby, że nie zmniejszy się stężenie lipidów we krwi i nie zwiększy ryzyko chorób układu krążenia. To najczęściej diagnozowane schodzenia u osób dobierających dietę niewłaściwą dla swojego ciała. Warto jednak pamiętać, że takie badania mogą przynieść wymierny skutek tylko jedynie wówczas, gdy sami jesteśmy świadomi sił, jakie rządzą ludzkim organizmem. Może się rzeczywiście zdarzyć, że długotrwały brak tego rodzaju pokarmu zaowocuje negatywnymi skutkami. Warto więc obserwować zachowanie organizmu po odstawieniu większości produktów z węglowodanami.

 Odchudzanie a geny

To właśnie nasze geny sprawiają, że niektórzy z nasz są bardziej wrażliwi na obecność węglowodanów lub tłuszczów w pożywieniu. W przypadku niektórych osób może się zdarzyć, że przyczyny genetyczne sprawią, że dana osoba będzie szybko przybierała an wadze, gdy w jej diecie będą dominowały węglowodany proste. Jednak każdy mogą łatwo przybrać na wadze, jeśli je dużo białego chleba, ryżu i cukru. Coraz więcej badań wskazuje na to, że geny mogą zwiększyć ryzyko stania się otyłym. Choćby dlatego warto wykonać odpowiednie badanie i właśnie pod kątem genetyki dostosować swoje możliwości kulinarne do potrzeb zdrowotnych. Obecnie bardzo modne wśród odchudzających się są testy badające uczulenia na konkretne produkty. One również wiążą się z naszą genetyką.

 Jak działają węglowodany?

Żeby zdecydować się na odstawienie węglowodanów, musimy najpierw zrozumieć dlaczego powinniśmy to zrobić. Sam fakt, że dzięki temu powinniśmy schudnąć, dla wielu osób nie jest wystarczającym argumentem. Węglowodany dzielą się na proste i złożone. Jedne i drugie są źródłem glukozy, która jest dystrybuowana po naszym organizmie przez układ krwionośny. Glukoza ta trafia do komórek, gdzie zamienia się w energię. Jeżeli pojawiają się nadwyżki glukozy, są przekształcane i magazynowane. Można je wykorzystać w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej. Jeśli jednak nie zostaje wykorzystana, zamienia się w tłuszcz.

 Czy węglowodany zawsze są szkodliwe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie. Wręcz przeciwnie, wbrew temu co twierdzą zwolennicy całkowitego wyeliminowania tych składników, są ona praktycznie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego właśnie trzeba je ograniczać, a nie całkowicie eliminować. Najgroźniejsze są dla naszego zdrowia produkty takie jak biały chleb, makaron jajeczny z białej mąki, biały ryż i płatki zbożowe. Warto je zastąpić bardziej zdrowymi zamiennikami, które poprawią funkcjonowanie układu pokarmowego, wpływając na poprawę zdrowia i zmniejszenie wagi ciała.

Poprzedni

Dlaczego warto uprawiać sport?

Jakie są typy figury?

Następny

Dodaj komentarz