Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń?

, , , , , Tagi , , , ,

Ćwiczenia i dieta kojarzą się z ogromnym wysiłkiem i to najczęściej zniechęca ludzi do tego by w ogóle zacząć. Szczególnie iż spodziewają się, że efekty będą widoczne dopiero po długim czasie, a jak wiadomo one są największą motywacją. Tymczasem to jak szybko zobaczy się jakieś efekty zależy od tego jakie ćwiczenia wykonujemy i jak je wykonujemy.

Metabolizm a efekty ćwiczeń

Każdy ma choć jednego takiego znajomego, który mimo iż chętnie je, to jest chudy jak patyk lub w najlepszym razie w ogóle nie tyje. Tymczasem innym wystarczy pofolgować sobie raz na jakiś czas i już na wadze pojawiają się trzy kilogramy do przodu. Ponadto ci drudzy widząc, że na przykład przejechanie dziesięciu kilometrów w godzinę na rowerze, co dla niektórych jest nie lada wyczynem, to tylko dwieście pięćdziesiąt spalonych kalorii, czuje, że to gra nie warta świeczki. Wiedzą, że mają dość słabą kondycję, a chcą efekty ćwiczeń zobaczyć jak najszybciej. Jest to naturalne, lecz warto wiedzieć, że różnica pomiędzy tak zwanym szybkim a wolnym metabolizmem to właśnie około dwieście kalorii. Godzinna jazda na rowerze lub spacerowanie przez ten sam czas, albo bardzo szybki bieg przez jedenaście minut jest w stanie spalić właśnie tyle kalorii. Wniosek jest jeden – ćwicząc około godziny dziennie możliwie jest zobaczenie dość szybkich efektów. Wiele zależy również od predyspozycji. Osoby o szybszym metabolizmie osiągną efekty w krótszym czasie. W zależności od tego czy trening jest intensywny czy mniej intensywny efekty te będą widoczne wcześniej lub później. Po około dwóch tygodniach można już zacząć oceniać wyniki, lecz pierwszym poważnym terminem jest jeden miesiąc po rozpoczęciu ćwiczeń. Jednak nawet już po kilku dniach regularnych ćwiczeń najczęściej już zauważyć można zmiany w obwodzie ciała, a przede wszystkim w samopoczuciu. Człowiek jest bardziej pełen energii i ma więcej motywacji, czuje się szczęśliwszy. Nawet jeśli jeszcze nie widać znaczących zmian w wadze ciała, to warto ćwiczyć choćby dla tego.

Trening a efekty

Jak widać myli się ten, kto sądzi, że tylko wylewanie siódmych potów jest w stanie sprawić iż schudniemy. Warto wiedzieć, że na przykład wspomniane jedenaście minut szybkiego biegu spali kalorie, lecz sam trening nie powinien trwać tak krótko. Przez pierwsze minuty organizm spala glukozę, a dopiero po około dwudziestu minutach zaczyna spalać tłuszcz. Dlatego ważne jest by przed najważniejszą częścią treningu zrobić rozgrzewkę, ćwiczenia rozciągające oraz wprowadzić wolniejszy bieg. Najbardziej efektywny jest trening w którym ćwiczący na przemiennie ćwiczą przez kilka minut bardzo intensywnie, następnie zaś na jakiś czas zwalniają tempo, by znów zacząć działać na wysokich obrotach. Przechodzenie od razu do intensywnych ćwiczeń powoduje, że szczególnie początkujący już po około pięciu dziesięciu minutach mają całkowicie dość. Spalili tylko glukozę i po chwili czują się głodni, zatem sięgają po jedzenie, jakie często jest wysokokaloryczne czyli po pseudo zdrowe batony musli czy inne płatki zbożowe z ogromną ilością cukru. Nikt z nich długo nie zobaczy żadnych efektów takich ćwiczeń. Bardzo ważne jest także, by trening był systematyczny. Ćwiczenie raz w tygodniu to stanowczo za mało. By jak najszybciej dostrzec efekty należy ćwiczyć codziennie. Jednak nie każdy ma na to czas. Mimo wszystko powinien w tygodniu uprawiać jakąś aktywność ruchową przynajmniej trzy razy. Mniejsza ilość poświęconego czasu nie przyniesie żadnych korzyści lub niewielkie.

Czy warto szybko schudnąć?

Chcemy efekty odchudzania zobaczyć jak najszybciej. Tymczasem wcale nie należy zbyt szybko chudnąć. Optymalną prędkością odchudzania powinno być maksymalnie cztery kilogramy miesięcznie. Jest to różnica już widoczna i odczuwalna, szczególnie jeśli ktoś niewiele waży. Jednakże tak naprawdę tempo odchudzania powinno zależeć przede wszystkim od tego ile kto waży w momencie wyjściowym i jaką ma zawartość tkanki tłuszczowej. Dla osoby ważącej ponad sto kilogramów odpowiednie jest dość prędkie tempo chudnięcia, podczas gdy osoba szczupła, która ćwiczy dla zdrowotności, powinna pilnować diety, aby nie schudnąć zbyt drastycznie ponieważ będzie to groźne dla jej zdrowia. Warto przy tym pamiętać, że sama waga ciała i obliczenie BMI nie powinno być traktowane jako ostateczny efekt. BMI tak naprawdę nie mówi wiele. Nawet jeśli po kilku tygodniach pracy waga nie jest taka, jaką sobie wymarzono, to i tak ważniejsze są pomiary dotyczące zawartości tkanki tłuszczowej oraz obwody ciała. Warto wiedzieć, iż rozwijające się mięśnie również swoje ważą i zaczynają zastępować tłuszcz. Dlatego samo to, że waga pokazuje znacznie wyższą wartość niż się spodziewaliśmy nie powinno nikogo zniechęcać. Ponadto istotną kwestią jest to, że często po dość szybkich pierwszych efektach ćwiczeń na pewien czas pojawia się stagnacja. Nie należy się nią przejmować. Jest to związane ze zwiększonym poziomem kortyzolu w krwi. Najlepiej wówczas nie ulegać panice i nie stresować się, a wszystko ulegnie wyrównaniu.

Poprzedni

Powrót po kontuzji do treningów – jak to zrobić?

Nawyki, których warto pozbyć się przed trzydziestką

Następny

Dodaj komentarz