Kalkulator BMI

Kalkulator BMI

Wskaźnik BMI to podstawowe narzędzie wykorzystywane w oznaczaniu prawidłowości masy ludzkiego ciała. Wskazuje, czy osoba badana ma wagę prawidłową, niedowagę, czy może nadwagę lub wręcz otyłość.

BMI (skrót od angielskiego określenia Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała) oblicza się przez podzielenie masy wyrażonej w kilogramach przez podniesioną do kwadratu wysokość osoby badanej, wyrażoną w metrach.

BMI – Kalkulator wskaźnika masy ciała
Wzrost
Waga

BMI można posługiwać się jedynie w odniesieniu do osób dorosłych – w celu badania prawidłowości rozwoju dziecka, stosowane są specjalne siatki centylowe, dostosowane do każdej populacji. Wskaźnikiem posługują się lekarze i dietetycy. BMI można też wyliczyć samodzielnie i na własny użytek – tu z pomocą przychodzi kalkulator BMI.

Ważne: BMI nie można traktować jako źródła miarodajnych danych na temat poziomu otłuszczenia organizmu.

Czy twoja waga jest prawidłowa?
Aby to ocenić, oblicz BMI na zwykłym kalkulatorze lub skorzystaj z naszego kalkulatora.
Jeśli dokonane obliczenie BMI wykaże,: że twój wskaźnik masy ciała:
– jest niższy niż 18 – masz niedowagę
– mieści się w przedziale 18,5 do 24,99 – masz wagę prawidłową
– przewyższa 25 – możesz mieć nadwagę.

W praktyce lekarze i dietetycy posługują się klasyfikacją rozszerzoną. Zgodnie z nią BMI:
– poniżej 16 oznacza wygłodzenie,
– od 16 do 18 sygnalizuje niedowagę,
– od 18,5 do 24,99 odzwierciedla wagę prawidłową,
– od 25 do 29,99 oznacza nadwagę,
– od 30 do 34,99 świadczy o I stopniu otyłości,
– od 35 do 39,99 wskazuje na II stopień otyłości nazywany też otyłością kliniczną,
– powyżej 40 oznacza skrajną otyłość (III stopień otyłości).

Kontrowersje związane z BMI
BMI nie zawsze jest wskaźnikiem miarodajnym, odzwierciedla jedynie stosunek wagi do wzrostu i nie obrazuje poziomu umięśnienia czy otłuszczenia organizmu. Obliczenie BMI w żaden sposób nie może służyć ocenie prawidłowości wagi kulturystów i dobrze wytrenowanych, zazwyczaj bardzo szczupłych osób uprawiających lekką atletykę (biegaczy długodystansowych).

W przypadku osób uprawiających sporty siłowe, pomimo znikomego otłuszczenia organizmu, BMI wskazujące na nadwagę, w żaden sposób nie odzwierciedla poziomu umięśnienia. W przypadku szczupłych i wytrenowanych sportowców, pomimo ich zdrowia i wytrenowania oraz silnych mięśni BMI może być niższe od normalnego i wskazywać na niedowagę, choć nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia i nie odzwierciedla rzeczywistych nieprawidłowości.

W odniesieniu do tych osób, najbardziej miarodajnym, zaawansowanym pomiarem, jest pomiar grubości tkanki tłuszczowej, którego można dokonać przy pomocy specjalistycznych urządzeń, wskazujących również na tkankę tłuszczową otaczającą narządy wewnętrzne.

Dodaj komentarz