Komu sport szkodzi?

, , , Tagi , , , , , , , ,

Obecne trendy nie pozostawiają złudzeń – trzeba się ruszać, a kto się nie rusza bardzo ryzykuje. Wielu ludzi powinno to sobie wziąć do serca, z drugiej strony istnieją i tacy, którzy nie powinni trenować zbyt intensywnie, a nawet w ogóle nie jest to zalecane. Nie chodzi o to, że jakakolwiek choroba wyklucza aktywność fizyczną – wiele chorób wręcz się nią leczy, ale warto pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze i niczego nie należy robić na siłę, bez konsultacji z lekarzem.

Sport to zdrowie dla tych chorych

Ćwiczenia zaleca się między innymi przede wszystkim osobom otyłym. Nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej powoduje wiele schorzeń, natomiast jej redukcja przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania takich chorób jak chociażby cukrzyca. Również u osób chorujących na cukrzycę możliwe jest zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia poprzez uprawianie sportu. Wielu otyłych ludzi chciałoby schudnąć, ale najlepiej bez wysiłku. Przeraża ich wylewanie siódmych potów. Jednak nie wiedzą, że wcale nie jest to konieczne, na pewno nie z początku. Każdy kto zaczyna uprawiać jakąś aktywność, nie ważne czy jest szczupły czy otyły, zaczyna stopniowo. Również takie choroby, coraz bardziej powszechne wśród dzieci, jak alergie, astma, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, wymagają gimnastyki. Błędem jest wypisywanie zwolnień dzieciom z lekcji wuefu. Jednak nawet takie lekcje to we współczesnej szkole zbyt mało. Dlatego warto zapisywać nawet przewlekle chore dzieci na jakieś zajęcia ruchowe. Także osoby chore na zwyrodnienie stawów nie powinny ustawać w ruszaniu się, mimo bólu. Ruch pozwala nawilżyć stawy mazią i sprawić, że będą bardziej elastyczne. Bez ruchu dolegliwości na pewno będą się nasilać, dojdzie do widocznych zwyrodnień, co będzie przyczyną kalectwa.

Kiedy sport powinien być umiarkowany?

Istnieje szereg chorób, które sprawiają, że człowiek powinien się ruszać, ale ostrożnie. Niektórzy ludzie z nadciśnieniem, po zawale lub chorzy na osteoporozę obawiają się ruchu, bo martwią się, że coś może im się stać podczas ćwiczeń. Jednak jeśli będą one uprawiane mądrze, to nie powinno stać się nic złego. Warto opłacić własnego trenera, którzy dobierze odpowiedni poziom ćwiczeń. Przy nadciśnieniu tętniczym bardzo ważne jest pilnowanie odpowiedniego tętna. Jeśli wdrożone jest leczenie, odpowiednia dieta, życie jest ustabilizowane, to nic nie stoi na przeszkodzie aby osoba z nadciśnieniem pływała, urządzała sobie długie marsze. Osoby po zawale również powinny odpowiednio dawkować sport, nie przesadzając z wysiłkiem, nawet jeśli przed zawałem były osobami bardzo aktywnymi. To może być z początku trudne, ale jest konieczne. Zaleca się, aby pacjent wstawał już nawet jeden dzień po zawale. Powinien robić podstawowe rzeczy wokół siebie, udawać się sam do toalety, myć się, ścielić łóżko. Oczywiście zaleca się również odpoczynek, ale nie stałe leżenie. Stopniowo pacjent powinien zacząć coraz więcej chodzić. Po trzech miesiącach może już uprawiać dalekie piesze wycieczki, pływać, jeździć na rowerze. Jazdę na rowerze oraz sporty takie jak jazda na nartach są wykluczone natomiast przy osteoporozie. Nie należy jednak zbytnio na siebie chuchać. Rower można zamienić na rowerek stacjonarny, aby uniknąć upadku, lub orbitrek. Aktywność fizyczna, jak na przykład praca w ogrodzie, pływanie w jeziorze lub morzu (woda chlorowana osłabia kości), spacerowanie po stabilnym podłożu są zalecane.

Dziś nie ćwiczysz, czyli sytuacje wykluczające aktywność fizyczną

W zasadzie istnieje bardzo niewiele bezwzględnych zakazów ruchu. Takim przypadkiem jest na przykład zaawansowany nowotwór. Niestety w przypadku tej choroby podnoszenie ciśnienia krwi podczas ruchu przyśpiesza jej rozwój. Dzieje się tak dlatego, że komórki nowotworowe wędrują przez krew i ruch może doprowadzić do wytworzenia się przerzutów na ważnych narządach człowieka. Dlatego powinien on w czasie choroby rezygnować także na przykład z masażu, sauny. Z reguły osoby chore na nowotwory i tak są zbyt słabe, aby uprawiać jakąś aktywność ze względu na zastosowanie chemioterapii. Jeśli choroba zostanie opanowana wówczas zalecane jest stopniowe wprowadzenie ćwiczeń, ale nie bezpośrednio w czasie walki o życie i zdrowie.

Psychika czasem nie idzie w parze ze sportem

Sport jest potrzebny zarówno ciału jak i psychice. Warto jednak pamiętać, że ta druga również może być przyczyną szkodzenia sobie. Nawet najzdrowsze nawyki, które jednak stosowane są przesadnie, wcale nie przynoszą żadnych korzyści, wręcz przeciwnie. Tak jest w przypadku uzależnienia od ćwiczeń. Stają się one obsesją z różnych powodów, najczęściej jest to dążenie do perfekcji. Najszczuplejszego ciała, największych mięśni. Przybiera to drastyczne formy i w rezultacie zamiast świetnych wyników organizm zaczyna dawać sygnały przemęczenia. Są one często lekceważone, aż w końcu dochodzi do momentu krytycznego. Kończy się to w szpitalu. Takie zachowanie powinno być leczone, ponieważ sport staje się jedyną ambicją życiową tych ludzi, na czym cierpią nie tylko oni sami, ale również całe rodziny.

Poprzedni

Jak dobrać odpowiednie hantle dla kobiety

Czego unikać podczas okresu

Następny

Dodaj komentarz