Czy jazda na rowerze jest zawsze korzystna?

, , Tagi , , , , , ,

Jazda na rowerze to ulubiony sport wielu. Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele, ale czy mogą również pojawić się jakieś wady? Rowerowym maniakom wydaje się to niemożliwie, a jednak!

Korzyści z jazdy na rowerze

Zalety jazdy na rowerze to nie tylko lepsza kondycja, więcej ruchu, przez co również szczuplejsza sylwetka. Jazda na rowerze obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca oraz udaru. Jazda na rowerze to również korzyść dla miasta. Przede wszystkim im więcej osób jeździ rowerami, tym mniej zanieczyszczeń jest emitowanych do powietrza, przez co w mieści jest ono zdrowsze. W miastach komunikacja miejsca zwykle jest przeludniona, codziennie podróżują nią tysiące osób. Gdy inni wybierają rowery, w komunikacji jest mniejszy tłok, przez co podróżuje się znacznie bardziej komfortowo i spokojnie. Tłok, ścisk, uczucie napięcia gdy każdy śpieszy się do pracy lub szkoły powoduje, że stres znacząco wzrasta. Podróż do pracy na rowerze jest znacznie mniej stresująca, poza tym znacznie szybsza. Nawet jazda własnym samochodem jest stresująca poprzez wieczne korki i stanie na światłach. Udowodniono w badaniu w przeprowadzonych w latach 1991- 2009 w Anglii, że osoby prowadzące samochody średnio o 13 procent bardziej były narażone na odczuwanie stresu, presji i napięcia, co oczywiście nie było korzystne dla ich zdrowia. Stres można postawić na równi z takimi innymi czynnikami chorobotwórczymi jak brak ruchu, zła dieta, niewysypianie się. Zatem okazuje się, że zaletami jazdy na rowerze nie jest przede wszystkim dawka ruchu, ale korzyści dla zdrowia psychicznego! Jazda na rowerze to przecież przyjemność. Dzięki rowerowi można wybrać się na dłuższy spacer i mocniej pobudzić układ oddechowy, który pracuje równomiernie. Obserwacja otoczenia pomaga w stymulacji mózgu. W czasie jazdy na rowerze, przy powtarzającej się sekwencji rytmicznych ruchów mózg synchronizuje obie półkule mózgowe. W czasie jazdy nie pojawiają się żadne negatywne myśli ani uczucia, właściwie wszystkie myśli są wygłuszone.

Wady jazdy na rowerze

Niektórzy jeżdżą cały rok, nie zwracając uwagi na to, czy jest to zima czy lato. Jednakże sport ten wymaga raczej ciepłej pogody oraz suchej nawierzchni. Jazda na rowerze przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zwiększa ryzyko wypadku, również z udziałem kierowców samochodów. Śliska nawierzchnia przy źle dobranych oponach rowerowych prawie na pewno kończy się upadkiem. Dlatego niedoświadczeni rowerzyści powinni odpuścić jazdę podczas opadów marznącego deszczu, w czasie mrozów, opadów deszczu i śniegu. Zmniejsza się wówczas widoczność, przez co łatwo wyjechać wprost pod koła jakiegoś samochodu. Jazda na rowerze w takich warunkach zwiększa także ryzyko przeziębienia. Podczas zimnej pogody jazda jest zwyczajnie nieprzyjemna, ponieważ zimno jest znacznie bardziej odczuwalne. Oczywiście profesjonalny sprzęt jest w stanie zaradzić większości tych problemów, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Niestety w większości przypadków, gdy robi się zimno, rower powinien zostać odstawiony do piwnicy, dopóki znów nie wyjdzie wiosenne słońce. Innym problemem dotyczącym jazdy na rowerze są wszechobecne… śmieci. W krajach, gdzie jeżdżenie rowerem jest bardzo popularne, na przykład w Holandii, władze muszą zmagać się z problemem porzuconych lub zatopionych rowerów. Ich większe użycie wiąże się ze wzrostem śmieci w naszych lasach i wodach.

Jazda na rowerze niekorzystna dla mężczyzn?

Przy wszystkich korzyściach uprawiania sportu na rowerze, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że niekoniecznie jazda na rowerze służy jednakowo wszystkim. Okazuje się, że może być szkodliwa dla mężczyzn. Jazda na rowerze podejrzewana jest o bycie przyczyną zaburzeń erekcji, a nawet zaburzeń płodności, czy raka prostaty! Wszystko ze względu na budowę męskiego układu rozrodczego. Podczas gdy u kobiet są to narządy wewnętrzne, u mężczyzn umiejscowione są zewnętrznie i to właśnie sprawia, że jazda na rowerze jest podejrzewana o bycie jednym z czynników powodujących zahamowanie płodności męskiej. Wszystko przez nadmierny nacisk na jądra w czasie jazdy na rowerze. Przyczynia się on do produkcji antygenu sterczowego, który powoduje raka prostaty. Dlatego mężczyźni, którzy jeżdżą ponad 8 godzin tygodniowo na rowerze, powinni być świadomi tego, co się dzieje. Jednak warto wspomnieć również, że nadmierny nacisk na jądra mężczyzny łatwo można zlikwidować. Mężczyźni, którzy często jeżdżą na rowerze powinni mieć specjalnie wyprofilowane siodełko, które z mniejsza nacisk, jaki może się negatywnie odbijać na zdrowiu. Dodatkowo siodełko powinno być również wykonane z miękkiego materiału, na przykład pokryte substancją żelową. Ponadto zawodowi rowerzyści płci męskiej noszą specjalne ochraniacze, które pozwalają na znalezienie wygodnej pozycji. W przeciwnym razie nie byliby w stanie wysiedzieć zbyt długo na zwykłym siedzeniu. Jeśli wszystkie te zalecenia zostaną spełnione, to rower nie będzie powodował żadnych zakłóceń i nie będzie niekorzystny dla żadnej z płci.

Poprzedni

Jagody z całego świata są tak samo zdrowe

Płatki zbożowe na śniadanie – zawsze dobry pomysł?

Następny

Dodaj komentarz